نقدی بر گزارش عملکرد شهردار شهر بدون سطل زباله؛دکتر نصرتی باید بداند شهر رشت دارای مردمی فرهیخته، فهیم و سخت‌گیر است و باید عملکرد خود را به دور از ابهام و منطبق با واقعیات اعلام کند.

 

شمال ما: در پایان سومین ماه از حضور دکتر مسعود نصرتی، گزارشی از عملکرد مجموعه تحت مدیریت وی منتشر شده است که متاسفانه مغایر با واقعیت است و احتمالا عملکرد ماه ها و سال های آتی نیز به آن سنجاق شده است که به بررسی آن می‌پردازیم.

«به روز رسانی حقوق، مزایا و بیمه کارکنان»

اولین عملکرد درج شده مسعود نصرتی است ادعایی که صحت آن به صورت کامل مورد تردید است نه تنها این مورد در کلیه سازمان ها دیده نمی شود بلکه کارکنان شرکتی دارای حقوق های معوقه چند ماهه هستند ضمن اینکه به روز رسانی حقوق کارکنان در شرایطی که پروژه عمرانی خاصی در شهر رشت اجرا نمی شود و معوقات پیمانکاران پابرجاست نمی تواند یک عملکرد لحاظ شود زیرا حقوق پرسنل حتی به اندازه یک سوم درآمدهای شهرداری نیز نیست بنابراین با قطع شدن پروژه های جدید به روز شدن پرداختی به کارکنان مورد انتظار است.

«اقدامات فرهنگی و ورزشی»

دومین گزینه عملکردی مسعود نصرتی نیز جزو امور جاری شهرداری است که به صورت روتین در حال انجام است برگزاری مراسم یادبود استاد نادر گلچین و یا راه اندازی نمایشگاه اسناد بلدیه در خانه میرزا کوچک خان جنگلی مورادی نیست که مجموعه شهرداری و یا شخص مسعود نصرتی به آن ببالد در سال ۹۶ شهر رشت جشنواره های زیادی را تجربه کرد و حتی جشنواره کدو دو بار توسط شهرداری رشت برگزار شد. در این بین تنها افتتاح تماشاخانه زنده یاد اکبر رادی را می توان قابل ذکر دانست.

در بخش ورزشی نیز از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است! وقتی شهرداری رشت دارای مشکلات شدید مالی است و دو تیم پر طرفدار رشتی هم دارای مالکان خصوصی هستند واقعا چه فکر و اندیشه ای در پشت این کمک ها است؟

«اقدامات عمرانی، خدماتی و زیرساختی»

این مورد از مواردی است که می توان آن ها را مثبت ارزیابی کرد؛ ساماندهی حوزه عمرانی، کاهش قیمت آسفالت و راه اندازی کارخانه های تعطیل آسفالت تی تان و تاناکا از اقداماتی است که جای تقدیر دارد.

در اقدامات ترافیکی شهرداری رشت نیز عملکرد ها در حد ارسال لوایح و رایزنی بوده است و افتتاح مرکز کنترل ترافیک راهور که البته در سه ماهه دوم مدیریت نصرتی خواهد بود تنها مورد عملیاتی است که بخش اعظمی از پروسه احداث آن مربوط به پیش از مدیریت نصرتی است!

«برندسازی و معرفی رشت در سطح ملی و فراملی»

این پروسه نیز که چند سالی است آغاز شده در دوران مسعود نصرتی نیز به صورت کج دار و مریز ادامه یافت پروسه ای که تاکنون بیشتر از عایدی هزینه نصیب شهر رشت و شهرداری این شهر کرده است و بد نیست که شهردار رشت کمی درباره منافع حاصله از این مقوله توضیحاتی ارائه دهد.

«اقدامات مالی»

در  این بخش نیز می توان گفت که شهردار رشت در چندین جلسه و نمایشگاه حضور یافته است و البته چندین تفاهم نامه و قرارداد هم بسته شده است که البته در صورت اجرایی شدن می توان به آنها به صورت عمکرد نگاه کرد!

«محیط زیست و فضای سبز»

در اقدامات این حوزه شهرداری رشت به ثبت رشت به عنوان اولین شهرتالابی در کنوانسیون رامسر اشاره شده است که مساله بسیار ناامید کننده ای است؛ چگونه چنین ادعایی به عنوان گزارش عملکرد سه ماهه اول شهرداری رشت مطرح می شود در حالیکه تنها مقدمات آن انجام شده و ثبت این تالاب به سال آینده موکول شده است!

 

* نقدی بر عملکرد مسعود نصرتی

مدیریت ضعیف منابع انسانی اولین نقد وارده به شصت و پنجمین شهردار رشت است؛ به نظر می آید مسعود نصرتی مسیر مدیریت شهری در رشت را هنوز پیدا نکرده است گماردن مدیران منتسب به اعضای شورای شهر رشت و همچنین نزدیک به استانداری نشان می دهد وی هنوز به شناخت خوبی از شهر رشت و مجموعه شهرداری دست نیافته است.

مشکلی به نام مسدودی حساب که شهردار رشت هم به آن اذعان داشته از مواردی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت شهردار رشت در طول عمر مدیریتی خود جلسات زیادی با مدیران دستگاه های دولتی داشته است و جلوگیری از مسدودی حساب می تواند کمترین خروجی جلسات روزانه وی باشد!

«رشت شهر بدون سطل زباله» شاید این عنوان کمی جالب باشد و مخاطبان فکر کنند شهرداری رشت به تکنولوژی دست یافته که نیاز به سطل زباله را از بین برده است اما اینطور نیست! در همین شرایط عادی ترافیک و دود و دم کافی است شما بخواهید زباله ای را در سطح شهر رشت و به عنوان مثال موردی در خیابان حاجی آباد درون سطل زباله بیاندازید اتفاقی که در سالیان گذشته برای آن فرهنگسازی صورت گرفته است اما فقدان زیرساخت های پیش و پا افتاده در شهر را کاملا احساس خواهید کرد.

عدم جمع آوری پسماندهای خشک در ماه های اخیر از موارد دیگری است که به تدریج هزینه های فرهنگسازی در این حوزه را بر باد می دهد.

مشکلات مربوط به رودخانه ها، سراوان، ترافیک و آسفالت سطح شهر رشت هم که از مشکلات قدیمی همین شهر است نیاز به زمان خواهد داشت و قطعا انتظار کوتاه مدت برای حل این معضلات بی انصافی خواهد بود.

در پایان دکتر نصرتی باید بداند شهر رشت دارای مردم فرهیخته، فهیم و سخت گیری است و قطعا اگر خواستار عمر مدیریتی طولانی است باید پا را فراتر از شعارهای بی عمل و جلسات بدون خروجی نهاده و عملکرد خود را به دور از ابهام و منطبق با واقعیات اعلام نماید.

.

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *