بابک مهدیزاده

با ناآرام کردن و بی ثباتی جایگاه مدیریت شهری و دعواهای مکرر و پاشاندن بذر نفاق نه تنها هیچ سرمایه گذاری رغبت سرمایه گذاری در این شهر نمی یابد تا بلکه معضل اشتغال حل شود، ریالی هم عاید کارگران زحمتکشی که ماه هاست حقوقشان را دریافت نکرده اند نمی شود.

 

۱- چند ماه پیش یکی از دوستان به من خبر داد که هیاتی از ایتالیا برای راه اندازی اولین پروژه تولیدی البسه اروپایی در ایران به تهران آمده و با مقامات ارشد اقتصادی ایران دیدار کرده است و اکنون نیاز به برگزاری کنفرانس خبری دارند. همین یک درخواست کافی بود تا نه کنفرانس خبری که مقدمات حضور این هیات ایتالیایی به گیلان را فراهم کنم تا بلکه بخشی از این سرمایه گذاری در استان و شهر زادگاهم انجام شود. خلاصه پس از گذشت یک ماه از اولین سفرشان، دو ایرانی شاغل در این برند معروف اروپایی به گیلان می آیند تا با مقامات شهری رشت و منطقه آزاد انزلی دیدار کنند و با امکانات و تسهیلات و موقعیت های اقتصادی این استان آشنا شوند. حاصل این سفر هم اثبات جذابیت های اقتصادی و فرهنگی بیش از حد رشت و منطقه آزاد انزلی برای نماینده های این برند بود که آن ها را مجاب کرد مقدمات حضور رییس این برند معروف را برای ماه های آتی فراهم سازند. اما در خلال این سفر، نماینده این برند که خودش دکترای اقتصاد دانشگاه بولونیای ایتالیا را داشت سوالی طرح کرد که همزمانی اش با طرح بحث استیضاح شهردار رشت جالب و نگران کننده بود.
وقتی دکتر نقوی، پس از ابراز علاقه به فرهنگ و موقعیت های استثنایی رشت از من سوال پرسید که «شهردار رشت تا چه زمان بر مسند قدرت است چون برای یک شرکت سرمایه گذار اروپایی ثبات مدیریتی شرط بسیار مهمی است؟» نمی دانستم چه پاسخی باید به او بدهم. اما راننده ایشان کار را راحت کرد و با پوزخندی گفت: «پیشنهاد استیضاح شهردار امروز توسط شورا امضا شد؟» فقط باید قیافه مبهوت نماینده برند ایتالیایی را می دیدید. مخصوصا که راننده عزیز اضافه کرد: «تازه این شهردار خیلی خوش شانس بود که تا الان دوام آورد. رشت رکورد هر سال یک شهردار را در کشور دارد و شده که در عرض یک سال سه شهردار هم به خود دیده» این اطلاعات آب سردی بود بر پیکر بنده که از این موضوع خبر داشتم و نماینده ایتالیایی که خبر نداشت. هرچند که بنابه گفته همین استاد دانشگاه، ایتالیا هم کشوری با بی ثباتی مدیریتی است اما با تمام این احوال، این تغییرات پی در پی شهرداران در رشت یک امتیاز منفی در نظر یک برند اروپایی جهت یک سرمایه گذاری طولانی مدت در رشت محسوب می شود.
۲- داستان استیضاح شهردار رشت و مخالفت های مکرر و ناتمام بعضی از اعضای شورای شهر رشت با وی آنقدر حوصله سر بر و تکراری و غم انگیز شده است که آدم نمی داند باید برای چه کسی تاسف بخورد. برای شورای شهری که باوجود چند ماه مانده به انتخابات همچنان سودای استیضاح در سر می پروراند تا خدشه ای به رکورد بی ثباتی صندلی شهرداری وارد نشود و با این کار به مخالفان دموکراسی ثابت کند که دموکراسی برای شهری مثل رشت، مدل خوبی نیست؟ یا برای شهرداری که علی رغم نقاط ضعفی که هر مدیری هم می تواند داشته باشد اما بیشترین تغییرات را در این شهر بی تغییر داده است و به خاطر تزلزل در صندلی ریاستش قادر به برنامه ریزی طولانی مدت برای رشد این شهر نیست؟ یا برای خودمان – شهروندان رشتی- که بعد از یک خواب چند دهه ای تازه، یکی دو سال بود باصدای ساخت و سازهای مکرر در این شهر بیدار شدیم و چهره دوست داشتنی اما قدیمی شهرمان را در حال تغییر دیدیم؟ یا اصلا باید برای دموکراسی تاسف خورد که جنبه منفی اش را به ما رشتی ها نشان داده است و تجربه شوراها و تصمیم گیری جمعی، تجربه چندان خوشایندی برای ما نبوده است؟
۳- نمی خواهم اصرار اعضای شورای شهر رشت برای استیضاح شهردار را در حالیکه تنها چند ماه به عمر شورایشان باقی است نیت خوانی کنم اما در کمال ناامیدی می خواهم آنان را به این مهم توجه دهم که کارنامه هیچ سیاستمدار و مدیری، سفید و تماما مثبت نیست. محمدعلی ثابت قدم هم از این قاعده مستنثی نیست همانگونه که عملکرد خود اعضای شورا هم شامل این قاعده می شود. اعضایی که اکثریتشان به ناکارآمدی این شورا معترف شده اند و در مصاحبه هایشان عملکرد شورا را مثبت قضاوت نکردند. حال آیا چنین شورایی نباید به جای طرح استیضاح های پی در پی و مخالفت ورزی های دشمنانه و رادیکال و لجوجانه با شهردار رشت به وی کمک کند تا نقاط منفی کارنامه اش مثبت شود؟ آیا با استیضاح این شهردار مشکلات حل می شود و شهردار بعدی برتمام موانع چیره می شود؟ آیا بدهی های چند ده ساله شهرداری با رفتن این شهردار و آمدن شهردار بعدی حل می شود؟ آیا ترافیکی که معضل ده ها ساله این شهر است حل می شود؟ آیا حقوق معوقه کارگران شهرداری فردای آمدن شهردار جدید پرداخت می شود یا اینکه همین کارگران به خاطر طولانی بودن روند استیضاح احتمالی و آمدن شهردار جدید و زمان‌بر بودن آشنایی وی با امور شهرداری و مشکلات پیش رو همچنان باید در انتظار طولانی پرداخت بمانند و بزرگ ترین متضررین این دعوا خواهند شد؟ آیا با رفتن شهردار فعلی، شهر رنگ آرامش و توسعه به خود می بیند و آبی خوش زین پس از گلوی شهروندان پایین می رود؟ اگر اعضای شورای شهر رشت تضمین می کنند که با عملی شدن تصمیمشان مبتنی بر استیضاح شهردار فعلی، تمام ایراداتی که به این شهردار گرفته اند برطرف می شود؟ حتی اگر تضمین هم کنند عمر کاری شان در شورا به تحقق چنین رویایی قد نمی دهد و تضمین احتمالی شان فاقد اعتبار خواهد بود. اما من به عنوان روزنامه نگاری که ۱۵ سال است برای این شهر می نویسم و زین پس هم برای این شهر خواهم نوشت و عمر کاری ام برای این شهر به چهار سال محدود نمی شود تضمین می کنم که با ناآرام کردن و بی ثباتی جایگاه مدیریت شهری و دعواهای مکرر و پاشاندن بذر نفاق نه تنها هیچ سرمایه گذاری رغبت سرمایه گذاری در این شهر نمی یابد تا بلکه معضل اشتغال حل شود، ریالی هم عاید کارگران زحمتکشی که ماه هاست حقوقشان را دریافت نکرده اند نمی شود. وضعیت این کارگران همچنان بر همین منوال می ماند و ترافیک بدتر می شود و همین دو سه پارک و خیابان و ساختمانی که بعد از دهه ها در این شهر سربرآوردند هم ساعت شنی نابودی شان وارونه می شود و شهر در همان حال بیماری که داشت خواهد ماند.

بابک مهدیزاده – سردبیر مجله اینترنتی ناجه


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *