خواب بی‌تعبیر شهردار دو بار عزل شده رشت؛شمال ما: ثابت قدم اولین بار توسط یکی از اعضای جوان شورای سوم شهر رشت تعرفه شد و توانست با ملاقات‌های پی‌درپی با دیگر اعضای شورای سوم بالاخره بر روی صندلی شهردار رشت بنشیند اما این شهرداری طولانی نشد و با دستگیری تعدادی از اعضای شهر و انحلال دوره سوم شورای شهر، ثابت‌قدم نیز در امان نماند و با دستور استاندار وقت گیلان برکنار و خانه‌نشین شد. اما این پایان داستان شهرداری ثابت‌قدم نبود و وی در شورای چهارم شهر رشت و پس از برکناری محمدابراهیم خلیلی با تلاش رئیس فعلی شورای شهر رشت امیرحسین علوی بار دیگر به کرسی شهرداری رشت نزدیک شد. ثابت‌قدم که اینبار می‌خواست همه چیز را جبران کند (گفته ثابت‌قدم با تعدادی از اعضای شورای شهر رشت)، تلاش زیادی برای شهردار شدن انجام داد؛ در کنار وی رسانه‌های محلی گیلان نیز که از زد و بندهای شورانشینان خسته شده بودند از وی حمایت کردند و بدین ترتیب ثابت‌قدم توانست برای بار دوم شهردار رشت شود.

عملکرد ابهام‌آمیز محمدعلی ثابت‌قدم در پاره‌ای از پروژه‌های شهری از جمله پیاده‌راه فرهنگی و همچنین مسائلی چون استقرار کیوسک‌های بانک شهر در شهر رشت، اولین عضو شورای موافق این شهردار را به مخالف‌ترین عضو شورای شهر تبدیل کرد اما ثابت‌قدم توانست با جلب نظر محمدحسین واثق کارگرنیا دیگر عضو شورا همچنان در نبردهای استیضاح پیروز شود. اما در حالیکه ثابت‌قدم خود را آماده گرفتن رای اعتماد شورای پنجم می‌کرد در کمال تعجب برکنار شد. کسانی که رای سرنوشت‌ساز استیضاح را به سبد آرا انداختند، برکناری ثابت‌قدم را خواست نهادهای امنیتی و نظارتی اعلام کردند. به هر حال ثابت‌قدم برای دومین بار از سمت شهرداری رشت برکنار شد اما گویا این برکناری را پایان کار خود قلمداد نکرده و مصرا برای بازگشت به سمت شهرداری رشت تلاش کرد تا بتواند با گرفتن رای از اعضای پنجم شهر رشت برای بار سوم شهردار رشت شود.

شاید ثابت‌قدم در دوره‌های شهرداری خود پروژه‌های زیادی مانند پل عابر پیاده و پارک‌های محلات را افتتاح کرد اما به عقیده بسیاری از کارشناسان نتوانست در جلب رضایت بسیاری از شهروندان موفق عمل کند و کارنامه درخوری از خود برجای بگذارد؛ گواه این مدعا دو بار برکناری در دو دوره شورای شهر است. شهر رشت سالهاست که با معضل آلودگی دو رودخانه معروف خود دست به گریبان است؛ از نظر حمل و نقل عمومی و ترافیک در شرایط بحرانی به سر می‌برد و مهم‌تر بحران زباله است که سالهاست با آن دست و پنجه نرم می‌کند! که متاسفانه در سال‌ها مسئولیت ثابت‌قدم هیچ اقدام جدی در این زمینه‌ها نشد. وی در جلب سرمایه‌گذار هم نتوانست به موفقیت درخوری برسد اما ثابت کرد که آنقدر پشتکار دارد که حتی بعد از دو بار برکناری با جدیت برای شهردار شدن رایزنی کند و با نامه‌نگاری و ارسال بیانیه افکار عمومی را به سوی خود معطوف کند.

محمد علی ثابت‌قدم چه بخواهد چه نخواهد باید بپذیرد که امکان پذیرش کسی که دو بار در یک شهر برکنار شده است به عنوان شهردار بسیار ضعیف است بنابراین نباید از فرصت‌هایی که در شهرهای دیگر ایجاد می‌شود به سادگی گذر کند؛ شاید بتواند با استفاده از تجربیات خود، بررسی عملکرد و قاضی‌کردن کلاه خود و درس گرفتن از اشتباهات گذشته، در شهر دیگری در برندسازی، اقتصاد و توسعه درون‌زا به موفقیت دست یابد و اینگونه بتواند در جای دیگر سبب خیر و منشا خدمات شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *