مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:شمال ما، مهیار مرادی: نشست خبری پنجمین جشنواره هنری هفت در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت رسول اکرم(ص) گفت: اساسا در جهان امروز باید کارهای هنری تاثیر جامعه شناختی داشته باشد،هنرمندان با زبان لطیف هنر مشکلات و معضلات را با تاثیرگذاری بیشتری مطرح می کنند که کارگشا خواهد بود.
فیروز فاضلی ادامه داد نکته مهم دیگر همگانی کردن هنر است، مراکز دولتی نباید خودشان به عنوان کارگزار کارهای هنری عمل کنند بلکه باید راهبرد ارائه دهند و هنری پویا است که توسط خود مردم مدیریت شود.
وی با اشاره به اینکه هنر فقط گفتن نیست بلکه چگونه گفتن است گفت: برگزاری جشنواره هنری هفت از سال ۹۲ شروع شده است با نگاه به جامعه هدف این جشنواره می بینیم که در رده های سنی کودک تا بزرگسال در موضوعات مختلفی مانند وحشت از ازدواج، عصبانیت که منشاء بسیاری از تصمیم گیری های اشتباه است، تنش درونی که به دوشکل قدرت و اقتدار که امروزه اقتدار درونی برای کودکان ما امری ضروری است تا از خود مراقبت کنند، محیط زیست که معضل اصلی گیلان است، فضای مجازی و موبایل، مصرف کالای ایرانی، بحث انتقاد و انتقاد پذیری که باید نقد منصفانه و کارساز در دستور کار قرار گیرد و فرهنگ کتابخوانی نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در آثار جشنواره است.
فاضلی افزود: بخش کمدی و استند آپ کمدی که در این جشنواره گنجانده شده بسیار مهم است چرا که کمدی امروز تلفیقی از درد و التیام است و کاتارسیسی که ارسطو در تراژدی میگفت امروزه در کمدی می‌بینیم.
وی به آثار مذهبی جشنواره اشاره کرد و گفت هوشمندی ایرانیان باعث شد تا موسیقی تاثیرگذار را در تعزیه امام حسین (ع) حفظ کنند.

فاضلی در ادامه با انتقاد از مشکل بیکاری در استان با وجود نعمات خدادادی زیادی که در گیلان وجود دارد اظهار امیدواری کرد آثار مربوط به جاذبه های گیلان در این جشنواره مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان گفت: ما با فضای هنری بسیار محدودی که در گیلان داریم باید با فرهنگ سازی آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم و نقش رسانه های استان در این زمینه مهم و حیاتی است.
مصباح معاون هنری و سینمایی مدیرکل ارشاد اسلامی نیز گفت: این جشنواره در دو بخش، بخش اول از ۱۵ تا ۱۷ آذر و بخش دوم از ۲۲ تا ۲۹ آذر در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار خواهد شد و امیدواریم دست اندرکاران عرصه هنر ریسک پذیری بیشتری در این عرصه داشته باشند تلاش ما این است که این جشنواره در سالهای آتی به طور وسیع تری برگزار شود.
علی حلوی دبیر جشنواره و مدیر آموزشگاه هنری هفت نیز گفت: اینکه می‌گوییم این جشنواره بزرگترین جشنواره هنرجویی کشور است اغراق نیست و در سطح کشور جشنواره ای به این صورت برگزار نشده است.

وی ادامه داد: در بخش کودک ما شش کار صحنه ای، یک نمایشنامه و یک کار محلی گیلکی داریم و حتی در بخش استند آپ کمدی هم از کودکان استفاده شده است.

حلوی با اشاره به استقبال بسیار خوب مردم از این جشنواره گفت: در مجموع بیش از ۹۰ اثر در معرض دید عموم مردم قرار خواهد گرفت.

 

گزارش تصویری نشست خبری پنجمین جشنواره هنری هفت

.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *