قلی پور، همرزم چمران در مبارزه با منافقین؛شمال ما: یک رزمنده دفاع مقدس، ولایت پذیری را از ویژگی‌های برجسته شهید قلی پور دانست و گفت: این سردار بزرگ دروصیت نامه خود آورده، من درد ترکش و گلوله را تحمل می‌کنم اما اندوه و نگرانی امام را تحمل نمی‌کنم.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، استکبار جهانی که همه حربه های خود را برای براندازی این نظام الهی به کار بسته و بی اثر دیده بود دست به دامن جنایتکاری به نام صدام شد و هشت سال جنگ را به نظام نوپای ما تحمیل کرد.فرصتی نبود، باید مقاومت می کردیم و پاسخ محکمی به متجاوزان می‌دادیم.

 سربازان خمینی کبیر (رحمه الله تعالی علیه) که جوانانی بدون تجربه جنگ بودند در اثر نفس مسیحایی مراد خود آنچنان مرد میدان‌های جنگ شدند که حماسه‌های آنان در همیشه تاریخ ماندنی شد. هرچند همه شهدای دفاع مقدس به خاطر گذشتن از خود برای اسلام و انقلاب برجسته هستند اما هستند کسانی که گویی خداوند آنها را آفریده بود در هزاره سوم به دنیا بیایند و قدرت روح الله بزرگ را در آسمانی کردن انسان و اسطوره سازی از جوانان ایران به رخ تاریخ بشریت بکشاند. شهید حاج محمود قلی‌پور یکی از این اسطوره‌هاست.

تولد شهید قلی پور

سردار پاسدار شهید حاج محمود قلی پور در سال ۱۳۳۲ در استان فارس، شهرستان شیراز در خانوده‌ای مذهبی از پدری گیلانی و مادری اصفهانی دیده به جهان گشود. دوران خردسالی وی در شیراز سپری شد او به علت شغل پدر که نظامی بود به همراه خانواده از شیراز به تهران عزیمت نمود و تحصیلات مقاطع ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت در تهران سپری کرد و تحصیلات مقطع دبیرستان را با توجه به هجرت خانواده از تهران به رشت، در دبیرستان شهید بهشتی (فعلی) رشت تحصیلات را به پایان رساند. با ورود به سن جوانی از آنجا که شور آزادیخواهی و مبارزه طلبی با بیداد در وجودش شعله می‌کشید به صفوف مبارزین و انقلابیون پیوست و برعلیه نظام جور پهلوی تلاش و کوشش فراوان کرد.

تأسیس سپاه پاسداران در رشت

سال ۱۳۵۷ با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی که با رهبری حضرت امام خمینی(رحمه الله تعالی علیه) و همت امت حزب الله به ثمر نشست و حاج محمود قلی پور که در متن انقلاب بود با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی برای حفظ دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی با عضویت در کمیته فعالیتش را تداوم بخشید و با شکل گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی او به عنوان یکی از موسسان سپاه رشت در تشکیل این نهاد مقدس انقلاب اسلامی از سر عشق و ایمان شرکت کرد.

.

.

این سرباز دلیر و شجاع اسلام که از تهور و قدرت برنامه‌ریزی قوی برخودار بود، در کسوت مربی آموزش نظامی و فرماندهی واحد عملیات نقش بسزایی را در آموزش نیروهای سپاه به انواع تاکتیک‌های نظامی و شیوه‌های رزمی تحت تعلیم و آموزش قرار داد و مدتی فرماندهی پادگان المهدی(عجل الله تعالی فرجه شریف) چالوس را بر عهده گرفت و در ساماندهی به اوضاع پادگان رنج فراوانی را متحمل شد .

همرزم دکتر چمران در مبارزه با منافقین

وی در دوران اوج شرارت‌های منافقان کوردل و دیگر گروهک‌های منحرف شرق و غرب با توجه به تخصص نظامی که داشت به اتفاق سایر همرزمانش مبارزه‌ای بی‌امان و پیگیر با دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد.

 سردار شهید قلی‌پور در پاکسازی جنگل‌های گیلان از لوث وجود افراد فتنه جو و تروریست بسیار کوشید، حاج محمود نه تنها در گیلان بلکه در استان کردستان و در آزادسازی پاوه از لوث وجود کومله و دموکرات به همراه شهید جلیل القدر چمران مردانه جنگید.

 با شروع جنگ تحمیلی نیز بسوی جبهه‌های نبرد با دشمنان اسلام شتافت، او در منطقه سرپل ذهاب مسئولیت حفاظت از پادگان ابوذر را داشت و توانست به همت والایش از سقوط حتمی پادگان جلوگیری کند، حاج محمود در جنوب کشور نیز دلاوری‌های دیگری آفرید و از روحیه فوق العاده‌ای برخودار بود که موجب ترغیب و تشویق همرزمان خود در این نبرد الهی می‌شد.

 در اعزام‌های پی درپی به جنوب و غرب کشور بارها مجروح شد ولی لحظه‌ای دست از مبارزه با متجاوزین کفار دست نکشید و گویا اصلا آرامش حاج محمود در مبارزه با دشمنان اسلام و خدمت به اسلام و مسلمین خلاصه می‌شد.

 حاج محمود چون از قدرت برنامه‌ریزی و تدبیر و طراحی کم نظیری برخوردار بود، همیشه در پست‌های حساس و مسئولیت آفرین و پرخطر بود از جمله مسئولیت گروه ضربت عملیات جنگل و فرماندهی عملیات جنگل‌های گیلان برای سرکوبی ایادی استکبار جهانی، فرماندهی گردان رزمی، معاونت طرح و عملیات تیپ قدس، قائم مقام ستاد لشکر قدس و ریاست ستاد لشکر قدس برشانه‌های ستبر ایشان سنگینی می‌کرد، لیکن با شجاعت، ایثار، تدبیر، مدیریت ، سعه صدر و قدرت توانمندی عالی که داشت با توفیق و نصرت و پیروزی در عملیات‌ها نشان داد که از لیاقت و شایستگی‌های خاصی برخوردار است.

.

.

شهید قلی‌پور و تشکیل خانواده

این سردار سر افراز اسلام و انقلاب در سال ۱۳۶۰ زندگی مشترکش را با همسر مکرمه‌اش در کمال صفا و صمیمیت بنیان نهاد و حاصل پیوند مقدسش دو عطیه الهی استحاج محمود نه تنها در میان خانواده و بستگان و همرزمانش عزیز گرامی بود حتی تمامی مردم خداجوی رشت به او افتخار می‌کردند.

شهادت

ساعاتی پس از شنیدن مژده بشارت شهادت در عالم خواب(رویا) از دوست و همرزمش شهید میثم محمد بیگلو روح بلندش سبکبال و عاشق بر فراز قله‌های رفیع کدو در حاجی عمران ( محورعملیاتی کربلای ۲ ) بر اثر ترکش گلوله توپ دشمن دعوت حق را لبیک گفت و در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۶۵ در منطقه حاج عمران آسمانی شد.

ولایت پذیری از ویژگی‌های برجسته شهید قلی پور است

مهدی ضرابی، از رزمندگان دفاع مقدس و همرزم شهید قلی پور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: صحبت کردن در رثای حاج محمود و یاران و دوستانش کار سختی است.

 وی ادامه داد: حاج محمود شخصیت بسیار بزرگی در استان گیلان بود که از قبل از پیروزی انقلاب روحیه جوانمردی و ظلم ستیزی داشت و با تشکیل هسته‌های مقاومت علیه نظام ستم شاهی اقدام کرد.

 همرزم شهید قلی پوراعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب این بزرگ مرد استان گیلان با روحیه شهامت و شهادت طلبی که داشت از اولین نفراتی بود که کمیته انقلاب اسلامی را در استان بنیان نهاد و جزء فرماندهان اولیه عملیات نطامی در انقلاب اسلامی بود.

 وی خاطرنشان کرد: سردار قلی پور با فرمان حضرت امام خمینی(رحمه الله تعالی علیه) مبنی بر تشکیل سپاه پاسداران برای حفظ دستاوردهای انقلاب، اولین نفری بود که در گیلان به عضویت در سپاه اقدام کرد.

.

.

ضرابی افزود: شهید قلی پوv با دعوت از تعداد اندکی از دوستانش برای آموزش به پادگان امام حسن(علیه السلام) معرفی شدند و بعد از طی دوره آموزش به عنوان بنیانگذاران سپاه پاسداران در گیلان ایفای نقش کردند.

 وی با بیان اینکه سردار شهید قلی پور، شخصیتی بزرگ و دارای ابعاد مختلف بود، گفت: اگر بخواهیم حقیقت شخصیت حاج محمود را معرفی کنیم باید کتاب‌ها بنویسیم.

نسبت به معرفی شهید قلی پور و شهدای همرزمش کم کار شده است

این رزمنده سال‌های دفاع مقدس اظهار داشت: متاسفانه نسبت به معرفی این شهید بزرگوار و شهدای همرزمش کم کار شده و قصور بسیاری صورت گرفته است.

 وی به روحیه جنگاوری و دلاوری شهید قلی پور اشاره کرد و افزود: به اذعان فرماندهان جنگ و یگان‌های رزمی، شهید قلی پور تنه به تنه شهیدای برجسته دفاع مقدس مانند همت‌ها و زین الدین‌ها زده است.

 ضرابی یادآور شد: در مسائل نظامی با توجه به کوتاه ترین دوره آموزشی که دیدند با توانمندی خاصی قادر شد گردان‌های رزمی بسیاری را سازماندهی کند و در اختیار جبهه‌های دفاع مقدس قرار دهد.

  وی ولایت پذیری را از ویژگی‌های برجسته شهید قلی پور دانست و گفت: او نه تنها مرد بزرگ جبهه‌های جنگ بود بلکه در ابعاد مختلف در استان ایفای نقش می‌کرد.

 همرزم شهید قلی پور اعلام کرد: شهید قلی پور در وصیت نامه خود می‌نویسد که من ترکش‌ها و درد گلوله را تحمل می‌کنم اما اندوه و نگرانی امام را تحمل نمی‌کنم.

 وی اضافه کرد: شهید قلی پور به معروف و نهی از منکر اعتقاد شدیدی داشت و معتقد بود به طور مستمر باید روحیه ایمانی رزمندگان تقویت شود.

 ضرابی یادآور شد: شهید قلی‌پور در هر جاییکه می‌نشست، آن محفل را به کانون گفتگوی ایمانی تبدیل می‌کرد. با مطالعه بود. اهل دعا و تقوا بود، دائما به دوستان توصیه می‌کرد و می‌گفت که باید بر اعتقادات خود پافشاری کنید و اهل امر به مروف و نهی از منکر باشید.

.

.

وی با اشاره به فعالیت‌های شهید قلی پور در مبارزه با منافقین، اظهار کرد: در زمانیکه انقلاب تهدید می‌شد و در کوچه و خیابان‌های گیلان، منافقین و کمونیست‌های و افراد ضد انقلاب در جهت براندازی نظام شبانه روز تلاش می‌کردند، این سردار بزرگ با همرزمان خود یک لحظه خواب نداشت.

 درخواست شهید قلی پور از آیندگان

همرزم شهید قلی‌ پور به فرازی از وصیت نامه شهید قلی پور اشاره کرد و گفت: در وصیت نامه خود می‌گوید، اکنون که به یقین رسیده‌ام به شهادت می‌رسم و توفیق زیارت قبر ابا عبدالله ندارم از شما آیندگان که به زیات قبر امام حسین(علیه السلام) مشرف می‌شوید، می‌خواهیم که ما را هم یاد کنید.

  وی در خصوص نحوه شهادت شهید قلی پور، گفت: کسی نمی‌خواست باور کند یک سرباز رشید، انسان بزرگ و به تمام ابعاد خودساخته به شهادت رسیده است.

 ضرابی اضافه کرد: در ۱۲ شب نهم شهریور ۱۳۶۵، شهید قلی پور به همراه شهیدان محمد نژاد، رضوان‌خواه و گلستانی در زمانی که در نوک پیکان حمله و در دید مستقیم دشمن بودند و آخرین هماهنگی‌های نفوذ به خط دشمن را انجام می دادند بر اثر انفجار خمپاره به شهادت رسیدند.

 وی با بیان اینکه این راحتی و آسایشی که اکنون داریم حقیقتاً از خون شهدا است، گفت: اکنون هم دشمن با تمام قوا و تمام قد کمر به این بسته که اسلام را مورد هدف قرار بدهد و به همین علت زنده نگه داشتن یاد شهدا به ویژه شهدای شاخص در تمامی مراسم‌ها باید باب شود.

 همرزم شهید قلی پور تاکید کرد: باید در مراسم و محافل مختلف بیشتر پیرامون شهدا صحبت کنیم و رزمندگان دفاع مقدس و یادگاران نظام جمهوری اسلامی را به نسل جوان بشناسانیم.

 ضرابی از شناسایی دوستان و یاران شهید قلی پور برای جمع آوری خاطرات این سردار گیلانی خبر داد و اظهار داشت: رزمندگان دفاع مقدس و کسانی که با شهدا زیسته‌اند باید همواره در در رکاب شهدا حرکت کنند و یاد آنان را را ادامه دهند.

منبع: شبستان


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *