مرمت 69 مجموعه تاريخي؛شمال ما: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ حفاظت از میراث فرهنگی، از مرمت ۶۹ مجموعه تاریخی در ماسوله خبر داد.

 

رضا علیزاده روز یکشنبه در آستانه هفته میراث فرهنگی در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از اهدافی که دولت تدبیر و امید با جدیت آن را دنبال می کند؛ صیانت، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است که این مهم با تلاش خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و یاری بخش خصوصی تاکنون به بهترین شکل محقق شده است.
وی نگهداری و حراست از بناها و محوطه های تاریخی را وظیفه همگانی دانست و اضافه کرد: این میراث ارزشمند باید بعنوان سندی از فرهنگ ، تمدن و حیات اجتماعی گیلانیان به نسل های آینده انتقال یابد.
وی بر مشارکت عمومی برای حفظ بناهای تاریخی تاکید و خاطرنشان کرد: باید در خصوص حفظ ، مرمت و صیانت از بناهای تاریخی یک مسئولیت اجتماعی شکل گیرد.
علیزاده در ارتباط با مرمت ماسوله بیان کرد: در سال های اخیر باتوجه به اهمیت موضوع، اهتمام بسیار خوبی در زمینه تثبیت وضعیت اعتباری خانه های مشارکتی و طرح حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماسوله به انجام رسیده چنانکه در سال ۱۳۹۳ با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد ریال، ۳۰خانه تاریخی، دو مسجد تاریخی، پنج واحد تجاری و دو مکان فرهنگی و موزه ای و در سال ۱۳۹۴ با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۵۰۰ هزار ریال ۲۱ خانه تاریخی، هشت واحد تجاری و نیز اقدامات مرمتی مسجد قنبرآباد در ماسوله به انجام رسیده است.
وی ادامه داد: کاروانسرای حاجی فیض زیر نظر شورای فنی پایگاه میراث فرهنگی ماسوله با مشارکت مالک بنا ، مرمت و در دست احیاست.
علیزاده کاروانسرای حاجی فیض را از جمله تجارتخانه های این شهرک تاریخی ماسوله خواند که در سه طبقه، جلوه هایی از تحولات معماری دوره پهلوی اول در ماسوله را نمایش می دهد و بخشی از هویت این خطه سرسبز می باشد.
وی با اشاره به اینکه بنای مذکور در نوروز ۱۳۹۲ دچار طعمه حریق شد، بیان داشت: متاسفانه شدت آتش سوزی کاروانسرای حاجی فیض را با آسیب جدی مواجه کرد، اما با اهتمام جدی پایگاه میراث فرهنگی ماسوله و نیز مشارکت مطلوب پرویز خارابی مالک بنا، از محل اعتبارات خانه های مشارکتی این مجموعه با پیشرفت بسیار خوب مراحل پایانی مرمت خود را طی می کند.
علیزاده با تاکید بر اهمیت بناها و محوطه های تاریخی گیلان در هویت این دیار با طبیعت خدادادی گفت:آنچه که غنای فرهنگی و اصالت گیلان را تایید می کند، آثار فاخر ثبتی و بناها و محوطه های تاریخی استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تخریب بافت های تاریخی، کاهش تنوع فرهنگی – قومی و نیز کمرنگ شدن زبان و گویش های محلی را دغدغه اصلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خواند و گفت: این نگرانی باید با تدوین برنامه های جامع و اثربخش مرتفع شود.
شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا هزار ساله است که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.
ماسوله از توابع فومن در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان و در ۶۲ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
گیلان دارای ۹۷۹ اثر فرهنگی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.
از بیست و پنجم تا سی و یکم اردیبهشت ماه، هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *