+ تصاویراملاکی12

شمال ما: سردار شهید حسین املاکی در شب عاشورا سال۴۲شمسی در روستای کولاک محله، این شهرستان در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود.

مادرش نام کودک خود را که در شب عاشورا متولد شده بود، حسین گذاشت تا او را حسینی(ع) پرورش دهد و با نشأت از قیام عاشورا حسین خود را فدای حسین(ع) و اسلام ناب محمدی(ص) کند.

حسین در آغوش مادری عاشورایی زیست و  به سن جوانی رسید تا اینکه روح ایمان و کفرستیزی و انقلابی حسین  انگیزه‌ای فراهم کرد تا به موج عظیم انقلاب بپیوندد و در این عرصه فعالیت زیادی برای به زانو در آوردن نظام منحوس پهلوی در منطقه داشت.

قهرمان گیلانی در لباس پاسداری

حسین با به ثمر رسیدن نظام مقدس جمهوری اسلامی به سبز جامگان سپاه پاسداران لنگرود پیوست و با تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی و تحمیل جنگی نابرابر به انقلاب نوپای اسلامی به همراه نخستین گروه از نیروهای اعزامی گیلان عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل به دیار خونین سرپل ذهاب و قصر شیرین شتافت.

سردار گیلانی در عملیات‌های بسیاری شرکت کرد و پس از انجام عملیات نصر ۴ ، سردار رشید حسین املاکی به سمت قائم مقام لشکر ۱۶ قدس گیلان مشغول به خدمتگزاری شد واحدها و گردان های لشکر راآماده نبردی دیگر ساخت و در ماموریتی آسیب شدیدی دید بطورئیکه ناچار با هلی کوپتر به بیمارستان انتقال یافت که طبق معمول با حاصل اندکی بهبودی مجدد عازم جبهه های نبرد با خصم دون شد و دوشادوش فرماندهی محترم لشکر، رزمندگان شجاع اسلام را در عملیات‌ها یاری کرد.

این فرمانده رشید اسلام ، آنقدر شجاع و خلاق و دلیر بی‌باک بود که فرماندهان ارشد عراق نیز بر این امر معترف بودند .

سر انجام این دلاور شجاع اسلام در ۹ فروردین سال ۶۷ در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه عمومی سید صادق ، شانه‌دری بر روی ارتفاعات (بانی بنوک) به همراه یاران و همرزمان شجاع اسلام در اثر بمباران شیمیایی دشمنان بعثی به آرزوی دیرینه‌ای که کسب مقام شهادت در راه حضرت دوست بود، نائل آمد و روح بلند و ملکوتی‌اش همنشین عرشیان شد.

حسین املاکی حسینی(ع) زیست و شهید شد و شهادتش الگو و درسی فراموش ناشدنی به امت عزیز اسلام آموخت، چرا که در بحبوحه جنگ و نبرد و آتش حملات و شیمیایی دشمن حسین املاکی به بسیجی که ناله و استمداد کمک می طلبید لبیک گفت، حسین ماسک صورتش را برداشت و به صورت بسیجی بست و در نهایت هر دو شهید شدند هم بسیجی و هم حسین املاکی .

مدال قهرمانی شهید از سوی مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در جمع مردم گیلان با اشاره به دلاوری‌های شهدا و رزمندگان گیلانی، فرمودند:«شهید املاکی شما؛ جانشین لشکر گیلان که توی میدان جنگ شیمیایی زدند و خودش هم آنجا در معرض شیمیایی بود. بسیجی بغل دستش ماسک نداشت، شهید املاکی ماسک خودش را برداشت بست به صورت بسیجی همراهش! قهرمان یعنی این! البته هر دو شهید شدند. هم املاکی شهید شد و هم آن بسیجی شهید شد اما این قهرمانی ماند اینها که از بین نمی‌روند. زنده‌اند، هم پیش خدا زنده‌اند، هم دردل ما زنده‌اند و هم در فضای زندگی و ذهنیت ما زنده‌اند.»

شهیداملاکی فرماندهی متواضع بود

پیر بسیجی گیلان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در لنگرود با اشاره به ویژگی‌های سردار شهید املاکی، اظهار کرد: شهید املاکی مرد عمل بود و همیشه قبل از نیروهایش به قلب دشمن حمله می‌کرد.

حاج جوشن با بیان اینکه املاکی مدال افتخار قهرمانی را از ولی‌امر مسلمین جهان بر سینه دارد، افزود: شهید املاکی روحیه بالایی داشت و هرگز اهل دستوردادن نبود بلکه فرماندهی صبور و متواضع بود.

ویبا بیان اینکه سردار املاکی در شب عاشورا به دنیا آمده بود و عاشورایی شهید شد، گفت: شهادت هنر مردان خداست و شهید املاکی از مردان خدایی بود.

 

شهید املاکی ستون خیمه رزمندگان گیلانی بود

فرمانده لشگر عملیاتی ۱۶قدس گیلان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در لنگرود با گرامیداشت یاد و خاطره سردار عاشورایی گیلان، شهید حسین املاکی، اظهار کرد: شهید املاکی لنگرودی بود ولی مکان مأموریتمان در جبهه‌ها باهم فاصله داشت و من نخستین بار سردار شهید  املاکی  را در لشکر۱۶قدس گِلان  قبل از عملیات کربلای دو در سنندج دیدم.

سردار محمدعلی حق‌بین با بیان اینکه فروردین ۶۵با این شهید بزرگوار از نزدیک آشنا شدم، افزود: شهید املاکی ستون خیمه رزمندگان گیلانی بود.

وی تصریح کرد: شهید املاکی شجاعتش غیر قابل وصف بود و فکر و دید عملیاتی گسترده‌ای در برابر تهاجمات دشمن داشت و مزد زحمات خود را  از خداوند متعال گرفت و شهید شد.

حسین گیلانی‌ها که جسم و روحش متولد عاشورا بود، عاشقانه در راه حسینی(ع) ندای امام امت را لبیک گفت و به شهادت رسید.

روحش شاد و راهش پررهرو باد.

 

منبع: تسنیم گیلان، گزارش از: محمد صالحی


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *