سید حسین رضویان

شمال ما؛

به درستی امسال هم هدیه ای الهی نصیب این حقیر شد تا ساعتی در سرای محبت پنجمین نور به وقت اربعین قدم از زمین خاک برکشیده و در آسمان آرزو از جهان رنج خویش بُـگـسَـلَم.
شاید اگر آنچنان که اجاره دهنده گان خطوط ارتباط و همراه پول از مردم میستانند خدمت هم ارایه مینمودند این مسبب میشد ساعتی زودتر در رفت و آمد فضای مجازی سخنان خارج از ادب جناب حمیدرضا جلایی پور را پیرامون اربعین حسینی استماع کرده و در پاسخش کاغذ بیچاره را چرک کنم اما چون قوم ماهیان سرگشته گان آبَـند پس هر زمان یکی به طعمه بیافتد ملالی نیست.
حال بخشی از دُر افشانی استاد جلایی پور با عنوان «چرا باید به حرکت زائران حسینی احترام گذاشت؟» را مرور و به تلویح چند نکته را مکتوب میکنیم.
«دولت موازی» در جمهوری اسلامی با توجه به ابعاد منفی موجود در جامعه (مثل ضعف پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد، ظهور گسترده سبک‌های زندگی غیرحکومتی و…) در پیش چشم مردم با بحران دستاورد روبرو است. اما حضور شورانگیز مذهبی و میلیونی مردم در اربعین و نمایش آن در رسانه‌های عمومی مقداری برای «حاملان دولت موازی» تسکین‌دهنده و روحیه‌بخش است به ایرانیان می‌گوید: ببینید چقدر مردم مذهبی و اخلاقی‌اند!
جمهوری اسلامی به مناسبت مراسم اربعین این فرصت را پیدا می‌کند که خدمات حمل و نقل و تغذیه‌ای خود را در اختیار اقشار ضعیف جامعه قرار دهد و اقشار ضعیف هم به عشق امام حسین از این امکانات استفاده می‌کنند و چند روز خاطره‌انگیز را در عراق سپری می‌کنند. به‌عنوان مثال اینجانب سه روز قبل از اربعین شاهد بودم هشتاد در صد امکانات فرودگاه امام خمینی در خدمت زائران امام حسین (ع) قرار گرفته بود. در صورتی‌که معمولا امکانات این فرودگاه اصلی ایران در طول سال در اختیار طبقه متوسط (روبه‌بالا) و طبقه بالا است. اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت زهرا است. ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس وی آی پی به کربلا می‌روند.
هزینه‌های این مناسک از محل بودجه‌ی عمومی ایران سنگین است. جمهوری اسلامی اگر رابطه خود را با جامعه مدنی‌اش مورد بازنگری قرار دهد می‌تواند اجرای «کل پروژه راهپیمایی اربعین» را به جامعه مدنی مذهبی واگذار کند. در اینصورت مراسم اربعین از بودجه‌ی عمومی تغذیه نمی‌کند و جمهوری اسلامی هم می تواند وظائف دولت- ملت و شهروندی را نیز برای همه ایرانیان بهتر انجام دهد! (مشرق نیوز کد خبر ۷۹۶۸۳۵ )
۱- جناب آقای جلائی پور استاد معزز جامعه شناسی، هیچ کس منکر ابعاد منفی موجود در جامعه ایرانی آنگونه که شما مرقوم نموده اید نیست ولی آیا این ابعاد منفی ملموس در عشق علوی است یا مستور در ناکار آمدی نهادهای قدرتی است که اطمینان و اعتماد را از بدنه ملت سلب نموده اند؟ آیا این ضعف پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد، ظهور گسترده سبک‌های زندگی غیرحکومتی منتج از سبک زنگی اصیل ایرانی اسلامی است یا پیش آمده از ولنگاری متولیان در تربیت صحیح نسلهای متمادی؟
۲- شما در متن خود به سایه بلند دولت موازی اشاره و اربعین را مسکنی برای آن تجویز کرده اید اما به واقع کدام دولت موازی؟آیا گمان کرده اید که برای مثال زیارت امام حسین هم امری جناحی است تا خدای ناکرده راستی ها بروند و چپی ها نه یا اصولگرایان اقبال کنند و اصلاح طلبان نه؟پیشنهاد میکنم بیش از آنکه در جامعه شناسی تان چند خیابان بالا و پایین منزل خویش را مطالعه کنید ساعتی در کوچه پس کوچه های شهر قدم زنید تا دریابد ابا عبدالله اشرف بر سخافت زد و بندهای سیاسی و بگو مگوهای چپ و راستی است.
۳- شما در بخشی از متن خود نگاشته اید : اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت زهرا است.به واقع این مقدار تبختر و خود بزرگ بینی از کجا می آید؟باشد حضرت والا شما ارباب و ملت رعیت!خدا را شکر میکنم چند سال دیر تر به دنیا آمدید و بلوغ اجتماعیتان قد به دوره شاهی نداد وگرنه فکر میکنم با این میزان حقیر شمردن دیگران کارتان بعد ۵۷ به جاهای باریک می کشید اینکه شما و اسلافتان در این سالها نتواسته اید آنچنان که شان ملت است اسباب آسایش و مرحمتشان را فراهم کنید چنان افتخاری نیست که طبقه بالای خود را به رخ زائران حسینی بکشید.
۴- اصلا درک نمیکنم چرا به صورت ممتد با نام بردن از جمهوری اسلامی به جای حکومت ، حاکمیت را در مصادره مقابل ملت قرار میدهید تا منویات خود را تئوریزه کنید؟گیرم کل پروژه راهپیمایی اربعین را هم به جامعه مدنی مذهبی سپردیم آنوقت منتظریم تا ببینیم چه گلی به سر وظائف دولت- ملت و شهروندی خواهید زد

اما اگر منظورتان همین دست فرمان است که در بقیه امور می بینیم خواهشمندم محبت نموده و سرتان به کار خودتان گرم باشد و اجازه دهید ملت از جیب خود عشق را قاطی آب و نان نموده و مسیر نجف تا کربلا را پیاده روند.
استاد عزیز پیشنهاد میکنم به جای تحقیر ملت اگر رویایتان را کابوس نمی کند در باب جامعه شناسی فرهنگی بر این استوار شوید که چه گونه اربعین حسینی از سراسر دنیا آزادگان را با هر سطح سواد و درآمد سوی مرقد حسین میکشاند تا بزرگترین اجتماع بشری در کربلا شکل گیرد؟دعوت میکنم به شرط حیات سال بعد در این خیل عظیم باشید تا به چشم ببینید شاه و گدا ،بیسواد و دانا از سراسر زمین گرد هم می آیند تا فقط لحظه ای سر به آستان سید الشهدا گذارند و به خضوع بگویند السلام علیک یا اباعبدالله…

.

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *