مطالبات محله‌های پر جمعیت شهر؛شمال ما: گیلان استانی پرآب و پر بارش است و سطح آب‌های زیر زمینی در این استان نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر است. از این‌رو در بسیاری ازمناطق شهری و روستایی که آب لوله‌کشی شهری ندارند شهروندان زیادی از آب چاه برای مصرف آشامیدن و بهداشت استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که چنین شرایطی در برخی از محله‌های شهری نیز وجود دارد. مناطقی که از همه خدمات شهری برخوردارند اما به دلیل اینکه در حاشیه شهر واقع شده‌اند هنوز روستا تلقی می‌شوند و از نعمت آب آشامیدنی شهری محرومند.

ایستگاه پمپاژ محروم از آب
«فاطمه گرفمی‌زاده» از محله شالکو رشت در این باره به همشهری می‌گوید: محله ما چند سالی است که جزو شهر شده و حتی پلاک و کد پستی شهری داریم. جاده آسفالت و گاز نیز از سال‌های گذشته به این نقطه رسیده اما چیزی که باعث رنج خانواده‌های ساکن در این محله شده است نداشتن آب شهری است. مردم اینجا ناچار هستند برای شست‌وشو و نظافت از آب چاه استفاده کنند و سال‌هاست که آب آشامیدنی خود را با پر کردن دبه‌های بزرگ از لوله‌کشی ابتدای خیابان تأمین می‌کنند.
وی با اشاره به وجود ایستگاه پمپاژ آب شهری در ورودی محله و عبور یکی از شاخه‌های رودخانه زرجوب از این محله بیان می‌کند: سال‌هاست که از این ایستگاه، آب شهری برای شهر انزلی پمپاژ می‌شود و از آن موقع تا الان فقط یک شیر آب برای استفاده کل محله نصب کردند و رفتند. برخی مواقع که آب رودخانه کم و زیاد می‌شود بر کیفیت آب چاه‌ها نیز تأثیر می‌گذارد و گاهی آب بسیار بدبو می‌شود. این شهروند می‌افزاید: بارها ازسوی دهیاری و شورای محل با آب و فاضلاب شهری نامه‌نگاری شده است. حتی نمایندگان مجلس نیز آمدند و وعده‌های زیاد دادند اما همچنان ما از داشتن آب سالم محروم هستیم.

بیماری‌های ویروسی آب چاه
شهروند دیگری از محله سیاه اسطلخ رشت نیز می‌گوید: بخشی از این محله آب شهری دارند وبخش دیگر محروم هستند. «لیلا قلی‌نژاد» می‌افزاید: رودخانه گوهر رود از این منطقه عبور کرده و آب آن به چاه‌های منازل خانوارهای اینجا نفوذ می‌کند. خیلی از مردم اینجا بیماری‌های ویروسی و… دارند و ناچارا از آب چاه‌ها برای خورد و خوراک و نظافت استفاده می‌کنند.
وی بیان می‌کند: چندی پیش ازسوی آب و فاضلاب شهری برای لوله‌گذاری آمدند و تعدادی لوله روی زمین ریختند و رفتند. الان چند سال است که این لوله‌ها در محل رها شده‌اند. این شهروند می‌گوید: بارها به شرکت آب شهری مراجعه کردیم و هر بار به ما گفتند بودجه نداریم. برخی مواقع هم مشکلات این محله بین شرکت‌های آب شهری و آب روستایی «پاس‌کاری» می‌شود و هر کدام از اینها از قبول مسئولیت در خصوص این منطقه شانه خالی می‌کنند. یک‌بار می‌گویند شهری هستیم بار دیگر ما را جزو روستا حساب می‌کنند. تکلیف ما چیست؟
وی می‌گوید: اگر شهری محسوب نمی‌شویم پس چرا خدمات شهری دریافت می‌کنیم و عوارض شهرنشینی می‌دهیم. این محله همه خدمات شهری را جز آب شهری دریافت می‌کند.

مطالبات محله‌های پر جمعیت شهر
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت نیز با انتقاد از این مسأله می‌گوید: متأسفانه مسئولان درباره رفع نیازهای اساسی مردم قدری بی‌توجه هستند. «فاطمه شیرزاد» ادامه می‌دهد: برخی از محله‌های پر جمعیت شهر که تقریباً در حاشیه قرار گرفته‌اند از داشتن آب آشامیدن شهری و بهداشتی محرومند و این از مطالبات آنهاست. وی با اشاره به منطقه معلولان رشت می‌افزاید: به‌عنوان مثل در این منطقه شهری ۱۳ محله واقع است که کاملاً از داشتن آب لوله‌کشی محروم مانده‌اند و ساکنان برای تهیه آب آشامیدن خوراکی به قسمت انتهایی که آب شیر نام دارد، می‌روند و با طی مسافتی بشکه‌های آب را به منازل خود حمل می‌کنند. عضو شورای شهر رشت بیان می‌کند: داشتن آب سالم از نیازهای مهم مردم است. یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی برخورداری مردم روستاها از آب و گاز و تلفن بود اما در داخل شهر مردم با این مشکل روبه‌رو هستند و نداشتن سامانه لوله‌کشی آب بهداشتی برای بخشی از مردم محله‌های حاشیه‌نشین رشت ناراحت‌کننده است. وی ادامه می‌دهد: چگونه می‌شود که مسئولان آب شهری در طول سال‌های گذشته از این مشکل آگاه نشده باشند. حتی از مسئول آب استان در این باره جویا شدم که در پاسخ مشکلات مالی و کمبود منابع را دلیل این معضل دانستند. شیرزاد ادامه می‌دهد: از استاندار تقاضا دارم در این باره که معضل بسیاری از محله‌های حاشیه‌ای شهراست مساعدت و نگاه ویژه‌ای داشته باشد. وی با انتقاد از جلسات مکرر مسئولان استان در بخش‌های مختلف گفت: ازمسئولان تقاضا دارم جلسات خود را پشت میز نگذارند و با بازدیدهای میدانی ازمحله‌ها و مناطق مختلف در بین مردم حضور پیدا کنند تا مشکلات آنها به‌خصوص در زمینه بهداشت و آب آشامیدنی را از نزدیک ببینند. متأسفانه وقتی مسئولی در بین مردم نباشد نمی‌تواند مشکلات آنها را لمس کند.

دریافت مجوز کنده‌کاری
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان رشت نیز در این‌باره به همشهری می‌گوید: ما در خصوص این محله‌های با شهرداری مشکل داریم چراکه وقتی مردم برای دریافت مجوز کنده‌کاری به شهرداری مراجعه می‌کنند در شهرداری برای دادن مجوز ابتدا کل عوارض سالانه را از شهروند دریافت می‌کند.
«فرزین فرخی» ادامه می‌دهد: برای محله‌هایی که در حاشیه شهر واقع شده‌اند از طریق خودیاری مردم آبرسانی انجام می‌شود. هزینه لوله‌کشی ۶۰‌ درصد از طرف شرکت و ۴۰‌ درصد از محل کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.
مدیر آب رشت می‌افزاید: شرکت آب شهری در هر شرایطی آمادگی دارد به شهروندان متقاضی، کنتور بدهد و محله های که نیمی از آنها در شهر ونیمی درروستا واقع شده‌اند را با تعرفه شهری آبرسانی کنیم. درصورت مراجعه اهالی این محله‌های به شرکت، می‌توان برای آنها طرح «برآورد» تعیین کرد تا بعداً بتوانیم به آنها خدمات ارائه کنیم. در حال حاضر در محله‌های بیجارپس و فخب به این طریق و با مشارکت مردمی در حال لوله‌کشی آب هستیم.

لوله کشی مشارکتی
فرزین فرخی، ‌مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان رشت: به دلیل تخصیص نیافتن ردیف بودجه دریکی دو سال اخیر، شرکت به‌صورت مشارکتی به محله‌های حاشیه شهر خدمات لوله‌کشی آب شهری ارائه کرده است. اگر شبکه آب شهری در یک منطقه وجود داشته باشد امکان لوله‌کشی آب آشامیدنی با مشارکت ۴۰‌ درصدی مردم وجود دارد و ما آماده همکاری هستیم.

 

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *