مدیرعامل شركت آب وفاضلاب استان گیلان خبر داد:شمال ما: مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گیلان گفت: آبفای گیلان با مشارکت سازمان دولتی جایکا زمینه همکاری ایران و ژاپن را برای حفظ تالاب بین المللی انزلی گسترش می دهد.

 

به گزارش ایسنا، دومین جلسه مشترک شرکت آب و فاضلاب استان گیلان با سازمان دولتی بین المللی جایکا ژاپن به منظور بررسی همکاری های متقابل و جلب مساعدت این سازمان برای بهبود وضعیت تالاب بین المللی انزلی با حضور مدیرعامل، معاون مهندسی و توسعه و مدیرجلب مشارکت های شرکت آب و فاضلاب استان گیلان و نمایندگانی از سازمان دولتی جایکا ژاپن برگزار شد.

مهندس لطفی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در این جلسه اظهار کرد:انتظار داریم به منظور بهبود وضعیت زیست محیطی مخصوصاَ تالاب بین المللی انزلی در ارتباط با اجرای پروژه های فاضلاب در استان گیلان پیشنهاد دهنده باشد، ضمن اینکه جایکا می تواند در مراحل دریافت تسهیلات به این شرکت کمک کند.

وی افزود:شرکت آب و فاضلاب استان گیلان برنامه های مدون و درحال انجامی را برای اجرای سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهرهای صومعه سرا‏،فومن،رضوانشهر،انزلی و رشت داردکه با دریافت این تسهیلات موعد بهره برداری از شبکه و تصفیه خانه ها کوتاه تر خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در خصوص تالاب انزلی و پروژه های این شرکت گفت: در حال حاضر فاضلاب شهرهای ماسال،انزلی و شهربزرگی مثل رشت تالاب انزلی را به عنوان یک زیستگاه بین المللی تهدید می کند.

وی ادامه داد: برای رفع مشکل این شهرها، پروژه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب برخی از این شهرها مطالعه و اجرایی شده است و برای برخی دیگر برآورد شده و منتظر اجرایی شدن است، اجرایی شدن پروژه ها با حمایت های جهانی تالاب بین المللی انزلی را زنده خواهد کرد.

مهندس لطفی پیشرفت قرارداد دو هزار و ۵۰۰ میلیون ریالی مشترک آبفای گیلان و جایکا را تشریح کرد و افزود: در اجرای این قرارداد هزار و ۵۰۰ میلیون ریال به پیمانکار ارائه شده و ۵۱ سمپ از مجموع ۷۰ سمپ نصب شده و یکدستگاه دیزل ژنراتور نیز خریداری شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب به روش وکیوم را برای گیلان بهترین روش دانست و گفت: ‌این روش برای اولین بار است که در ایران انجام می شود و با توجه به وضعیت جغرافیایی،جلگه ای بودن گیلان و بالابودن سطح آب های زیرزمینی به لحاظ هزینه و کاهش زمان اجرا بهترین روش است.

کاناکو، مدیرسیستمی اکوسیستم و محیط طبیعی جایکا که به همراه هیأتی چهارنفره در این جلسه حضور یافته بود، هدف از این سفر را بازبینی فاز میانی از سه فازی که قرار است در همکاری های ایران و ژاپن انجام شود دانست و گفت: هدف اصلی این همکاری ها تحکیم روابط ایران و ژاپن در حوزه منابع طبیعی است.در همین راستا کارگروهی متشکل از شش سازمان و شرکت،مرتبط با موضوع حفاظت از تالاب انزلی تشکیل شده است که شرکت آب و فاضلاب استان گیلان نیز از جمله این شش شاخه است.

وی ضمن تشکر از ارائه گزارش مناسب مهدس لطفی با اعلام این مطلب که روابط خوبی میان کارشناسان طرفین برقرار است، گفت: آماده ایم نظرات صادقه و شفاف شما را به همراه پیشنهادات بشنویم.

مدیر سیستمی اکوسیستم سازمان جایکا با تاکید بر این نکته که هدفمان این است ارتباط خوبی بین همه سازمان های مرتبط با نجات تالاب انزلی ایجاد کنیم اظهار امیدواری کرد این همکاری ها در ابعاد گسترده تر ادامه یابد.

گفتنی است با تاکید مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گیلان مقرر شد سازمان جایکا ارتباطی بین شرکت های پیمانکار پروژه های جمع آوری فاضلاب به روش وکیوم در توکیو برقرار کند تا زمینه بازدید کارشناسان و آموزش های مربوطه برای اجرای این روش در گیلان فراهم شود.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *