آرمان گیلانی

شمال ما؛
۱-فحاشی آنقدر زیاد بود که محمد مایلی کهن را یارای نشستن بر نیمکت ملوان نبود. ظاهرا بعد از داربی گیلان و فحش و فحش کشی های دو طرف و شکست شیشه اتوبوس رشتی ها توسط انزلی چی ها در هفته چهارم و بعد از شعارهای ناموسی رشتی ها علیه مازیار زارع بازیکن تیم خونه به خونه در ورزشگاه عضدی در هفته پنجم این بار نوبت غیورمندان حاضر در ورزشگاه تختی انزلی بود که از خجالت همسایه های هم قوم و هم زبان خود دربیایند با چاشنی خوار و مادر. اما انقدر شعارها رکیک و رفتارها زننده بود که محمد مایلی کهن تصمیم گرفت زمین بازی را ترک کند به نشانه اعتراض. مردی که وقتی مربی تیم گهر دروود بود مردمان آن دیار باادب ترین و فهمیده ترین تماشاگران شناخته شده بودند. تماشاگرانی که اط تشویق تیم مقابل و ستودن بازی جوانمردانه ابایی نداشتند و لبانشان جز به تشویق تیم خود هسچ گاه باز نشد. روزهایی که مایلی کهن همواره به آن می بالید. طبیعی است که چنین شخصی هیچ گاه نتواند وضعیت اسفناک ورزشگاه شهرش را تحمل نکند.
۲- پیش از محمد مایلی کهن، حق شناس کاپیتان سپیدرود هم از فحاشی های علیه مازیار زارع توسط تماشاگران رشتی عذرخواهی کرده بود. چند سال پیش افشین چاوشی و مهدوی بازیکنان آن موقع داماش هم جهت دلجویی و رفع کینه های احتمالی به خانه مازیار زارع و پژمان نوری بازیکنان آن زمان ملوان رفته بودند تا حساسیت داربی ها کاهش یابد. حتی در ابتدای آخرین بازی داماش با ملوان در ورزشگاه عضدی در سال ۹۳ کاپیتان مهدوی میکروفن به دست از تماشاگران رشتی خواهش کرده بود که دست از فحاشی بردارند و نماینده شایسته فرهنگ شهرشان باشند. اما تمام این رفتارها و توصیه ها و عذرخواهی ها و دلجویی ها ظاهرا وارد فهم آن دسته از فحاشان حرفه ای دو ورزشگاه نشده است و مطمینا با اقدام پسندیده مایلی کهن هم کاری از پیش نخواهد رفت.
۳- تقریبا مربی ای از دو تیم پرطرفدار پایتخت نشین نبوده که بعد از خروج از ورزشگاه تختی انزلی خون گریه نکرده باشد. از استانکوی خارجی که در زمان مربیگری پرسپولیس و بازی تیمش با ملوان احتمالا برای اولین بار به طور جدی با انواع فحش های ناموسی آشنا شد تا علی پروین و علی دایی و امیر قلعه نوعی مصاحبه های جانسوزی علیه جو ناآرام و پر از توهین انزلی داشتند. اعتراض هایی که نتوانست هیچ چیز را در این ورزشگاه پیر و فرسوده تغییر دهد.
۴- ملوان به خاطر فحاشی تماشاگرانش به داور مسابقه داربی ۳۰ میلیون ریال جریمه شد. آن هم در روزی که داور مسابقه بارها به سودش سوت زده بود و دو پنالتی و دو اخراج مشکوک به ضرر تیم سپیدرود گرفته بود. این جریمه از دو حالت مشتثنی نیست. یا کمیته انضباطی رای اشتباه صادر کرده یا تماشاگران ملوان آنچنان مست فحاشی اند که حتی به داوری که به نفعشان سوت زده هم رحم نمی کنند. البته جریمه عجیب ملوان در بازی ای که حواشی فراوانی از جمله خرد شدن شیشه اتوبوس رشتی ها را داشته آنچنان هم جنبه تنبیهی نداشت  کمااینکه در بازی های گذشته داربی هم جریمه های بیشتر یقه طرف رشتی را می گرفت تا طرف انزلی را. درهرصورت فارغ از این بحث که کدام طرف مستحق جریمه بیشتری هستند به نظر می رسد احکام کمیته انضباطی هم نمی تواند جلوی فحاشی های متداول در دو ورزشگاه را بگیرد. مثل احکام سنگین کمیته انضباطی حسن زاده علیه تیم داماش که از جریمه مالی بود تا محرومیت از بازی خانگی اما بازهم نتوانست تغییری در رویکرد تماشاگران داشته باشد.
۵- واقعا باید با معضل فحاشی در دو ورزشگاه گیلان چه کرد؟ حاضرین در این دو ورزشگاه حتی در نبود تیم مقابل علیه همدیگر شعارهای ناموسی سر می دهند و همه هم باهم به این شعارها می خندند. نه اعتراض بازیکنان و مربیان دو شهر تاثیری داشته، نه شکایت مربیان بزرگ ملی ، نه جرایم سنگین کمیته انضباطی و نه ایجاد کمپین های مدنی در نکوهش توهین و فحاشی . واقعا باید با این معضل آبروبر چه کرد؟


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “فحاشی در ورزشگاه‌های انزلی و رشت؛ آبروی فرهنگی که می‌رود”

  1. امين گفت:

    لیدرهای این کارها در هردو شهر یه تعداد محدودی هستند وبقیه هم متاسفانه همکاری میکنند اگه یه بار به لیدرها یه گوشمالی حسابی داده بشه دیگه چهار تا بچه ابروی استان و نمی برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *