امام جمعه رشت:شمال ما: نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت: نباید با تحریف و اشعار سخیف، به فرهنگ پرمایه و بزرگ عاشورایی، خدشه ای وارد شود.

 

به گزارش ایرنا، آیت الله زین العابدین قربانی روز دوشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان با تاکید بر این موضوع که برخی از اعمال و مداحی های رواج یافته در ایام محرم با روح آزادگی امام حسین (ع) و روح تعقلی اسلام مطابقت ندارد، از متولیان امر خواست مراسم را با نظارت بیشتری برگزار کنند.
وی افزود: هیچ همایشی همچون تاسوعا و عاشورا ، همگانی نیست و می بایست از این ظرفیت برای ترویج روحیه جهاد و مبارزه علیه استکبار و ترویج فرهنگ حسینی استفاده شود.
امام جمعه رشت تصریح کرد: محرم با همایش تاسوعا و عاشورا ، ظرفیتی عظیم در راستای فرهنگ سازی است و نباید با تحریف و اشعار سخیف، بر پیکره این فرهنگ سترگ خدشه وارد کرد.
آیت الله قربانی اظهار کرد: انگیزه قیام سیدالشهدا (ع )ترویج دین خدا بود و اسلام با شهادت امام حسین (ع) بقا یافت بر این اساس، باید در مراسم عزاداری از کارهای دور از شأن و اعمال در تضاد با روح اسلام به شدت پرهیز شود.
وی از نهادهای متولی استان در ارتباط با برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا خواست با برگزاری نشست ها و همایش های متعدد مداحان، گویندگان و روحانیان را نسبت به پالایش اشعار، خطابه و پرهیز از خرافه آگاه سازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز در نشست شورای فرهنگ عمومی استان، با تاکید بر پرهیز از مردم آزاری و رعایت امنیت صوتی از سوی هیأت ها و تکایا بیان کرد: بار سنگینی بر دوش است و باید برای مقابله با آسیب های نوین که متاسفانه برخی از آنها ناآگاهانه و از سوی تشکل های مدافع فرهنگ سیدالشهدا (ع) بروز می کند، آگاهانه عمل کرد.
حجت الاسلام والمسلمین جمال یاری با بیان اینکه متاسفانه برخی از هیأت ها اقدامات خودسرانه انجام می دهند، افزود: باید فضای محرم بدون التهاب از جریان ها و گرایشات سیاسی و شخصی برگزار شود.
فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این نشست نقطه اتکاء برای هجوم و مقابله با دشمن را مساجد دانست و افزود: مردم گیلان به لحاظ دینداری بی نظیرند اما متاسفانه در حق استان جفا می شود.
سردار محمد عبدالله پور گفت: دشمن ستیزی و طرفداری از حقوق فقرا ، مبتنی بر فرهنگ عاشورایی است و حال که گرایش جوانان به هیأت ها افزایش یافته، این موضوع باید بیش از همیشه مورد اهتمام باشد.
نشست شورای فرهنگ عمومی گیلان ، در آستانه فرا رسیدن ماه محرم، امروز (دوشنبه) با حضور جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *