بحران زیست‌محیطی در منطقه سراوان رشت؛بحران زیست‌محیطی منطقه سراوان رشت یکی از معضلاتی است که سال‌ها سلامت ساکنان آن منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

شمال ما: بحران زیست محیطی منطقه سراوان استان گیلان مسئله‌ای است که سال‌ها گریبانگیر استان شده و علاوه بر خطراتی که برای سلامت ساکنان این منطقه ایجاد کرده، محیط زیست گیلان را نیز در معرض خطر قرار داده است.

در سال‌های اخیر بارها و بارها در مقاطع زمانی مختلف درباره مسئله سراوان بحث شده است اما متاسفانه هیچ اقدام موثر و چشمگیری صورت نپذیرفته و حا مشکل محل دفن زباله سراوان رشت تنها به یک شعار انتخاباتی برای رای آوری تبدیل شده است.

مسئولان شهری رشت بارها درباره راهکارهای رسیدگی به بحران دفن زباله در سراوان بحث کرده و قول‌هایی نظیر خرید زباله‌سوز را داده‌اند اما این وعده‌ها در حد شعار باقی‌مانده و محقق نشده است.

یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که در منطقه سراوان شهرستان رشت وجود دارد و سبب بروز بیماری‌های مختلف برای ساکنان آن منطقه شده است ورود شیرابه‌های انباشته شده در آن‌جا و ورود آن به سفره‌های آب زیرزمینی است.

هنگامی که برای تهیه گزارش و گفت‌وگو با مردم به روستای “کچا” در منطقه سراوان شهرستان رشت رفتیم بوی شدید زباله و همچنین ورود شیرابه به رودخانه این روستا صحنه‌ای بود که به‌شدت ما را متعجب و اذیت کرد.

وقتی برای عکسبرداری وارد محل دفن زباله سراوان شدیم با یک فضای خاکستری که گویی از محیط خارج جدا بود رو به رو شدیم؛ بود تعفن زباله، دیدن تلمباری از زباله و حیواناتی که در میان این زبا‌له‌ها بودند ترس ما را از “غول سراوان” بیشتر کرد.

یکی از ساکنان این منطقه ضمن بیان مشکلات ایجاد شده به‌خاطر انباشت زباله در منطقه سراوان گفت: مسئولان استان بارها برای نظارت به این منطقه آمده‌اند اما هنوز اقدامی اساسی صورت نگرفته است.

این شهروند گیلانی با بیان اینکه در فصل تابستان میزان مشکلات مردم سراوان بیشتر می‌شود خاطرنشان کرد: افزایش مگس در این منطقه مصیبتی برای مردم ایجاد کرده است.

یکی دیگر از ساکنان این منطقه نیز اظهار داشت: شیرابه‌های تولید شده از زباله‌های سراوان از وسط روستای “کچا” عبور می‌کند که یک روستای توریستی محسوب می‌شود.

وی با اعلام اینکه صدها هکتار از درختان این منطقه خشک شده و حیوانات به هاری مبتلا شده‌اند تصریح کرد: بیماری‌های پوستی فراوانی نیز برای مردم این منطقه به‌وجود آمده است.

این شهروند گیلانی با بیان اینکه مسئولان سال‌ها است به مردم منطقه سراوان وعده حل مشکلات را می‌دهند ابراز داشت: سال گذشته قول دستگاه زباله سوز را به ما دادند اما وعده آن‌ها عملی نشد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با اعلام اینکه رسیدگی به پرونده “سراوان” در دستورکار مسئولان ذی‌ربط است اظهار داشت: کاهش ورودی زباله یکی از مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

امیرحسین علوی خاطرنشان کرد: استفاده از دستگاه‌های زباله سوز، فرهنگ‌سازی برای تفکیک زباله از مبدا و هماهنگی با کارخانه کود عالی از اقداماتی است که می‌توان در راستای کاهش ورودی زباله به سراوان انجام داد.

وی با اشاره به اجرای پروژه بهسازی و “لندفیل” در منطقه سراوان توسط دوره چهارم شورای شهر رشت عنوان داشت: رانش زباله‌ها در مدفن زباله سراوان سبب شد تا بخشی از این پروژه از بین برود و وضعیت فیزیکی نامناسبی برای آن ایجاد شود.

علوی اقدامات انجام شده پیرامون مسئله سراوان را به دو گروه بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم کرد و گفت: در تلاش هستیم تا اقدامات را به گونه‌ای انجام دهیم تا از بروز بحران جدید در آن منطقه جلوگیری کنیم.

شهردار رشت نیز با بیان اینکه جانمایی منطقه سراوان به عنوان محل دفن زباله از ابتدا امری نادرست بوده است گفت: بین ۵ تا ۱۸ لیتر شیرابه در هر ثانیه از زباله‌های سراوان به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ می‌کند که البته این ارقام در زمان بارش باران تغییر می‌کند.

مسعود نصرتی رانش زباله را یکی دیگر از معضلات محل دفن زباله سراوان دانست و خاطرنشان کرد: اقداماتی که در منطقه دفن زباله سراوان رشت انجام می‌شود اقدامی تخصصی نیست و تنها به‌صورت مُسَکِّن عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرداری به تنهایی متولی مدیریت و رسیدگی محل دفن زباله سراوان نیست اظهار داشت: ۵۵ درصد از زباله‌های وارده به سراوان متعلق به شهرداری است و ۴۵ درصد دیگر از شهرها و روستاهای دیگر استان وارد می‌شود.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه اقدامی اساسی برای رسیدگی به وضعیت سراوان در دستور کار قرار ندارد عنوان داشت: تمام اقداماتی که پیرامون رسیدگی به وضعیت سراوان انجام می‌شود مُسَکِّن هستند.

نصرتی با اعلام اینکه طبق قانون تصمیم‌گیری پیرامون تعیین محل جدید برای دفن زباله‌های بر عهده استانداری گیلان است افزود: اگر محل دفن زباله از سراوان تغییر کند نباید آن را رها کرد و باید یک برنامه اساسی و تخصصی برای آن انجام شود.

شهردار رشت با اعلام اینکه تمام مسئولان گیلان با جدیت به‌دنبال رسیدگی و ساماندهی به وضعیت سراوان هستند تصریح کرد: شهرداری رشت فعلاً برنامه‌های موقتی و مُسَکِّن‌وار برای رسیدگی به وضعیت سراوان دارد.

وی با بیان اینکه از زمان آغاز به کارش به دنبال تهیه دستگاه زباله‌سوز برای محل دفن زباله سراوان بوده است گفت: قرار است ۲۳ میلیارد تومان از طرف وزارت کشور برای تهیه زباله‌سوز تخصیص پیدا کند اما تهیه زباله‌سوز برای زمانی مناسب است که دیگر زباله‌ای وارد سراوان نشود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان نیز اظهار داشت: در حال حاضر روزانه ۸۰۰ تن به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم وارد منطقه سراوان رشت می‌شود.

پویا شهشهانی با اعلام اینکه زباله‌های شهرستان رشت، شفت، فومن و صومعه‌سرا در محل دفن زباله سراوان تخلیه می‌شود اظهار داشت: در حال حاضر میزان زباله تولید شده در شهرستان رشت بیش از ۷۰۰ تن است.

وی با اعلام اینکه یک راهبرد سه‌گانه برای رسیدگی به وضعیت سراوان در نظر گرفته شده است ابراز داشت: مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای رسیدگی به وضعیت سراوان در نظر گرفته شده است که ۱۵ میلیارد آن تاکنون محقق شده و سبب کلید خوردن ۱۵ ردیف پروژه شده است.

شهشهانی احیاء و بهسازی کارخانه کودعالی را به‌عنوان یکی دیگر از اقداماتی معرفی کرد که برای رسیدگی به وضعیت سراوان در دستور کار قرار دارد و ابراز داشت: ۵۵ درصد سهام این کارخانه متعلق به شهرداری رشت است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با اعلام اینکه اعتبارات وجود دارد اما طرح و برنامه برای ارائه نیست گفت: ظرفیت کارخانه عالی در حال حاضر عملاً ۳۰۰ تن است که با احداث دو سوله تخمیر جدید با اعتبار ۵ میلیارد تومان ۲۰۰ تن دیگر به آن افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه تهیه دستگاه زباله‌سوز از دیگر اقدامات در دست اجرا در این زمینه است ابراز داشت: عدم ایجاد آلودگی هوا توسط این دستگاه مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشت و قرار است به‌روزترین دستگاه با حداقل آلایندگی تهیه شود.

شهشهانی از ایجاد سیستم “پایش آنلاین” خبر داد و تشریح کرد: ایجاد این سیستم سبب می‌شود تا مردم و سمن‌های محیط‌زیستی بتوانند به‌صورت آنلاین، میزان آلودگی خروجی را بررسی کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با اشاره به اجرای پروژه بهسازی محل دفن زباله سراوان اعلام کرد: ایجاد ۲۴ حلقه چاه برای خروج گازهای ناشی از زباله‌های سراوان از اقداماتی است که در این منطقه انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای در دستور کار قرار گرفته که اجرای آن بر عهده شهرداری رشت است تا زمین منطقه سراوان را در اختیار اداره منابع طبیعی گذشته تا پوشش گیاهی آن منطقه را احیا کند که کاری سخت است.

شهشهانی با بیان اینکه تمام مسئولان ذی ربط باید پاسخگوی مردم باشند اظهار داشت: اگر اجرای این پروژه‌ها به‌صورت مداوم پیشرفت کند می‌توانیم اقدامی مناسب را در منطقه سراوان انجام دهیم.

وی در پاسخ به سئوال پیرامون تابلوی روزشمار نصب شده در محل ورودی سراوان که بیانگر نصب دستگاه زباله‌سوز تا حدود ۷۰۰ روز آینده است گفت: این تابلو پس از اعتراضات اجتماعی مردم نصب شد و زمان باقیمانده برای تهیه دستگاه زباله‌سوز بیشتر از عددی است که آن تابلو نمایش می‌دهد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان در پاسخ به سخنان شهردار رشت پیرامون دائمی نبودن تاثیر اقدامات انجام شده و تاثیر مُسَکِّن‌وار بودن آن‌ها افزود: ۶ الی ۷ میلیارد تومان برای پروژه بهسازی سراوان هزینه شده و این درست نیست که بگوییم راهکارها موقتی است.

منبع: تسنیم؛ علی دارا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *