استفاده از پتانسیل طنز گیلان در جشنواره ای کاملا استانی؛شمال ما: نشست خبری دومین جشنواره استند آپ کمدی رشت با حضور علی حلوی (دبیرجشنواره)، حبیب پورسیفی و وحید محبوب بشری (اعضای هیئت بازبینی جشنواره) و اکبر حیدرپور (مسئول رسانه ای) در آموزشگاه سینمایی هفت برگزار شد.

 

_انتظار حمایت سازمان فرهنگی از جشنواره های مردمی

علی حلوی دبیر جشنواره در این نشست گفت. استند آپ کمدی چند سالی است که در کشور باب شده، ما هم پس از سالها تجربه کار طنز در حیطه تلویزیون این ایده به ذهنم رسید که در گیلان جشنواره اش را برگزار کنیم. پیش از ما فقط یکی دو استان این جشنواره را برگزار کرده بودند. از آنجایی که پتانسیل طنز در گیلان بسیار بالاست بازخوردهای بسیاری داشته است. طنزی هم که اینجا اجرا می شود برای لودگی یا تمسخر نیست، بلکه یک طنز فاخر که در مسائل اجتماعی کارگشاتر و گزنده تر است. استند آپ کمدی که در گیلان است، به آن جایگاه خودش نرسیده، شاید به این دلیل که ظرفیت ها هنوز فراهم نشده و به بعضی از موضوعات نمی توان پرداخت.

سال گذشته وقتی شروع کردیم استقبال بیش از حد مردم ما را شگفت زده کرد، به همین دلیل امسال کار را گسترده تر کردیم. این جشنواره کاملا استانی است و از سراسر استان مثل رشت، تالش، شاندرمن، صومعه سرا، کلاچای ،لاهیجان و.. شرکت کننده داریم. برای اینکه سطح انتخاب آثار بالاتر باشد از چند هنرمندی که سالها کار و تجربه کرده اند و سالها داوری آثار مختلف جشنواره های استانی را بر عهده داشته اند مانند آقایان پورسیفی، محبوب بشری و.. استفاده کردیم.

حلوی در خصوص بخشهای جشنواره امسال گفت: سه بخش کودک و نوجوان، بخش ویژه شامل کسانی که سابقه ویژه تری در استندآپ کمدی دارند و بخش تجربی که جوانان مستعد به اجرا می پردازند، در کنار قسمت هایی مانند دابسمش و.. درجشنواره اجرا می شود. مهمان ویژه روز افتتاحیه حامد آهنگی است که از بازیگران خوبی است که کارش را از همین استان آغاز کرده و چند کار مشترک با هم داشتیم.

وی بابیان اینکه برای برگزاری جشنواره بودجه ای را از جایی دریافت نکردیم افزود: فقط بنرهای تبلیغاتی جشنواره را سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت تقبل نمود. سایر هزینه های جشنواره را آموزشگاه متقبل می شود. انتظار می رود سازمان های فرهنگی از اینگونه جشنواره های مردمی بیشتر حمایت کنند. اگر این جشنواره دولتی بود چندین برابر هزینه می شد. صحبتی با سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شده که برگزیدگان یک روز در پیاده راه فرهنگی به اجرای برنامه بپردازند.

وی در پایان با تشکر از اعضای هیئت بازبینی و رسانه هایی که حامی جشنواره هستند قدردانی کرد.

_مخاطبان بهترین داوران آثار هنری

حبیب پورسیفی از اعضای هیٸت بازبینی جشنواره که از پیشکسوتان عرصه هنرهای نمایشی استان است در این نشست با اشاره به علاقه و پتانسیل گیلانی ها در هنر افزود: موقعیت هایی مانند این جشنواره فرصتی است که جوانان ما هنر حود را عرضه کنند. پس از بازبینی بیش از ۷۰ اثر، ۳۵ استندٱپ انتخاب شد. بعضی آثار هم بدلیل چیزهایی مانند بیان ضعیف، نداشتن لایه های زیرین طنز و..آثار پذیرفته نشد. امروزه بدلایل فراوان جامعه با مشکلات فراوانی دست به گریبان است و مهمترین مسئله جمع شدن این بچه ها در اینگونه محیط های فرهنگی است. استعداد زیادی وجود دارد بلکه باید ابزاری فراهم شود که این وسیله در جایگاهی مانند آموزشگاه هفت به همت علی حلوی محقق شده است. خوشبختانه ما در رابطه با انتخاب ها با نظر مخالف برخورد نکردیم و عموم انتخاب ها با اکثریت قاطع انتخاب شدند و پس از آن علی حلوی تلاش کرد تا آنان را برای روز اجرا آماده کند. چون برای مردم اجرا می شود و من همیشه گفته ام نمره اصلی هر اجرا را مخاطبان می دهند.

من یقین دارم تعداد زیادی از هنرمندان جوان خودشان را معرفی خواهند کرد و امیدوارمبه بهترین نحو برگزار شود.

_جشنواره ای برای شناساندن جوانان مستعد

وحید محبوب بشری که رییس انجمن هنرهای نمایشی استان، از بازیگران سرشناس عرصه تئاتر و تلویزیون و از اعضای هیئت بازبینی جشنواره استدر این نشست با تشکر از برگزار کنندگان جشنواره، آن را حرکت جدیدی دانست و اضافه کرد: اتفاق خوبی است که کارهای هنری برای مخاطب عام باشد و سعی در کشاندن مردم به سالن داشته باشیم. جشنواره زدگی پدیده خوبی نیست. چون اکثر جشنواره ها موضوعی هستند و با یکسری بایدها و نبایدها مواجه هستیم. اخیرا برخی جشنواره های درون آموزشگاهی هم برگزار می شود که بنظر من باید آسیب شناسی شود. برای اینکه هنرجو بعد از چند کار فکر می کند بازیگر یا کارگردان شده است و ای آسیب است.

وی در ادامه در خصوص جشنواره استندآپ کمدی هم گفت: این نوع کار پدیده تازه ای است، هرچند پیشینه نوع کارها به گذشته های دور بر می گردد. مزیت و وجه تمایز این جشنواره به نسبت بقیه این است که محدود به افراد این آموزشگاه نشد و از همه جای استان ثبت نام نمودند. به اعتقاد من با ظرفیت  بالایی که در استان وجود دارد این نوع جشنواره ها برای شناساندن جوانان مستعد  بسیار خوب است.

.

.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *