مراسم عزاداری اربعین حسینی یا میتینگ سیاسی؛کاش مراسم شب اربعین در مصلی رشت با حضور همه نمایندگان مجلس برگزار می‌شد تا مواعظ و افاضات دکتر پزشکیان را می‌شنیدند و به خود می‌آمدند.

 

شمال ما: در شب اربعین حسینی مراسمی در مصلی شهر رشت از سوی آذری‌های این شهر برگزار شد که با توجه انتخاب سخنران سیاسی برای این مراسم (دکتر مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی) بیشتر شبیه یک میتینگ سیاسی برای تقویت جریانی خاص در انتخابات مجلس آتی و بهره‌مندی از ظرفیت آذری زبان‌ها بود. این مراسم به دعوت کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس و کاندیدای احتمالی دوره آتی رشت برگزار شد. در این مراسم مسعود پزشکیان سخنان جالبی ایراد کرد که پرداختن به آنها خالی از لطف نیست.

«امروز در کشور ما یکی از مشکلات این است که افراد پای حرف‌های خود نمی‌مانند.» آیا دکتر پزشکیان تاکنون به حرف‌ها و وعده‌های خود پایبند مانده است؟ آیا به مفاد سوگند نامه‌ای که در مجلس یاد کرده ثابت و استوار مانده است؟ آیا وی از قضاوت مردم درباره عملکرد، گفتار و سوگند خود  با خبر است؟

«مردم منتظرند به حرف‌هایی که در جامعه توسط مسئولان زده می‌شود عمل شود.» این جمله یکی از همان جملات طنزی است که این روزها از زبان برخی مسئولان کشور بسیار شنیده می‌شود. اینان به‌جای ارائه گزارش از عملکرد خود، وقت خود و مردم را صرف حاشیه‌ها می‌کنند و به یکدیگر توصیه می‌کنند به وعده‌های خود عمل کنند. آیا دکتر پزشکیان خود جزو مسئولان نیست؟ آیا مردم منتظر نیستند تا وی نیز همچون دیگر مسئولان به حرف‌ها و وعده‌های خود عمل کند؟

«نزدیک به ۴۰ سال است که ایران توسط انقلاب شیعیان اداره می‌شود و باید جامعه‌ای می‌ساختیم که با راست‌گویی و تعهد عجین شده باشد و جامعه اسلامی ایران می‌بایست زینت اهل بیت می‌شد و بر پایه برادری، انصاف و عدالت استوار می‌بود اما آیا جامعه ما امروزه این‌گونه است.» سوالی که دکتر پزشکیان باید جواب دهد این است که خود وی به عنوان نائب رئیس فعلی مجلس شورای اسلام و مدیر مسئولیت‌های متعدد اجرایی گذشته چه نقشی را ایفا کرده است که امروز در مقام یک مسئول نظام جمهوری اسلامی سخنان اپوزیسیون را تکرار می‌کند؟!

«از اینکه نمی‌توانیم جوابگوی خیلی از مشکلات جامعه باشیم شرمساریم.» قطعا دکتر پزشکیان به خوبی می‌داند که عرصه خدمتگزاری جای احساس مسئولیت، تلاش و پاسخگویی است. اگر وی نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات مردم باشد بهتر است به‌جای اظهار شرمساری صحنه خدمتگزاری را برای مردان واقعی عرصه تلاش و خدمت خالی کند تارهم وی بیشتر از این در پیشگاه مردم شرمنده نباشد و هم مردم متضرر نشوند.

«اگر دنباله‌رو امام حسین (ع) بودیم جامعه‌ای که الگویی برای منطقه و دنیا است می‌ساختیم و اگر جامعه اصلاح نشود امام حسین(ع) از ما راضی نخواهد بود.» اگر مسئولان کشور در عملکرد گذشته خود صادقانه و برای رضای خداوند گام برداشته باشند قطعا هم خداوند و هم امام حسین(ع) از ایشان راضی خواهند بود و دعای خیر مردم همواره پشت سرشان؛ مگر آنکه رضای خداوند و خشنودی ائمه اطهار را با قدرت، پست و منافع مادی دنیوی معامله کرده باشند.

«بزرگترین مشکل کشور بیکاری است و حتی افرادی که ‌مدارک بالای تحصیلی دارند بیکارند.» به لطف دولت دوازدهم و با توجه به آمارهای اعلام شده از سوی این دولت تا چند سال دیگر مشکل اشتغال کاملا حل شده و تمام نگرانی‌ها رفع خواهد شد. خیال مردم نیز به‌خاطر نظارت دقیق مجلس راحت است. کاش دکتر پزشکیان از همین تریبون اعلام می‌کرد که چند فرزند تحصیل‌کرده بیکار دارد!

«این راه امام حسین (ع) نیست که عده‌ای بالای صدها میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشند و افرادی برای تامین نان شب خود معطل باشند.» کاش پزشکیان درباره میزان درآمد خود و همکارانش در مجلس هم توضیحاتی می‌داد که درآمد ماهیانه یک نماینده مجلس به‌عنوان مثال کاظم دلخوش چقدر است؟ کاش توضیح می‌داد که درآمد یک نماینده چقدر از حقوق یک بازنشسته، کارگر یا همین کسانی که برای تامین نان شب خود مانده‌اند و دکتر نگرانشان هست بیشتر است؟ ۱۰ برابر؟ یا؟

«انصاف و عدالت در جامعه امروزی دنبال نمی‌شود، عدالت از اصول شیعه است و اینکه افرادی دوستان و آشنایان خود را بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری دارای شغل کنند عدالت نیست.» آیا واقعا پزشکیان نمی‌داند که همین همکاران وی در مجلس چه تعداد از نزدیکان خود را بدون شایستگی به زور و تهدید به وزرا، استانداران، مدیران کل و… تحمیل می‌کنند؟ آیا در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور شایسه‌سالاری ملاک بود و هیچ معامله‌ای صورت نگرفت؟ آیا معیار تخصص و تعهد بود یا منافع حزب، گروه و جناح؟

«در اجرایی کردن قانون یارانه‌ها خلاف عمل شده و از کنار اجرایی کردن آن گذشتند.» کاش این یارانه حذف شود تا وقت جلسات مدیران و نمایندگان بیش از این هدر نرود و به مسائل مهمتر پرداخته شود؟! یک‌شبه با وعده یارانه قیمت ارزاق و کالاهای اساسی گران و دوبرابر شد و گفتند که متبرک است! حال مردم را از این تبرکی محروم کنید تا محرومان محروم‌تر و متمولان قوی‌تر و چابک‌تر شوند.

«علی(ع) در وصیت‌نامه خود افراد را به تقوا دعوت کرده است.» تقوا گوهر گران‌بهایی است که این‌روزها در بازی‌های سیاسی کشور و بده‌ بستان‌های حزبی و جناحی گم شده است.

«جسارت حرف زدن را کسانی پیدا نمی‌کنند که متقی نیستند. متقی کسی است که به هیچ قدرتی باج نمی‌دهد و از حق و مظلومان دفاع می‌کند.» در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی و رواج جدیدترین ابزارهای رسانه‌ای و اقسام شبکه‌های حقیقی و مجازی همه حرف‌ها گفته و همه صداها به راحتی شنیده می‌شود. خیلی دور نرویم در همین مجلس و در چند قدمی دکتر پزشکیان، علی مطهری که هم پرهیزگار هست و هم سیاستمدار و شجاع، همه حرف‌هایی که خود، امثال پزشکیان و رفقا دوست دارند را به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌زند اما آیا وقت آن نیست که از حرف و شعار عبور شود و کشور به مرحله عمل برسد؟ مشکل کشور در حرف‌زدن است یا عمل نکردن؟ دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

کاش مراسم شب اربعین در مصلی رشت با حضور همه نمایندگان مجلس برگزار می‌شد تا مواعظ و افاضات دکتر پزشکیان را می‌شنیدند و به خود می‌آمدند. قطعا ایراد این سخنان برای نمایندگان مجلس بسیار اثرگذارتر و راهگشاتر از مردم بود. متاسفانه سخنان دکتر پزشکیان که شایسته خود، نمایندگان مجلس و برخی مسئولان کشور است خطاب به مردم شهر رشت ایراد شد.

.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *