شمال ما: بیش از ۵۰ سال زندگی سیاسی،‌ چیزی نیست که بشود به راحتی در متن و تصویر و فیلم خلاصه اش کرد،‌ این جا اما نگاه مختصر و سریعی شده است به یک زندگی،‌ در قالب عکس‌ها.

.

هاشمی جوان در کنار برادرها،‌عکسی که به نظر می رسد در مشهد مقدس گرفته شده است.

عکس مشهور هاشمی در دوران زندان هنوز هم بر دیوار هشتی ورودی زندان قصر نصب است

از آیت الله هاشمی عکس های فراوانی همراه با خانواده وجود دارد،‌ عکس هایی با مادر،‌ اعضای خانواده،‌ هنگام تولد فرزندان و در جمع بچه ها

هاشمی در دوران دولت موقف

در خرداد ۱۳۵۸ گروه فرقان تلاش کرد تا هاشمی را از سر راه بردارد،‌ اما همسر آیت الله به کمک رسید و هاشمی برای انقلاب باقی ماند

هاشمی در زمان ریاست جمهوری رهبر انقلاب،‌ در کسوت رییس مجلس اول

هاشمی در کنار یاسر عرفات و آیت الله بهشتی

یکی از مهم ترین چهره‌های ایران در دوران جنگ هشت ساله بدون شک هاشمی رفسنجانی بود. از او که نقشی کلیدی در مدیریت جنگ داشت عکس‌های زیادی هم  در لباس رزمندگان ایرانی وجود دارد . او از مهر ماه سال ۶۱ تا پایان دفاع مقدس نماینده امام در شورای عالی دفاع بود.

هاشمی در ۱۳۶۸ به عنوان چهارمین رییس جمهوری کشور تحلیف شد. تا سال ۷۶ رییس جمهور باقی ماند و دورانی را در سیاست گذاری اقتصادی پی ریزی کرد که از آن به عنوان دوره سازندگی یاد می شود.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ آیت الله هاشمی در برابر احمدی نژاد قرار گرفت و در دور دوم رقابت برای تصدی ریاست جمهوری از راه یابی به پاستور باز ماند.

هاشمی که برای سال ها خطیب جمعه تهران بود،‌ در سال ۸۸ برای آخرین بار در این تریبون قرار گرفت.

او در سال ۹۲ بار دیگر برای رقابت های ریاست جمهوری پیش قدم شد،‌ در آخرین روز باقی مانده از فرصت ثبت نام به وزارت کشور رفت و با استقبال مردم رو به رو شد اما صلاحیتش برای شرکت در آن انتخابات تایید نشد

هاشمی بعد از پایان دوران ریاست جمهوری اش به سمت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و تا آخرین روز عمرش ۱۹  دی ماه سال ۹۵ در این جایگاه باقی ماند.

وداع با آیت الله،‌ ساعاتی پس از درگذشت او در جماران

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *