معصومه نیک‌کار

شمال ما؛

پرداختن به مقوله اتحاد و انسجام ملی و اسلامی به لحاظ اهمیت و نقش آن در پیروزی انقلاب، تداوم آن و تثبیت نظام قابل بررسی است. هرچند یکی از مواهب و نعمت های بزرگ الهی و یکی از مقاصد مهم شرایع آسمانی و رهاوردهای عقلی بشر مسئله وحدت و همبستگی و اتحاد و انسجام است.
وحدت و انسجام ضرورتی فطری، عقلی، شرعی، سیاسی و اجتماعی است که مهمترین عوامل حفظ بقای اجتماع و مدینه انسانی است که بشر نه تنها برای بقای حیات جمعی بلکه برای برخورداری از یک زندگی مطلوب چاره ای جز پذیرش آن ندارد.
وحدت و انسجام شرط ترمیم خرابی ها و سازندگی جامعه، حرکت به سوی رشد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و پیروزی در تمام حوزه های زندگی است. در واقع حفظ و تداوم انقلاب و تعالی و توسعه آن و تحقق و تثبیت ارزش های انقلابی نیز تنها در سایه اتحاد و انسجام ملی و اسلامی تحقق می پذیرد.
ایران اسلامی با وجود قومیت ها ، لهجه ها و خرده فرهنگ ها و همچنین اقلیت های دینی در جامعه توانسته است با وحدت کلمه از گردنه های پرفراز و نشیب عبور کند و عزت و استقلال خود را حفظ نماید. پر واضح است اهدافی چنین عالی و بزرگ همیشه باید مورد توجه و تاکید باشد و مربوط به زمان خاصی نبوده و ضرورت و نیاز همیشگی در همه زمان هاست، زیرا استراتژی ها و تاکتیک های دشمنان در منطقه و جهان همواره در جهت فروپاشی نظام جمهوری اسلامی از طریق تفرقه، فرقه سازی های جعلی و تحریم های اقتصادی، هجمه های فرهنگی و … قرار دارد تا اتحاد، وحدت و انسجام ما را نابود کنند.
اتحاد و وحدت ملی زیربنای امنیت است و امنیت نقش مهمی در آرامش، سازندگی، ایجاد رفاه اجتماعی و تامین اطمینان خاطر مردم برای فعالیت های روزمره و برنامه ریزی برای آینده دارد.
امنیت در بعد مرزی و شهروندی قابل بیان است که هر یک در جایگاه خود حائز اهمیت است. در بعد منافع ملی، امنیت ملی حافظ ثبات و اقتدار نظام است که هر قدر کشوری از توانایی ها و امکانات لازم برای دفاع برخوردار باشد و آماده باشد بهتر می تواند در حفظ اصول و ارزش ها و منافع ملت خویش در عرصه نظام بین الملل گام بردارد لذا آمادگی دفاعی مقوله بسیار مهمی در امنیت است.
به عبارت دیگر، امنیت پیش نیاز اساسی هرگونه پیشرفت علمی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی به تناسب وظایف خود در تامین این نیاز فوق العاده مهم ملت و کشور، نقشی بی نظیر بر عهده دارند.
در دوران جنگ تحمیلی و تهاجم استکبار جهانی به انقلاب و ارزش های آن شاهد بودیم که تنها در دفع متجاوز و حفظ امنیت مرزی کشور، وحدت ملی توانست طمع خام اندیشان استکباری و یارانش را دفع سازد.
هشت سال جنگ تحمیلی، وجود شرایط مخاطره آمیز در عرصه نظام بین الملل علیه انقلاب اسلامی، تبلیغات و جنگ روانی علیه انقلاب و ارزش ها، اعمال حمایت های همه جانبه علیه ایران، اجرای تحریم ها و محاصره های اقتصادی و … از همان ابتدای پیروزی انقلاب آغاز شد که به علت معارضه عمیقی که میان منافع ملی ایران با استکبار جهانی به وجود آمد، امنیت ملی ما مورد هجوم قرار گرفت و جنگ نابرابری آغاز شد که تاکنون در گذر زمان به شیوه های گوناگونی ادامه دارد.
حوادث تروریستی اخیر در تهران نتیجه حرکت بسیار نابخردانه استکبار جهانی و هم پیمانانشان است که در پی بر هم زدن آرامش و امنیت مسلمانان در همه جای دنیا هستند. پدیده شوم تروریسم به ویژه تروریسم تکفیری – وهابی در منطقه برای ایجاد شکاف بین امت اسلامی و تضعیف وحدت مسلمانان است و لذا ایجاد جنگ روانی برای بهره برداری از دو حادثه تروریستی تهران، هدف بعدی تروریست ها و حامیان آنها است تا در میان صفوف ملت شکاف ایجاد کنند.
دشمنان تصور می کنند می توانند با این حملات تروریستی خللی در اراده، عزم و وحدت ملت ایران وارد کنند، اما در پرتو هوشیاری، بصیرت، وحدت و انسجام مردم و مجاهدت های خاموش سربازان گمنام این مرز و بوم تحت لوای مقام معظم رهبری ناکام می مانند.
قطعا ادامه راه پر چالش و پر فراز و نشیب انقلاب با وجود دشمنان قسم خورده پیشرفت و عظمت ملت ایران ممکن نیست مگر با حفظ و تقویت اتحاد، وحدت و انسجام ملت بزرگوار ایران اسلامی تا بتوانیم در تداوم و استمرار انقلاب اسلامی کوشا باشیم.

 

منبع: دو هفته‌نامه گیلان

 

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *