شمال ما: شما چه در حال کار روی یک پروژه‌ی سنگین باشید و چه در حال تمرین برای مسابقات بعدی ماراتن، خوردن غذاهای بهتر، تلاش‌هایتان را به نتایج بهتری خواهند رساند.

به گزارش تبیان، یک غذا یا خوراکی خاص وجود ندارد که شما را فرزتر و باهوش‌تر کند، بلکه خوراکی‌های زیادی هستند که نه فقط طعم و مزه‌ی خوبی دارند بلکه می‌توانند دریافت مواد مغذی‌تان را افزایش داده و به شما کمک کنند عملکردتان را بهینه کنید.

چغندر
تحقیقات نشان می‌دهد، این سبزی ریشه‌ای قرمز تیره، استقامتتان را بالا می‌برد، فراتر از استقامتی که صرفاً در یک تمرین به آن نیاز دارید. برای افزودن چغندر به رژیم غذایی‌تان، توصیه می‌کنیم از چغندرهای ریز و تر و تازه و با پوست در اسموتی قبل از تمرینتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید چغندرهای پوست‌دار تازه را پوره کنید و آن را به سالادتان اضافه کنید یا اینکه همراه با کره‌ی بادام و زنجبیل تازه‌ی رنده شده میل کنید.

موز
موز، کربوهیدرات‌های باکیفیت زیادی دارد که می‌تواند حین تمرینات شدید یا طولانی، انرژی‌تان را حفظ کند. موز، سوخت خوبی برای قبل از تمرین است، مخصوصاً دقیقاً قبل از شروع تمرینات، ضمناً به راحتی هضم می‌شود و نفخ و گاستریت هم ندارد. اما موز یک ویژگی دیگری هم دارد؛ ترکیب کربوهیدرات و ویتامین‌های B موجود در موز، قند خون را تثبیت کرده و به شفافیت ذهنی‌تان کمک می‌کند، پتاسیم موز هم حامی انقباضات عضلانی و ضربان قلب است. موز، دوپامین را افزایش می‌دهد که هم برای حرکت و هم برای خلق و خو مفید است.

هر چند موز به تنهایی هم یک میان وعده‌ی کامل است اما مصرف آن با عسل یا اسموتی، بسیار عالی است. می‌توانید با ترکیب موزهای خرد شده و چند قاشق غذاخوری گرانولا و پنیر کاتج، یک وعده‌ی پر انرژی تهیه کنید. همچنین می‌توانید موز را از درازا به دو نیم کرده، کمی کره‌ی بادام زمینی در وسطش بگذارید، آن را رول کنید و در فریزر منجمد کنید، یک اسنک بسیار خوشمزه خواهید داشت.

شکلات تلخ
شکلات تلخ حاوی مواد طبیعی است که به گردش خون کمک می‌کند که به معنی انتقال بهتر اکسیژن و مواد مغذی به مغز، سیستم قلبی و عروقی و عضلات فعال است. ضمناً شکلات تلخ می‌تواند تمرکز را بهتر کرده و حالتان را خوش کند، آسیب‌های سلولی ناشی از ورزش را تسکین بدهد و ریکاوری را بهتر کند. می‌توانید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تمرین، چند تکه شکلات تلخ ارگانیک ۷۰ درصد بخورید.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *