بنایی زیبای از عصر قاجار؛شمال ما: خانه زیبایی ابریشمی چشم هر گردشگر را به خود خیره می کند و هر ساله پذیرای توریست ها و گردشگران زیادی در استان گیلان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، خانه زیبایی ابریشمی چشم هر گردشگر را به خود خیره می کند و هر ساله پذیرای توریست ها و گردشگران زیادی در استان گیلان است.
خانه ی ابریشمی بنای زیبای عصر قاجار که در محله صیقلان رشت واقع شده است. این خانه دو تالار زیبا به نام های چینی خانه و تالار آیینه دارد که هر یک از تالار ها با تزئینات بی نظیری در بنا خود را نشان داده اند.
در تالار چینی خانه ظروفی وجود دارد که دارای نقش های زیبای گل و مرغ، در دوایری که با گچ بری ها احاطه شده،به رخ کشیده شده است.
از دیگر قسمت های این بنا تالار آیینه با آینه کاری های دقیق و ظریف است. تزئینات بی شمار سقف، گیلویی ها، طاق ها، طاقچه ها و سردرها به همراه گچ بری های ظرفی در اطراف پیش بخاری این بنای مسکونی را در ردیف زیباترین منازل دوره قاجاریه قرار داده است.
بنایی دو طبقه در زمان قاجار و بانی آن حاج قاسم حاکم دوره ی ناصر الدین شاه بوده است .
سربندی بنا چوبی و با پوششی سفالی است تالار آینه , چینی خانه و اتاق های مزین به گچ بری بیانگر جلوه های هنری عصر قاجار است. به گزارش شمال ما، این اثر هنری و تاریخی بی‌نظیر در زمینی به مساحت ۲ هزار متر ومربع و زیر بنای ۶۵۰ متر مربع در ۲ طبقه ساخته شده است و در هر طبقه ۸ اتاق قرار دارد.
دیوارهای حیاط خانه با انواع قوس‌های به کار رفته در آنها بر آراستگی داخلی محوطه بنا افزوده است تزیینات گچبری اتاق‌ها و تالار آیینه که با غنچه‌های گل آراسته شده است و تلفیقی از گچ و آیینه است.
تالار آیینه و چینی خانه بسیار دیدنی است .
چینی خانه با تزیینات فوق العاده زیبا و شگفت انگیز و با آراستگی دیوارها و سقف اتاق که با ظروف پرگار و منقوش به اشکال گل‌ها و پرندگان و با رنگ‌های شاد مزین شده است.

کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *