نمایش آنتیگونه از ۲۵ تیر به روی صحنه رفته است؛شمال ما: نمایش آنتیگونه با متنی از سوفوکل، به کارگردانی سیدرضا میرمعنوی از ۲۵ تیر در سالن وارش مجتمع خاتم الانبیا (ص) به روی صحنه رفته است.

 

_ زبان نمایش و عدالت خواهی آنتیگونه با شرایط الان دنیا منطبق است
سیدرضا میرمعنوی از هنرمندان پیشکسوت و صاحب نام استان که سال گذشته موفق به دریافت دکترای افتخاری هنر شد کارگردانی آنتیگونه را برعهده دارد. وی بیان کرد: سالهاست در فکر اجرای آثار کلاسیک هستم که سال ۸۰ یکی از این آثار را اجرا کردم، پس از آن نمایش های مده آ و جزیره را اجرا کردم. اجرای اینگونه آثار حس خوبی برایم دارد و موجب می‌شود که تجربه سالها کارگردانی ام را به منصه ظهور برسانم.

وی افزود: با توجه به شرایط اکنون، برآن شدم تا آنتیگونه را اجرا کنم. چون زبان و حرف و حدیث های آنتیگونه با شرایط الان منطبق است. چون هنوز دنیا به دنبال قدرت طلبی است و قدرتمندان دنیا حکومت خود را نیروهای قهار برپا می کنند و چیزی که الان فراموش شده عدالت است. اینجا آنتیگونه مظهر عدالت خواهی است و در پی برقراری آن است. بنظر من امروزه تمام هنرمندان در جستجوی عدالت هستند و همه ما آرزو داریم روزی همه آدمیان و زندگی آرمان دنیایی که دنبال آن هستند.

میرمعنوی با بیان اینکه برای اجرای آنتیگونه هفتاد جلسه تمرین داشتیم گفت: این تمرین  حدود هفت ماه به طول انجامید، در خصوص گروه بازیگری نمایش نیز گفت: هدیه میرمعنوی (دخترم) و افسون غمگسار از بازیگران گروه من هستند که سالها در کارهای مختلف من حضور داشته اند.

حسین سیری کشف خودم است! او یک هنرپیشه بزرگ در عرصه رادیو است و صدای بسیار خوبی دارد. اما هرگز صحنه‌ را تجربه نکرده است. تمرینات متعددی با وی داشتیم و الحمدالله توانسته خودش را برای اجرا کاملا آماده کند. سیری در اینجا بعنوان بازیگر به دنیای بازیگری معرفی خواهد شد.
وی افزود: مرتضی زینل را هم در بازبینی نمایش هایی که انجام می دادیم شناختم و دیدم توانایی بیشتر از اجرا در یک شهرستان را دارد. وقتی که با او صحبت کردم دیدم در تهران هم سابقه کار دارد. ولی در گیلان هنوز جایگاه خودش را پیدا نکرده، او را به گروه خودم دعوت کردم و در چند نقش به زیبایی ایفای نقش می کند‌. او بسیار مسلط و با بیان خوبی ایفای نقش می کند. در مجموع گروه بازیگران ما دارای بیان و صدای خوبی هستند. البته این کار دراماتورژی شده، نزدیک به ۲۰ بازیگر باید داشته باشد، اما من با ۴ بازیگر کار می کنم و یک نگاه جدید و متفاوتی به آنتیگونه است.

وی در پایان با دعوت از مردم برای دیدن آنتیگونه گفت: ما یک کار حرفه ای آماده کرده ایم. سعی کردیم با بضاعت گیلان، دکور حرفه ای بزنیم و از امکانات خوب استفاده کنیم. از بازیگران خوب استانی و کارگردانی حرفه ای بهره ببریم. در لباس، دکور و.. همه چیز درجه یک باشد. علاوه بر اینکه ما امکانات حرفه ای نداریم. از سالن استاندارد، نور خوب و.. بهره مند نیستیم. من از مردم فهیم و هنردوست رشت که همواره حامی تئاتر و علی الخصوص تئاترهای فاخر بودند و همیشه حمایت کرده اند دعوت می کنم آنتیگونه ای که ما در گیلان کار کرده ایم را ببینند، این ورسیونی که ما کار کرده ایم با آنتیگونه هایی که در جاهای دیگر کار کرده اند بسیار متفاوت است. من فکر می کنم مردم به محض اینکه بشنوند اثری اینگونه روی صحنه است بسیار استقبال خواهند کرد و این تشویقی خواهد شد که آثار بعدی نیز به خوبی اجرا شود. چون من بعد از این اثر یک اثر بزرگتری را در دست دارم که اجرا خواهد شد.

_ جای خالی آثار کلاسیک در تئاتر گیلان
مرتضی زینل که از بازیگران بااخلاق و شناخته شده تئاتر گیلان است و در آنتیگونه چهار نقش را ایفا می کند، گفت: با دعوت میرمعنوی کارگردان به این نمایش دعوت شدم و در چهار نقش حضور دارم. در واقع چون چهار شخصیت متفاوت بود، سعی کردم این چهار شخصیت را در بازی از هم جدا کنم، اینکه تا کجا موفق شده باشم باید تماشاگران بگویند.

وی که در دوسه سال اخیر روند روبه رشدی را طی کرده در این خصوص گفت: من اولین دوره بازیگری را سال ۶۸ گذراندم. پس از چند سال فاصله از سال ۷۳ زیر نظر استادم حجت صفاریان در رودسر فعالیت کردم. اخیرا به تئاتر رشت آمدم و قبلا تجربه کار با هنرمندان تئاتر رشت را نداشتم‌. البته در سیمای گیلان در سالهای دور در طنزهای شبانه به کارگردانی کوروش اسماعیلی و همچنین بعنوان مجری بازیگر برنامه های کودک تجربه حضور داشتم. بعد ازمدتی فاصله از گیلان، در تهران کار کردم و زمانی که مجددا به گیلان بازگشتم در شهرستان در چند کار ایفای نقش کردم. پس از اینکه اولین کارم در رشت اجرا شد کارگردانان لطف داشتند و پس از آن درکارهای مختلف حضور دارم.

زینل افزود: میرمعنوی نمایش کلاسیک را می شناسد و با راهنمایی های وی، سعی کردم بتوانم این ۴ نقش را به ایفا کنم.

_امیدواری برای بالا رفتن فرهنگ عمومی و استقبال از تئاتر
حسین سیری از گویندگان و صدا پیشگان با سابقه و خوشنام صداوسیمای گیلان است‌. وی که در نمایش های رادیویی متعددی ایفای نقش کرده، با آنتیگونه برای نخستین بار بازی در صحنه تئاتر را تجربه می کند.
وی در خصوص حضورش در این نمایش گفت: به واسطه سالها تجربه نمایش های رادیویی با اصول اولیه بازیگری آشنایی داشتم. اما تاکنون سابقه بازی در تئاتر را نداشتم و این نقیصه را در خودم احساس می کردم. به پیشنهاد مجید پتکی تست حضور در این کار را به من دادند. پس از مدتی با تماس میرمعنوی به این کار دعوت شدم و بعد از چند ماه تمرین آماده اجرا شدیم.
وی ادامه داد: آنتیگونه یکی از داستان های بسیار معروف است و‌ من نقش پادشاه مستبد قصه را ایفا می کنم. میرمعنوی از اساتید کارکشته عرصه تئاتر است و علی الخصوص با ژانر تاریخی بسیار آشناست و کمک بسیاری به من در درست ایفا کردن نقشم داشتند.
سیری با بیان اینکه تئاتر در جامعه ما بسیار مظلوم واقع شده افرود: جایگاه تئاتر در دنیا بسیار بالاست. امیدوارم فرهنگ عمومی آنقدر بالا برود که از دیدن تئاتر استقبال شود. اگر زندگی بزرگان مانند نویسندگان و آهنگسازان را مطالعه کنیم می بینیم که اغلب آنها اهل دیدن تئاتر بوده اند. امیدوارم مردم فهیم گیلان از کارهای تئاتر استقبال بیشتری کنند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *