در پی سقوط ملوانان به لیگ یک؛باید دید آیا قویی که با بالهای خود توان پرواز را از کف داده بود با بالهای قرضی خواهد توانست از چاله های هوایی و توفان ها بگذرد.

شمال ما: تیم ملوان، قوی سپید سرزمین دریایی و تالابی انزلی که سالها برغم باد و توفان و ناملایمات به پروازش در آسمان لیگ برتر فوتبال ادامه داده بود سرانجام در میان اندوه شدید مردم شهر و دوستدارانش سقوط کرد.

به گزارش ایرنا، گرچه ۲۴ اردیبهشت ۹۵ بعنوان روز اسف بار سقوط تیم ملوان از لیگ برتر در تقویم فوتبال کشور ثبت شده اما همه می دانند که سقوط قوی سپید در سالهای اخیر قابل پیش بینی بود.
ملوان تیمی که بخش مهمی از هویت ، امید و غرور مردمان شهر انزلی و حتی شمال کشور را تشکیل می داد و بر پایه عشق و توان و استعداد ذاتی جوانان ساحل نشین انزلی ، تلاش و عزم جمعی و مدیریت جدی بنا نهاده شده بود در سالهای اخیر اندک اندک از هویت اصلی خود خالی شد.
ملوانی که از آن به عنوان یک تیم بازیکن ساز یاد می شد ، محتاج بازیکنان سرباز شد، آدمهای گوناگون تحت عنوان مالک و مدیرعامل و سرمربی و عناوین مختلف آمدند و رفتند ، اما به جای کمک به پرواز اغلب به بالهای این قوی خسته و بیمار آویزان شده و رمقش را گرفتند.
آنها که به این قوی سپید خسته آویزان بودند با سقوطش پراکنده شدند و هیچکس بر بالینش نماند که در مورد چرایی و چه باید کرد برای مداوا و پرواز دوباره اش چاره اندیشی کند.
در سالهای اخیر دلیل اصلی مشکلات ملوان را نبود پول و توان مالی اعلام می کردند و کمتر صحبتی از مقوله مهم مدیریت ، خرد جمعی ، تکنیک ، تاکتیک و برنامه ریزی به میان می آمد.
حالا اما انگار ورق برگشته ، ملوانی که تا دیروز همه از بی نوایی اش می نالیدند و ضعف تیم را به نبود آب و دانه مربوط می دانستند به یکباره سخن از دارایی و آشیان جدیدی برای ملوان در لیگ برتر سخن می رانند.
رییس هیات مدیره باشگاه ملوان در مصاحبه ای از جذب هفت میلیارد تومان منابع مالی برای تیم و همچنین تصمیم برای خرید سهمیه تیم نفت در لیگ برتر سخن گفت .
این در حالی است که بازیکنان مدعی اند که در پایان فصل تنها ۲۵ درصد مبلغ قرارداد خود را دریافت کرده بودند.
این که چرا تیمی با وجود توان مالی برای خرید سهمیه یک تیم برای بقا در لیگ برتر ، زمان حضور در لیگ قادر به پرداخت حقوق بازیکنان نبود سئوال برانگیز است.
واقعیت این است ملوانی که به بازیکنان سالم خوش تکنیک مبارز دونده عاشق و غیور خود و کادر حرفه ای قدرتمند می بالید ،از وقتی که دیگر توان ایستادن سر پاهای خودش را نداشت و وابسته به بازیکن سرباز و بازیکنان شهرها و کشورهای دیگر شد سقوط کرده بود .
ملوان از وقتی که برای پرواز دست به دامان این و آن شد ، آشپزهایش چند تا و اغلب هم ناوارد شدند سقوط کرده بود.
از وقتی شمار آنها که ملوان را سفره ای پهن می دیدند ، نه فرزندی که باید از آن مراقبت کرد فزونی گرفت سقوط کرده بود.
همانطور که رییس هیات مدیره باشگاه ملوان بندرانزلی اذعان داشته بازگشت تیم به سطح اول جز داشتن نگاهی آسیب شناسانه به فرایند طی شده و چالشهای موجود میسر نخواهد شد.
آشیان جدید قوی سپید در لیگ برتر پیشاپیش مبارک اما یادمان نرود مشکل این قوی زیبا آشیان نیست ، ابتدا دردش را باید شناخت و درمان کرد .
باید دید آیا قویی که با بالهای خود توان پرواز را از کف داده بود با بالهای قرضی خواهد توانست از چاله های هوایی و توفان ها بگذرد.
این بار اگر با صرف این هزینه بالا سقوط کرد تکلیف چیست و چه کسی پاسخگو خواهد بود.
مدیریت کارآمد ، ثبات مالی و مدیریتی ، خرد جمعی ، ایجاد انگیزه ، تعیین استراتژی مناسب ، تکنیک و تاکتیک تیمی ، دوری از سیاست زدگی ، حذف افراد زائد در تمامی بخشها و رده ها ، استفاده از بازیکنان جوان از جمله راهکارهای مطرح شده از سوی کارشناسان برای درمان این تیم ریشه دار است.
مردم انزلی و تمام هواداران ملوان امید دارند با اصلاحات ساختاری و ساخت تیمی جوان و با انگیزه پرواز مجدد این قوی محبوب خزری بر فراز آسمان فوتبال این کشور را شاهد باشند.
به گزارش ایرنا، تیم فوتبال ملوان بندرانزلی از بازیکن سازترین و پر افتخارترین تیمهای شهرستانی کشور روز جمعه ۲۴ اردیبهشت در آخرین بازی خارج از خانه خود در ورزشگاه ثامن مشهد برابر تیم فوتبال سیاه جامگان با نتیجه دو بر صفر شکست خورد و پس از ۱۵ سال حضور مستمر در لیگ برتر، به لیگ دسته اول (جام آزادگان) سقوط کرد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *