گفتگو با ناجی غریق گیلانی؛شمال ما: دریا واژه‌ای است که در هنگام شنیدن آن بی‌درنگ به یاد زیبایی و موج خروشان با صدای دلنشینش می‌افتیم اما در کنار تمام زیبایی‌اش ناجوانمردی یا هر واژه‌ای که می‌شود برایش انتخاب کرد رادارد.
البته دریا با سهل‌انگاری ما آدمیان خطرآفرین است و می‌تواند با جان آدمی درآمیزد و در چشم بر هم زدنی زیبایی‌اش را به زشتی و خشم تبدیل کند، در این میان کسانی هستند که شاید با خودعهد کرده‌اند تا جان‌هایی را دریابند.
«شبنم بهزادی» ناجی غریق نمونه شهرستان لنگرود که در ۳ ساعت جان یک خانواده ۶ نفره را نجات داد با همشهری سخن می‌گوید.
نجات ۶ نفر در ساحل چمخاله
شبنم بهزادی ۳۶ سال و یک دختر ۸ ساله دارد. وی در چمخاله زندگی می‌کند و شغلش در تابستان ناجی غریق است اما خود را یک کشاورز معرفی می‌کند.
«شبنم بهزادی» به همشهری می‌گوید: از کودکی به شدت به دریا علاقه‌مند بودم و زمانی‌که به دریا می‌رفتم و ناجیان غریق را می‌دیدم؛ دلم می‌خواست بتوانم همانند آنها به دریا بروم و شنا کنم که همین علاقه باعث شد به سمت کلاس‌های شنا بروم و بتوانم مدرک درجه ۲ دریایی را کسب کنم.
بهزادی افزود: در یک آزمون توانستم به‌عنوان ناجی غریق انتخاب شوم و هر سال یکبار هم این آزمون برگزار می‌شود تا میزان آمادگی ناجیان را دریابند و اکنون با وجود استخر لنگرود تمام ناجیان غریق را آنجا آزمون می‌دهند.
وی در مورد نجات جان ۶ تن از اعضای یک خانواده گفت: اصلاً قرار نبود که به ساحل بروم چراکه زمان کارم صبح تا غروب بود. خستگی به من اجازه نمی‌داد که حرکت کنم اما به پیشنهاد یکی از دوستانم به سوی ساحل چمخاله حرکت کردم و در قسمت پارکینگ دوم ساحل چمخاله قدم می‌زدم که شنیدم ۲ پسربچه حدودا ۱۵ ساله فریاد می‌زنند و درخواست کمک می‌‌کنند.
ناجی غریق نمونه لنگرودی اشاره کرد: پسربچه‌ها اظهار کردند که خانواده‌شان در دریا و در حال غرق شدن هستند که ناخودآگاه و بی‌آنکه به ساعت و شب بودن فکر کنم به آب پریدم و به سمت آن خانواده حرکت کردم. یک نفر را به ساحل رساندن و حس کردم دیگر توان آن را ندارم که ادامه دهم و خانواده را به تنهایی نجات دهم. به همین دلیل پسرعموهایم را که در آن جا مغازه داشتند صدا زدم و گفتم یک خانواده ۶ نفره در دریا در حال غرق شدن هستند بیایید آنها را نجات دهیم و آنها با تعجب به ساعت نگاه کردند و گفتند «ساعت ۱۱ شب است ممکن است خودمان غرق شویم! چراکه دید نداریم. » اما با اصرار من بالاخره آنها نیز با من همراه شدند و به سمت نجات آن خانواده حرکت کردیم.
بهزادی گفت: ۵ نفر دیگر را به کمک پسرعموهایم به ساحل رساندم. یکی از آنها یک دختر ۱۸ ساله بود که وضع وخیم و نابسامانی داشت و به‌شدت ورم کرده بود که همان لحظه وی را «سی پی آر» کردم و همان زمان اورژانس رسید و آنها را به سمت بیمارستان برد.
وی تصریح کرد: این خانواده ۳ مرد و ۳ زن بودند که به سختی توانستم آنها را به ساحل برسانم چراکه دو نفر از آنها دارای وزن زیادی بودند. اما انگار خدا خواست و انرژی‌ای مضاعف به من داده بود تا بتوانم جان آن ۶ نفر را نجات دهم. بهزادی اشاره کرد: آن خانواده بعد از نجاتشان به سراغم آمدند و از من تشکر کردند و به من گفتند برای آنکه جانی دوباره به آنان بخشیدم هرچه می‌خواهم به من می‌دهند، اما من به آنها گفتم چیزی نمی‌خواهم و فقط از شما درخواست دارم که برای امواتم فاتحه‌ای بخوانید تا روحشان شاد شود.
مشکلات نجات غریق ها
این نجات غریق درباره مشکلاتش به همشهری گفت: پرداخت حقوق ناجیان غریق همیشه با مشکل روبه‌رو بوده است. امسال تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌ام. با توجه به اینکه ۳ ماه فعالیت دارم ، براساس سابقه‌ام هر ماه باید این مبلغ را دریافت می‌کردم. نیاز داریم با توجه به پایان طرح سالمسازی اکنون باقیمانده حقوقمان پرداخت شود.
وی ادامه داد: بنده زیر پوشش کمیته امداد هستم و کمک‌های زیادی ازسوی این نهاد به من شده است و این مسأله باعث شد بسیاری از مشکلاتم مرتفع شود و قدردان کمیته امداد هستم.
بهزادی در ادامه گفت: پس از ساخت خانه‌ام با وام خود اشتغالی‌ای که از کمیته امداد دریافت کردم ۵ هزارمتر زمین مزروعی خریداری کردم تا بتوانم به شغل اصلی خود یعنی کشاورزی بپردازم واکنون با فروش برنج و در تابستان نیز به‌عنوان ناجی غریق از طرح سالمسازی دریا امرار معاش می‌کنم.
تلاش برای پرداخت حقوق ناجیان
عبیدی معاون کمیته امداد امام خمینی(ره) لنگرود هم در گفت‌وگو با همشهری در این زمینه توضیح داد: خانم بهزادی مدت ۵ سال است که مددجوی کمیته امداد هستند و با زمینی که به امدادلنگرود معرفی کردند، برای‌شان خانه‌ای ۴۸‌ متری ساخته‌ایم و همچنین ۲۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی به ایشان داده‌ایم تا بتوانند شغلی پیدا کنند و آینده‌شان تأمین شود.
رئیس اداره ورزش و جوانان لنگرود هم هدف از انتخاب شبنم بهزادی را به‌عنوان ناجی غریق نمونه شهرستان لنگرود حس مسئولیت‌پذیری وی دانست و افزود: برای خانم بهزادی مهم نیست چه زمانی باید از ساحل به‌عنوان ناجی غریق سرکشی کنند و با حرکتی که انجام دادند نشان دادند برای نجات جان انسان‌ها نیز شب و روز نمی‌شناسند. این‌که وی با شنیدن صدای کمک خواستن یک پسربچه بی‌قرار شده و خود را برای نجات جان آنان به دریا می‌اندازد و یک خانواده ۶ نفره را نجات می‌دهد اوج مسئولیت‌پذیری، ایثار و ازخودگذشتگی او است.
«مازیار خداجو» در زمینه دریافت حقوق و مزایای ناجیان غریق افزود: ما در ۲ منطقه طرح سالمسازی و خارج از طرح از ناجیان غریق استفاده می‌کنیم و معمولاً از ناجیان غریق خبره و فعال در داخل طرح‌های سالمسازی استفاده می‌شود و آن هم به این دلیل است که مسافران و گردشگران بیشتر ترجیح می‌دهند به علت امنیت طرح در داخل آن شنا کنند. پرداخت‌کنندگان حقوق این ۲ طرح با یکدیگر تفاوت دارند. به‌طوری‌که پرداخت حقوق ناجیان داخل طرح سالمسازی شهرداری‌ها و خارج از طرح نیز اداره ورزش و جوانان است.
وی تصریح کرد: در زمینه پرداخت حقوق ناجیان مخصوصا حقوق خانم بهزادی به دلیل نمونه بودنشان ازسوی آقای فرماندار به شهرداری‌ها تذکر داده شده است تا این تلاشگران ایثارگر به حقوق خود دست یابند. با پیگیری‌های صورت گرفته شهردار چمخاله متعهد شده تا بدهی این ناجیان را در هفته آینده پرداخت کند که این مسأله مربوط به ناجیان داخل طرح سالمسازی است.
خداجو اعلام کرد: حدود ۱۰۰ ناجی غریق در شهرستان لنگرود داریم که در سال ۹۵ از ۱۶ نفر از آنها در طرح‌های سالمسازی استفاده شده‌ و سال گذشته این تعداد ۴۴ نفر بوده است.
ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستان لنگرود اظهار کرد: به لطف خدا شهرستان لنگرود در تابستان هیج مورد غرق شدگی‌ در طرح سالمسازی نداشته و در خارج از طرح نیز یک نفر غرق شده که آن هم خارج از ساعت استقرار ناجیان غریق رخ داده است.
وی بیان کرد: نجات یافته‌های ما در سال ۹۵ به تعداد ۲۴ نفر ثبت شده و ۴۶ نفر غیر‌ثبت شده و غیر‌رسمی بوده است که این آمار در طول نوار ۱۷ کیلومتری ساحل چه در طرح سالمسازی و چه در خارج از طرح رخ داده است.

* عکس تزئینی است.

 

منبع: همشهری؛ مرضیه عسکری


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *