به بهانه عید غدیر خم (عید ولایت و امامت)حجت الاسلام حمید پورعیسی

شمال ما؛

دفاع از مظلوم یکی از ارزش‏ها و آرمان‏های اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله وسلم) و برگرفته از آیات قرآن کریم و سخنان معصومین(علیهم السلام) است و همگان در برابر ظلم به افراد بی‏گناه مسئول هستند.
چطور میتوان غدیر را جشن گرفت در حالی‏که مسلمانان مظلوم میانمار در آتش بت پرستان زنده زنده می سوزند کجایند منادیان حقوق بشرکه این همه ظلم و جنایت را می بینند اما مهر سکوت خفت بار بر لبان خود زده اند و مصداق این آیه قرآن شده‏اند که « کالانعام بل هم اضل» سازمان ملل متحد مسلمانان میانمار را که از طرف دولت این کشور از حقوق شهروندی محروم شده‌اند را به عنوان «اقلیت دینی که در معرض بیشترین ظلم‌های انسانی در جهان قرار دارند» معرفی کرده‌است .و خود با آگاهی کامل از جنایات بودائیان در این کشور بر علیه مسلمانان سکوت کرده است. مسلمانان میانمار در میان سکوت کشورهای مسلمان کشته می‌شوند، هیچ ملتی تاکنون این گونه در میان این همه خونسردی و سکوت بین المللی و بی خیالی دولت داخلی سرکوب نشده بود. مردان و زنان میانماری در ظلمتکده سکوت سازمان‏های بین المللی و مدعیان دروغین حقوق بشر و بی‏تفاوتی کشورهای به اصطلاح مسلمان بی‌گناه و کودکان معصومی که زورشان به قدرت‌نمایی کثیف این پست فطرتان نمی‌رسد و جان و روحشان باهم می‌سوزد. این روزها میانمار (برمه) تبدیل به قتلگاه مسلمانان مظلوم و بی دفاع شده است. هنوز خاطره نسل کشی مسلمانان به دست صرب‌ها در سربرنیتسا و کشتار وحشیانه شیعیان مظلوم پاراچنار در پاکستان از ذهن‌ها محو نشده است که انتشار تصاویر روستاهای ویران و جنازه‌های سوخته مسلمانان برمه، بار دیگر داغ کشتار مسلمانان بی‌گناه را زنده می‌کند.
رهروان ولایت ـ دفاع از مظلوم یکی از آموزه‏های دین مقدس اسلام است. درآیات قرآن کریم و کلام خدا ، و سیره پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله وسلم) و ائمه معصومین(علیهم السلام) نیز به چشم می‏خورد.در اینجا به برخی از آیاتی که راجع به این موضوع آمده، اشاره می‏شود؛ قرآن فرمود:«أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ(حج/ ۳۹) به آنها که جنگ بر آنان تحمیل شده اجازه جهاد داده شده است، چرا که مورد ستم قرار گرفته ‏اند و خدا قادر بر نصرت آنها است.» و در ایه دیگری می‏فرماید:«الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِن دِیَارِهِمْ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ (حج/ ۴۰)همان‏ها که به ناحق از خانه و لانه خود بدون هیچ دلیلی اخراج شدند جز اینکه می‏گفتند پروردگار ما الله است، و اگر خداوند بعضی از آنها را بوسیله بعضی دیگر دفع نکند دیرها و صومعه‏ ها و معابد یهود و نصارا و مساجدی که نام خدا در آن بسیار برده می‏شود ویران می‏گردد و خداوند کسانی را که او را یاری کنند (و از آئینش دفاع نمایند) یاری می‏کند، خداوند قوی و شکست ناپذیر است.» و همچنین می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُور(حج/ ۳۸) خداوند از کسانی که ایمان آورده‏‏اند دفاع می‏کند، خداوند هیچ خیانتکار کفران کننده ‏ای را دوست ندارد»
خداوند مدافع مومن است و اگر انسان مومن مورد ظلم واقع شود از او دفاع می‏کند. و کسی که به جنگ با مومن برخیزد، درحقیقت به جنگ خدا برخاسته و جنگ با خدا نتیجه‏ای جزشکست ندارد؛ زیرا خداوند قوی و عزیز است. لذا انسان باید مواظب باشد که به مومنین ظلم نکند، زیرا خداوند پشتیبان آنان می‏باشد.
رسول اکرم صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله می‏فرماید « : اِنَّ النّاسَ إِذا رَأَوُا الظّالِمَ فَلَمْ یَأْخُذوا عَلى یَدَیْهِ أَوْشَکَ أَنْ یَعُمَّهُمُ اللّه‏ُ بِعِقابٍ مِنْهُ؛» مردم آنگاه که ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى‏رود که خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد. (نهج الفصاحه ص ۳۲۳ ، ح ۸۳۳ )
و در حدیث گرانسنگ فرمودند:«مَن سَمِعَ رَجُلاً یُنادیِِ یََا لِلمُسلمیِِنَ فَلَم یَجِبهُ فَلَیس بِمُسلمٍ »(وسائل الشیعه، ج ۱۶، ص ۳۳۷)هر کس فریاد (مظلومیت) کسی را بشنود که می‌گوید: ای مسلمآن‏ها! (به دادم برسید) و او را کمک و یاری ندهد، مسلمان نیست.‏

علی علیه السلام ظلم ستیزی و مبارزه با مستکبران و دفاع از مظلومین و محرومین را یکی از وظایف حکومت اسلامی، علما، دانشمندان و روشنفکران جامعه قلمداد می کند و به آنان یاد آور می‏شود که جلو تعدی و ستم را بگیرند و مددکار مظلومان باشند و ازحقوق آنان دفاع نمایند. این مطلب از گفتارآن حضرت در «نهج البلاغه » استفاده می‏شود و از جمله در خطبه «شقشقیه » می‏فرماید: «و ما اخذالله علی العلماء ان لا یقارواعلی کظه ظالم و لا سغب مظلوم»( خطبه ۳٫) در این فراز از کلماتش با صراحت می‏فرماید: من طالب خلافت و حکومت برشما نبودم، آنچه که مرا وادار به پذیرش(خلافت و حکومت) کرد، پیمانی است که خداوند از علمای هر امتی گرفته که در برابرشکمپارگی ستمگران و گرسنگی ستمدیدگان سکوت نکنند و به یاری گروه دوم قیام کنند و با گروه اول به مبارزه بپردازند. علی علیه السلام انسانی حق پرست وعدالت پروربود و روحیه حقیقت جویی و دفاع از مظلوم آنچنان در ضمیر و وجدانش ریشه دوانده بودکه در آن لحظات آخر عمر مبارکش باز به یادحقوق مستضعفان و محرومان بود. در حالی که در بستر شهادت آرمیده، به فرزندانش وصیت می‏کند: «کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا»( نامه ۴۷٫) همواره دشمن ظالمان و یاور مظلومان باشید.
درادوار تاریخ ملت‏ها، همواره اغنیا،ستمگران و زورمداران باعث تضییع حقوق افراد ضعیف و بی بضاعت در جامعه بوده و آنان را به استعمار، استضعاف و بردگی می‏کشیدند . علی علیه السلام برای از بین بردن این روند و ممانعت ازگسترش ظلم و تبعیضات در جامعه انسانی و اسلامی، تنها راه رهایی و نجات را مبارزه می‏داند و می فرماید: «لایمنع الضیم الذلیل! و لایدرک الحق الا بالجد.» (بحارالانوار، ج ۴۱، ص ۱۱۹٫ )افراد ضعیف و ناتوان، هرگز نمی توانند ستم را از خود دور کنند; و حق جز با تلاش وکوشش به دست نمی‏آید.
امام على علیه السلام می فرماید «اَلبَغىُ یَصرَعُ الرِّجالَ وَ یُدنِى الآجالَ؛» (تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص ۳۴۵ ، ح ۷۹۳۷) ظلم و تجاوز، انسان را زمین مى زند و مرگ ها را نزدیک مى سازد.
امام خمینی(‏ره) در خصوص مبارزه با ظلم و دفاع از محرومین می‏فرماید
تکلیف ما این است که در مقابل ظلم‌ها بایستیم، تکلیف ما این است که با ظلم‌ها مبارزه کنیم، معارضه کنیم. اگر توانستیم آن‏ها را عقب برانیم که بهتر، و اگر نتوانستیم به تکلیف خودمان عمل کردیم. (صحیفه امام، ج ۱۲، ص ۳۰۶) ما مکلفیم از طرف خدای تبارک و تعالی که با ظلم مقابله کنیم. (همان، ص ۳۲۲) ما مظلومین همیشه تاریخ محرومان و پابرهنگانیم، ما غیر از خدا کسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم دست از مبارزه با ظالم برنمی‌داریم. (همان، ج ۲۱، ص ۸۳)
مقام معظم رهبری هم در مورد این موضوع می فرماید:
برای امیرالمؤمنین(ع)‏، اجرای عدالت و دفاع از مظلوم و سرسختی با ظالم ـ هر که می‌خواهد باشد، یعنی ظالم هر که باشد و مظلوم هر که باشد ـ مهم بود. امیرالمؤمنین برای دفاع از مظلوم شرط اسلام را نگذاشته است. (حدیث ولایت، ۱۶ / ۹ / ۸۰) اصلی‌ترین شعارهایی که در این انقلاب بر روی پرچم انقلاب نوشته شده است، شعار اسلامی بودن است، پایبند بودن به مبانی دین و اصول و قواعد دینی است، سلطه‌ستیزی است، ستیزه با استکبار است، دفاع از مظلومان عالم است؛ آن هم دفاع صریح و صادقانه از همه مظلومان (همان، ۱۴ / ۳ / ۸۷)
و جناب سعدی شیرازی چه زیبا سروده است:
 بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
 چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
 تو کز محنت دیگران بیغمی نشاید که نامت نهند آدمی

حمید پورعیسی چافجیری عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان
۱۶/۶/۹۶


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *