شمال ما:

مطالعات نشان داده اند که روی در کوتاه کردن دوره سرماخوردگی، زمانی که از نخستین روز بروز علائم بیماری مصرف شود، موثر عمل می کند. توانایی این ماده معدنی در کمک به جلوگیری از تکثیر باکتری ها یا ویروس ها در بدن عامل کلیدی در این زمینه محسوب می شود. روی برای بدن انسان برای ساخت DNA به منظور تشویق رشد و ترمیم بافت ضروری است و به بهبودی سریع‌تر زخم و حصول اطمینان از عملکرد درست سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

برای حصول اطمینان از دریافت روی کافی از رژیم غذایی خود می توانید برخی از مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را در برنامه غذایی روزانه خود جای دهید.

نخود

نخود انتخابی هوشمندانه است، زیرا در میان ۲۵ ماده غذایی تقویت کننده مغز قرار دارد. نخود منبع خوبی برای روی، فولات، و منگنز است. نصف فنجان نخود حاوی ۲٫۸ میلی گرم روی است.

لوبیا قرمز

نصف فنجان لوبیای قرمز نه تنها حاوی ۰٫۹ میلی گرم روی یا شش درصد از ارزش غذایی روزانه این ماده مغذی است، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان ها و آهن نیز است.

بادام هندی

بادام هندی یکی از سالم‌ترین مغزهای خوراکی است که می توانید مصرف کنید. یک مشت کوچک از بادام هندی (حدود ۲۸ گرم) یا یک قاشق غذاخوری از کره آجیل حاوی ۱٫۶ میلی گرم روی است. با افزودن مقدار اندکی بادام هندی به رژیم غذایی روزانه خود می توانید از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنید.

جو دو سر

جود دو سر را می توانید در وعده غذایی صبحانه خود بگنجانید، زیرا نصف فنجان از آن حدود ۱٫۶ میلی گرم روی دارد. با افزودن دارچین و یک میوه سرشار از آنتی اکسیدان، مانند توت ها، می توانید عطر و طعم بهتری به وعده جو دو سر ساده خود ببخشید. برای افزایش محتوای روی می توانید یک مشت کوچک بادام خرد شده به این وعده اضافه کنید.

دانه های آفتابگردان

دانه های آفتابگردان یکی از ابرمواد غذایی هستند که باید در رژیم غذایی شما حضور داشته باشند. یک اونس (۲۸ گرم) از دانه های آفتابگردان حاوی ۱٫۵ میلی گرم روی است. البته دانه های آفتابگردان فاقد نمک را مصرف کنید تا از بیشترین میزان فواید آنها بهره‌مند شوید.

بروکلی

نصف فنجان بروکلی حاوی ۰٫۲۵ میلی گرم روی است. بدون تردید، میزان روی موجود در بروکلی بسیار کمتر از موارد دیگر در این فهرست است. با این وجود، میزان روی موجود در بروکلی در هر کیلوکالری بین سبزیجات دیگر بی رقیب است. اگرچه مصرف بروکلی به تنهایی نمی تواند نیاز روزانه شما به این ماده معدنی را تامین کند، اما می تواند در نقش یک مکمل خوب ظاهر شود.

عصر ایران


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *