حجت الاسلام حمید پورعیسی

شمال ما؛

 

در ایام دیگری از ایام الله دهه فجر قرار گرفته ایم ، دهه ای که یادآور ایثارگریها، حضور، فداکاری و اتحاد و انسجام ملتی بپا خواسته است، ملتی که اراده کرده بود تا تاج و تخت طاغوت را سرنگون کند و به رهبری آزاد مردی از تبار خدا، به قله رفیع آزادی ، استقلال و عزتمندی برسد، ملتی که سالها در مبارزه  خاموش و پنهان بسر می بُرد و با انواع و اقسام شکنجه ها ، ظلم و تعدی به همه نوامیس و عرض و آبرو و حیثیت روبرو بوده است و همه را برای خدا تحمل نمود و برای نجات از یوغ استبداد و فرعون زمانه به پا خواست تا به جهانیان ثابت کند که او ایستاده است همانند سرو.

ملتی که به رهبری موسای زمان ، تا آخرین لحظات ، ایستادگی کرد و دهه فجر انقلاب اسلامی ، حماسه ای دیگر آفرید و برگی زرین از تاریخ بشریت به افتخارات خود مزین نمود و انقلاب را که کلمه الله است، آئینه تمام نمای عبرت برای جهانیان مبدل نمود.

انقلابی که خداپرستان و موحدان را پیروز کرد و طاغوت و فرعونیان را در رودخانه نیل زمانه به هلاکت کشانید.

حال ما در سالگشت این انقلاب غرور آفرین و پیروز هستیم، انقلابی که با خود آرمان ها و اهداف بلند را آورد و در راستای رسیدن به آن ، در مقابل همه مستکبران دوران ایستادگی کرد و با رهبری پیامبر گونه ا
مام (ره) و ایثارگری های ملت غیور و شهید پرور و قهرمان ایران اسلامی ، راه را پیمود و امروز هم این پرچم و بیرق افتخار در دست ابرمردی دیگر از تبار ابراهیم ، موسی ، عیسی و محمد(ص) سربلند و برافراشته و با لشکری جان بر کف در پی تحقق این اهداف است .انقلاب اسلامی ایران در اندیشه تحلیل گران سیاسی جهان صرفاً یک پدیده سیاسی اجتماعی نیست بلکه یک پدیده و اتفاق خارق العاده است.

انقلابی که توانست دیواره های به ظاهر مستحکم اندیشه های خروج دین و دینداری از صحنه های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی جامعه را ترک بردار کند و آرام آرام با حضور خود در صحنه های حکومتی و سیاسی و اجتماعی و بین المللی، ‌آنها را با خاک یکسان کند و مردم را از زندان اندیشه ، فاصله دار از دین و دیانت و آموزه های الهی ، نجات دهد و به دنیا اعلام کند که دین آمده است تا مردم را از هرچه حقارتها ، غل و زنجیرها ،  بی عدالتی ها و سلطه گریها و سلطه پذیری ها ، برهاند.

این انقلاب با  آرمانهایی همچون ، ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا و یکتا پرستی ، توجه به آموزه های الهی ، احیای فرهنگ والای اسلامی ، توسعه آموزه های قرآنی ، مبارزه با مظاهر فساد و تباهی و بی دینی ، پرورش انسان های آزاده و فداکار .

-تقویت روح ایثارگری ، توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعاون عموم برای مردم  براساس آیه شریفه
( تعاونوا علی البر و التقوی)

-رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای عموم.

-اجرای عادلانه و مساوی قانون برای همه بدون توجه به قوم، قبیله ، رنگ ، نژاد و زبان

-آزادی های اجتماعی برای مردم و حق دادخواهی برای هر فرد در جامعه

-احیای تفکر دینی و مفاهیم آن همچون جهاد ، شهادت ، ایثار ، نیکوئی، اخلاق پسندیده و همچون پرداختن به اصول تمدن و فرهنگ  غنی اسلامی و به کرسی نشاندن آن در اذهان جهانیان.

-معرفی دین بعنوان عنصر و پدیده مترقی و عامل نجات انسان از همه ناهنجاریهای اجتماعی و رساندن انسان به قله رفیع انسانیت با اخلاق و باورهای الهی .

انقلاب اسلامی ایران در بعد معرفتی ، جهانیان را مغلوب عناصر معرفتی خود کرد، دنیای غربی که سالها دین را در پستوخانه های خود بایگانی کرده بود و دین را عامل عقب ماندگی و واپس گرایی معرفی می کرد  با ظهور انقلاب اسلامی، چنان ، حیرت زده و مات و مبهوت شدند که به حالت کماء رفته و تعادل خود را از دست دادند، چرا که قرن ها تلاش  و بافته های آنان ، متلاشی شد.  آنان در این راستا تلاش های مضاعفی کردند  که حکومت بر اساس دین و آموزه های آن شکل نگیرد و شعار جدایی دین از سیاست را که سالها  بر تارک جنبش های سیاسی و اجتماعی و حکومتی خود زده بودند، با ظهور پدیده انقلاب اسلامی برداشته شد و برای مردم دنیا به اثبات رسید که دین قدرت حکومت سازی را  دارد و می تواند جامعه را براساس آموزه های دینی که از معرفت وحیانی سرچشمه می گیرد نه صرفاً معرفت تجربی یا عقلانی بشری.

گرچه بشر امروز در عرصه معرفتی خود با فضای مدرن و پست مدرنیسم نگاه ظاهری و سطحی انسان را بعنوان دیدگاه حرکت اجتماعی خود قرار داد و انسان را از متن حقایق نهفته در اندیشه ، روح و جان بشر دور کرد تا از واقعیت های تکلیف آور و مسئولیت زا فاصله بگیرد و در علف زار مادی دنیا صرفاً همانند  گله ای که فقط به آب و غذا می اندیشد به چرا مشغول شود و به چیز دیگری غیر از فیزیک،  مادی و طبیعت نیاندیشد و خود را با غرور تکنولوژی و بدست آوردن عناصر رفاه مادی، شناسنامه دار کند و در نمایشگاه زندگی و حیات مادی، به نمایش بگذارد .

دنیای امروز ، دیگر بین رفتارهای  تباه کننده و نجات دهنده  فرقی نمی گذارد ، برای  آنها دیگر مفاهیمی مانند انسانیت ، اخلاق ، عقاید ، باورها و ارزش های مثبت و منفی معنا ندارد ، بلکه در مسیر زندگی ، حالتهای خزندگی ، چرندگی ، درندگی و خورندگی  را بعنوان احساس حقیقی درک کردند و با نمایه انسان ، حس انسان بودن را گرفته اند و در حرکتند  و این  حرکت ، حرکتی قهقرائی و ساقط کننده و نزولی است نه صعودی و بالا برنده.

انسان امروز دیگر زحمت تکلیف در برابر خدا و آموزه های او  و تعالیم انبیاء را به خود نمی دهد، بلکه در جهت تحقیر و نابودی آن گام برمی دارد. او در مسیر حیوانی خود به جائی رسیده است که ، حرکت معنوی و الهی بشر را به سخره می گیرد و پیامبران خدا را با ابزارهای رسانه ای ، مطبوعاتی و تکنولوژی مدرن همچون ماهواره ، اینترنت  و… به قتل می رساند یا در جهت تکذیب آنان گام بر می دارد.از این جهت است که انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب کبیر و بزرگ معرفتی است او را سردر گم کرده و آنها را در گردابی از تحول بنیادین روبرو کرده است.لذا انقلاب آئینه تمام نمای عبرت است. به عبارت دیگر(  انقلاب اسلامی کلمه الله است )

عبرت برای صاحبان خرد و اندیشه

عبرت برای مصلحان اجتماعی

عبرت برای متفکران

عبرت برای انسانهای آزاد اندیش و ژرف نگرقرآن کریم در آیات متعددی انسانها را به عبرت گیری و عبرت آموزی می خواند .در سوره حشر/۲ فرمود:« هُو الّذی اخرَجَ الذین کفروا مِن اهل الکتابِ مِن دیارهم لاوّل الحَشر ما ظنتُم ان یخرجوا و ظَنُّوا انَّهم «ما نِعَتُهُم» حُصُونُهُم مِن الله فاتاهُم الله مِن حیثُ لم یَحتسَبوا وَ قَذفَ فی قُلُوبِهم الرُعبَ یُخرِبون بُیوُتَهُم بایدیهم و ایدِی المومنین فاعتبروا یاوُلی الابصار.»« اوست که از میان اهل کتاب کسانی که کفر ورزیدند در نخستین گمان اخراج بیرون کرد . گمان نمی کردید که بیرون روند و خودشان گمان داشتند که دژهایشان در برابر خدا مانع آنها خواهد بود ولی خدا از آنجایی که تصور نمی کردند بر آنان درآمد و در دلهایشان بیم افکند و به طوری که خود به دست خود و دست مومنان خانه های خود را خراب می کردند  پس ای صاحبان خرد عبرت گیرید.»

جریان به حکومت رسیدن رضا شاه  توسط انگلیسیها و قدرت نمایی او در دوران حکومت استبدادی خود (مصادره کردن اموال و املاک و منابع عمومی این مملکت به نفع خود ) همانند منابع طبیعی ، جنگلها ، ایجاد بنیاد پهلوی برای حفظ منافع ثروتهای ملوکانه و اموال سلطنت اما با ذلت از کشور رانده شد و در تبعیدگاه جزائر انگلستان با حفت و خواری مرد.

جریان کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و به حکومت رسیدن محمد رضا پهلوی و جریان اصلاحات و قیام مردم  و تبعیدامام به ترکیه و سپس به عراق و تاخت و تاز حکومت شاهنشاهی پدر و پسر بمدت ۵۰ سال لکن امام بعد از ۱۵ سال تبعید و دوری با عزت برگشت.

آرامگاه امام(ره) ، محل زیارت انسانهای شیفته و عاشق دین و دیانت اهل بیت (ع) شد ولی در عوض زنده شاه را نپذیرفتند و جنازه او را  با زحمت در جائی دفن کردند.کویت و شیوخ آن در ورود امام به آن کشور جلوگیری کردند امام ناچار شد به فرانسه برود .صدام از وجود امام احساس نا امنی کرد . دست در دست طاغوت ایران گذاشت و امام را بیرون کرد .در مرز کویت ، از ورود امام جلوگیری کردند . ولی  امام با استقبال بی نظیر  مردم  در ایران وارد کشور شد امریکا و ایادی شیوخ غرب او ، صدام را تحریک کردند که به ایران حمله کند. هشت سال جنگ تحمیلی طول کشید.عزت و سرافرازی از آن ایران اسلامی شد.شکست از آن مستکبران و مستبدان گردید.

سربازان و جان برکفان امام در جنگ گروهی به شهادت رسیدند و گروهی اسیر شدند و گروهی جانباز و ایثارگر. خدا چرخه را از آن مومنان و ایمان آورندگان می گرداند . اگر با خدا باشیم و به خدا تکیه کنیم و از اربابان و طاغوتیان روبرگردانیم .گروهی از فرزندان روح الله در جنگ اسیر شدند – کسی تصور نمی کرد آنان چگونه و چه زمانی از چنگ ستم و طاغوت و استبداد  و دیکتاتور صدامی  آزاد می شوند و نجات پیدا می کنند.

شیوخ کویت که روزی مانع ورود امام می شدند و خود را آزاد تلقی می کردند ، اسیرانه و با ذلت ،
سوراخ های موش را در کشورهای غربی با هزینه میلیاردها دلار اجاره کردند ولی فرزندان روح الله بدون اینکه قلمی ، پای قرارداد یا‌ آزاد نامه ای را امضاء کنند، ازاسارت به‌ آزادگی رسیدند. یعنی حقیقت امر این بود که اینها آزادگانی بودند که در بند اسیران بودند – اسیران ، ذلت شان نمایان و آزادگان ، سرافرازیشان معین شد.

قرآن در سوره آل عمران/۱۳ فرمود:«والله یُؤَیّدُ بنَصرِهِ من یشاء فی ذلک لعبرهً لاولی الابصار »«و خدا هرکه را بخواهد به یاری تایید می کند که به یقین برای صاحبان خرد و اندیشه در این نصرت ، عبرتی است.»

و انقلاب قصه همه آزادگان ، آزاداندیشان ، فرزانگان ، جهادگران ، رزمندگان ، ایثارگران ، شهیدان ، فداکاران و سرافرازان تاریخ بشریت است.

و قصه پیروزیها و شکست ها، قصه پیامبران و فرعونیان. قصه رسولان و مشکران ، قصه مومنان و کافران  است.

و به تعبیر زیبای قرآن در سوره یوسف ،۱۱۱:«لقد کان فی قصصهم عبره لاولی الالباب» و فرمایش حضرت امام (ره) : که نگوئید انقلاب برای ما چه کرد بگوئید که ما برای انقلاب چه کردیم.

و اما امروز، در سایه  احیای اصل عزتمندی که از دستاوردهای ارزشمند و والای انقلاب است . در دنیا سرافرازیم  و حرف برای گفتن داریم.در صحنه های گوناگون بین المللی ، دشمن  در برابر عظمت ایران اسلامی عقب نشینی کرده و دنیا به عظمت ایران اسلامی پی برده است . استکبار جهانی با همه عربده کشی های خود ، کاری از پیش نبرده و نخواهد برد.

ایادی و نوکران حلقه بگوش آنان ، سکوت را ترجیح داده اند، دیگر قدرت  ما نورهای کاذب را ندارند.

لشکر کشی های آنان تبدیل به زمین گیر شدن شده است . شکست های پی در پی در صحنه های
بین المللی در برابر ایران و پیروزیهای مکرر ایران در صحنه های مختلف داخلی و دستیابی به علوم و فنون مختلف در عرصه های گوناگون آنان را کلافه کرده است  و انَّ ربک لبالمرصاد «خدا در کمین آنان است.»

پس بیائیم قدرت و منزلت انقلاب را  بدانیم و آن را حفظ کنیم .حیات حقیقی در سایه عزت بدست آمده از انقلاب و دستاوردهای آن تحقق پیدا می کند.ذلت زمانی بر ما مستولی می شود که عوامل عزتمندی و زمینه های عزت طلبی را از دست بدهیم.سوق دادن مردم به دنیای مادی و توجه به امور پست دنیا ، با ارزش مداری برخواسته از آرمان ها و اهداف امام و شهدا سازگاری ندارد.نمی شود با چوب اسکی افکار خود بر سرزمین یخ زده شکم مردم راه رفت و دم از انقلابی بودن زد.به یقین هدف امام از انقلاب نمودن مردم،  برای شکم نبود، بلکه بدنبال تحقق احیاء  ارزش های الهی و انسانی و از بین بردن دوران سیاه ظلم و تاریکی های استبداد و دیکتاتوری و  رساندن مردم به قله رفیع توحید وپرورش انسانها در سایه آموزه های  الهی بوده است.امام بدنبال زدودن غبار جهل و نادانی بود و رساندن انسانها به قله  رفیع دانایی، آگاهی ، شناخت ، توحید و یکتاپرستی و طاغوت زدایی بوده و  با انقلاب اسلامی بدنبال تحقق « و اعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا » بوده است و نجات مردم از ورود به حفره های آتشین فساد و تباهی و خروج از غوطه ور شدن در ظلم و تاریکی ها.

و تحقق این آیه شریفه که « و نرید انَِّ نمُنَّ علی الذین استضعفوا و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین » ( سوره قصص/۵)

و انَّ الارض یرثها عبادی الصالحون (سوره انبیاء /۱۰۵)

زمین را صالحان با حکومت خود به ارث خواهند برد و حاکمیت از آن آنان خواهد شد و خدا هم در ازای حضور انسانهای مومن و موحد و خداجو در صحنه های جهاد و ایثار و مبارزه به رهبری پیامبرگونه حضرت امام (ره) و امروز به ولایتی ، مقام عظمای ولایت ، این آیه را محقق نموده است که  « وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض» و ایران اسلامی امروز سرافرازتر از همه زمانها ، همانند نگینی درخشان و نورانی در آسمان حیات بشر می درخشد و از تلالوء پرتو افکنی او سایه های شوم سیاهی ها به خاموشی رفته اند و خفاشان شب پر که چشم دیدن نور انقلاب اسلامی  را نداشته و ندارند در خفت خانه های خود ، جا گرفته اند و این سرنوشت همه ظالمان و ستمگران عالم است.

همه فرعونیانی که به ندای حق طلبانه انبیاء و رسولان و فرستادگان و برگزیدگان خدا گوش فرا ندادند و در قهر آتشکده های هواهای نفسانی خود سوختند و خاکستر آنان با بادهای بی اعتنایی و نفرت مردم به آنان به هوا و فضای فراموشی سپرده شد و اثری از آنان بجا نمانده است و این درس بزرگی برای همگان خواهد بود.

نکته دیگر اینکه از افتخارات انقلاب اسلامی ایران هدایت فرهنگی کشور است .

هدایت کشور در جهت آرمان ها و ارزش های اسلام و ایجاد تحولات بنیادین و اساسی، عبور از منطقه عملیاتی لا ابالی گری ، اباحی گری و حرکت بسوی تعالی اخلاق و انسانیت و رفتارهای سامان یافته در قالب هنجارهای دینی .

تکیه و ترویج بسیجی و ارزشهای ایثار و فداکاری.

بازشناسی میراثها و سنن.

شناخت و شناساندن جامع  فرهنگ و مدنیت اسلام و ایران

ترویج اخلاق و معارف اسلامی و دینی

ارتباط فعال با کشورها و صدور فرهنگ غنی اسلامی

تحکیم وحدت ملی و دینی و توجه به ویژگی های قومی و مذهبی .

شکوفایی استعدادهای علمی و خلاقیت ها در عرصه جهانی

پاسداری از حریت و امنیت انسان

تقویت تفکر و تعقل و تحقیق و قدرت نقادی در عرصه تلاقی و تضارب افکار.

مقابله با تحجر و جهود گرایی ، مقدس مآبی و ظاهر گرایی.

مقابله با افراط در تجدد طلبی و خودباختگی .

ارزش دادن به کار و کوشش

پرورش روح و جسم

تقویت و احیاء معرفی هنر اصیل

شناخت نیازهای نسل جوان

تقویت شخصیت زن مسلمان

تقویت روح اجتماعی ، مشارکت پذیری مردم در امور فرهنگی

تقویت و حفظ هویت ملی و اسلامی

اعتلای فرهنگی و هنری به منظور ترویج فضایل اخلاقی

اعتلای فرهنگ روستا و توجه به محرومیت زدایی از آن و خلاصه همه اموری که انسان را در مسیر هدایت درست قرار می دهد از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی ایران است که ما امروز در آستانه سالگرد آن ،‌ آن را گرامی می داریم.

 

حجت الاسلام حمید پورعیسی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان

 

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *