رهاسازی غیرقانونی برنج تراریخته؛متاسفانه با رویکرد فعلی سازمان حفاظت از محیط زیست در برخورد عجولانه و غیرکارشناسی با موضوع تراریخته‌ها و ترغیب برای تولید انبوه این محصولات، سلامت نسلهای آینده کشور و همچنین ذخایر ژنتیکی را در معرض تهدید جدی قرار خواهد داد.

 

 

شمال ما: چند روز پیش خوش خلق سیما، مشاور فناوری و بیوتکنولوژی رییس سازمان حفاظت محیط زیست در اولین نشست خبری رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «اکنون هیچ نوع برنجی و حتی هیچ گیاه تراریخته ای در کشور کشت نمی شود فقط در حال اخذ مجوز برای کشت پنبه تراریخته در کشور هستیم که هنوز صادر نشده است.»

اما اسنادی وجود دارد ثابت می کند برنج تراریخته یک سال قبل از طی کردن فرآیند کسب مجوز این محصول به شکل غیرقانونی رها سازی و کشت شده است و اخبار آن نیز همزمان در رسانه ها در همان زمان با تیتر “برداشت نخستین برنج تراریخته جهان توسط معاون اول رییس جمهور” در سال ۱۳۸۳ انعکاس گسترده ای داشت.

این در حالیست که آقای عارف معاون اول رئیس جمهور وقت علیرغم اطلاع از پیوستن جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۲ به پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا و تصویب مجلس شورای اسلامی که مفاد آن پروتکل را برای ما لازم الاجرا کرده بود در اقدامی تعجب برانگیز در حاشیه هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات از اقدام غیرقانونی رییس وقت پژوهشکده بیوتکنولوژی در رهاسازی برنج تراریخته در محل مزرعه تولید انبوه برنج تراریخته بازدید کرد.

پس از هیئت وزیران در تیرماه ۱۳۸۴ طی مصوبه ای به استناد ماده ۱۹ پروتوکل افرادیکه مایل به رهاسازی و تولید انبوه محصولات دستکاری ژنتیکی شده هستند را موظف به اخذ مجوز از شورای ملی ایمنی زیستی نمود. اما مجری طرح مذکور که قبلا در اقدامی غیر قانونی اقدام به رهاسازی بذر تراریخته کرده بود طی نامه ای در آبانماه ۱۳۸۴ از رئیس وقت پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی درخواست کرد کلیه بذور خریداری شده تا خلاف مصوبه هیئت وزیران کاری انجام نگرفته باشد .

برنجهایی که بخشی از آن به منظور خوراکی آماده سازی شده بودند.

در حالیکه تولید انبوه بدون مجوز بدون شک تخلفی آشکار است مجری طرح که از تخلف بزرگ خود بیم داشت در این نامه تاکید نموده که اگر این بذور از کشاورزان جمع اوری نشود ممکن است موضوع از کنترل خارج می شود.

وی از رئیس وقت پژوهشکده میخواهد این محصولات تولید شده خریداری شود تا بتواند پس از جمع آوری و نگهداری برای کسب مجوز از شورای ملی ایمنی زیستی اقدام نماید.

اما نگرانی زاید الوصف مجری برنج تراریخته برای جمع آوری و نگهداری هرچه سریع تر برنج تراریخته به دلیل نگرانی از رسیدگی مرجع ذی‌صلاح قضائی به این موضوع می باشد.

چرا که مرجع قضائی موظف است این پرونده‌ها را در فرصت ویژه و یا فوق‌العاده رسیدگی نماید. متاسفانه با رویکرد فعلی سازمان حفاظت از محیط زیست (که باید پیشرو در امر حفاظت از منابع طبیعی کشور باشد )در برخورد عجولانه و غیرکارشناسی با موضوع تراریخته‌ها و ترغیب برای تولید انبوه این محصولات ، سلامت نسلهای آینده کشور و همچنین ذخایر ژنتیکی را در معرض تهدید جدی قرارخواهد داد.

این روزها که تولید کنندگان غیر قانونی برنج تراریخته خود را رفته رفته در معرض دستگاه قضایی و هجمه مردم ایران میدانند رو به انکار تولید انبوه آن آورده اند غافل از آنکه آنقدر مدارک و مستندات در این خصوص وجود دارد که امکان فرار از رسیدگی قضایی وجود نخواهد داشت.

این درحالیست که در مناظره ای که به تازگی از شبکه خبر پخش شد کهک برخلاف خوش خلق سیما که میگوید هیچ گیاه تراریخته ای در کشور کشت نمی شود یکی دیگر از موافقان محصولات تراریخته است که اصرار داشت تولید برنج تراریخته در سال ۸۳ و ارزیابی مخاطرات ان در سال ۸۲ انجام پدیرفته است.

منبع: سلامت نیوز

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *