واگویه‌های خالق پرنده افلاک؛شمال ما: سهیلا پورمحمدی، کارگردان فیلم مستند پرنده افلاک در گفتگو با خبرنگار شبستان اظهار کرد: خرداد سال گذشته طرح ساخت مستند پرنده افلاک آماده و به فرمانداری رودبار ارائه شد. مهندس احمدی، فرماندار رودبار طرح را مطالعه و از سوژه استقبال کردند و قول مساعد برای تامین بودجه دادند.

 وی اضافه کرد: مدتی منتظر تامین بودجه بودم و با تهیه کنندگی اداره کل ارشاد و فرمانداری رودبار پیش تولید آغاز شد.

کارگردان فیلم مستند پرنده افلاک با بیان اینکه هماهنگی با نیروی هوایی کمی پیچیده بود، گفت: راضی کردن همسر شهید برای مصاحبه نیز کمی طول کشید. پس از اتمام تصویربرداری‌ها دوماه درگیر تدوین بودم تا اینکه دو هفته قبل مستند پرنده افلاک در رودبار و روز گذشته هم در رشت اکران شد.

وی درخصوص انگیزه خود درباره تهیه مستند زندگی سرلشکر خلبان، سید علی اقبالی، اظهار کرد: آشنایی اندکی با سرگذشت شهید اقبالی داشتم و می‌دانستم در میان مردم رودبار به عنوان خلبانی با ویژگی‌های منحصر به فرد معروف هستند تا جاییکه شخصیت ایشان شبیه داستان‌های بومی، اسطوره شده بود.

پورمحمدی با بیان اینکه تلاش برای رسیدن به حقیقت باورهای مردم درباره خلبان شهید اقبالی علت اصلی ساخت مستند پرنده افلاک بود، گفت: پس از تحقیقات شخصی به این نتیجه رسیدم شهید اقبالی شخص بزرگی برای شهرستان رودبار است و ورای آن چه مردم از ایشان می‌دانند ویژگی‌های برجسته‌ای داشته است.

وی یادآور شد: شهید اقبالی همشهری خودم هم هستند و این موضوع انگیزه من را قوی‌تر می‌کرد برای اینکه زندگی ایشان را کار کنم.

این کارگردان با اشاره به نگرانی‌های خود قبل از ساخت مستند زندگی شهید اقبالی، افزود: ایشان چهره‌ای بود که سریع رصد می‌شد و از طرفی علاقه داشتم این سوژه ناب را من که همشهری ایشان هستم بسازم.

 وی در بخشی از سخنان خود به آثار اجتماعی سوژه‌های مربوط به دفاع مقدس و بزرگان عرصه مقاومت پرداخت و گفت: مهمترین هدیه خداوند به انسان حیات است و اینکه کسی مهمترین سرمایه خود، حیاتش را برای خدا می‌دهد و از زندگی‌اش برای اعتقاداتش می‌گذرد به نظر من شخصیت ارزشمندی است.

کارگردان فیلم مستند پرنده افلاک اذعان داشت: بسیاری از کسانی را که برای اکران دعوت می‌کردم و می‌گفتم فیلم درباره یک شهید است فکر می‌کردند با فیلمی از نوع تکراری‌های گذشته روبرو می‌شوند و حتی تعجب می‌کردند از اینکه کارگردانی با زمینه کاری کودک درباره یک شهید مستند ساخته است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع بد جا افتاده که اگر بدانند شما دارید درباره شهید فیلم می‌سازید فکر می‌کنند به سمت سفارشی سازی رفته‌اید.

این هنرمند گیلانی درباره نوع و کیفیت پرداختن به سوژه‌های نزدیک به دفاع مقدس و زندگی سرداران و بزرگان جنگ تحمیلی، گفت: اگر زندگی‌نامه و سرگذشت شهدا رصد شود، شهدایی با ویژگی‌های منحصر به فردکه برای مخاطب جذابیت داشته باشد، شناسایی شوند و درباره آنان اثری خلق شود، اثرگذاری بیشتری دارد.

وی تاکید کرد: باید بخواهید مخاطب را با نگاهی نو از مسیری را که فیلم سازهای دیگر رفته‌اند عبور ندهید، در این صورت بی‌اعتمادی از بین می‌رود  و تاثیر خودش را می‌گذارد.

کارگردان فیلم مستند پرنده افلاک به موضوع تفحص ۱۷۵ غواص شهید اشاره و اظهار کرد: شکل شهادت این شهدا آنقدر تراژیک و غمگین است که هرکسی فارغ از هر نوع اعتقادی، جنایت صدام را محکوم می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. در مورد شهید اقبالی هم همینطور بوده و نوع شهادت ایشان یک اقدام غیرانسانی است که تاثیر زیادی در مخاطب دارد.

 وی ادامه داد: باید دیدگاه کهنه و قدیمی را رها کنیم و سعی کنیم درباره شهدا حرف نو بزنیم که قطعاً تاثیرگذار خواهد بود.

اسطوره‌های دفاع مقدس دارند فراموش می‌شوند

پورمحمدی در پاسخ به علت مغفول ماندن مستند سازی در خصوص اسطوره‌های دفاع مقدس، اعلام کرد: بسیار از این موضوع تعجب می کنم چون با توجه به اینکه در حوزه کودک کارمی‌کردم و مجور به تامین هزینه پروژه‌های خود بودم این تصور را داشتم که اگر سوژه نویی در حوزه دفاع مقدس داشته باشم این مشکلات را ندارم و از طرفی سوژه مستند، ارزشی و برای بسیاری مهم هستند عجیب بود که باز هم به سختی روند ساخت مستند طی شد.

کارگردان فیلم مستند پرنده افلاک اظهار داشت: متاسفانه بگویم که انگار اسطوره‌های دفاع مقدس دارند فراموش می‌شوند و این فراموشی از طرف مردم نبوده و از طرف مسئولان است.

شهید علی اقبالی دوگاهه جوان‌ترین استاد خلبان نیروی هوایی ارتش ایران سرلشکر خلبان است که در سن ۲۵ سالگی استاد خلبان جنگنده F-5 و در ۲۷ سالگی با درجه سرگردی جزو افسران ارشد نیروی هوایی ارتش ایران شد.

.

http://images.hamshahrionline.ir//images/2013/2/dogaheh.jpg3.jpg

.

خلبان شهید سید علی اقبالی

این شهید گرانقدر به دلیل آگاهی‌های بالای علمی، مهارت فنی و تخصصی در پروازهای تاکتیکی و عملیاتی در کمترین زمان توانست به سطح لیدری ارتقا یابد.

او مسئولیت‌هایی در پایگاه‌های بوشهر، دزفول، تبریز و ستاد نیروی هوایی تهران داشت و سرپرست و صاحب پست‌های راهبردی معلم خلبانی، رئیس شعبه اطلاعات و عملیات فرماندهی گردان ۲۳ شکاری و افسر ناظر اجرای طرح‌های عملیاتی معاونت طرح و برنامه نهاجا بود.

شهید اقبالی یکی دلیرترین خلبانان تاریخ ایران بود که در ۱۳۵۹ هنگام پرواز بر فراز آسمان دشمن، هواپیمایش مورد اصابت موشک قرار گرفت و پس از اجکت کردن از هواپیمای در حال سقوط، توسط دشمن بعثی دستگیر شد. او بیشتر تلمبه‌خانه‌ها و نیروگاه‌های برق عراق را از کار انداخته بود و طرح‌های عملیاتی وی موجب شده بود تا صادرات ۳۵۰ میلیون تنی نفت عراق به صفر برسد به همین منظور صدام جنایتکار به خون این شهید تشنه بود و برای سرش جایزه تعیین کرده بود. به دستور مستقیم صدام، بدنش را به دو نیم کردند و یک نیمه را در شهر نینوا و دیگری را در شهر موصل به خاک سپردند.

 پیکر شهید اقبالی در پنجم مرداد سال ۸۱ پس از ۲۲ سال دوری از وطن در بین حزن و اندوه یاران و همرزمان به میهن اسلامی بازگشت و در بهشت زهرا (س) تهران کنار دیگر همرزمان شهیدش آرام گرفت.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *