سهم گیلان از سفر استانی؛حسن روحانی 031

شمال ما: حجت الاسلام و المسلمین روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: در زمینه توسعه راه، راه آهن و بندر استان گیلان تصمیمات خوبی اتخاذ شده و امیدواریم طرح های این بخش، تا سال آینده به بهره برداری برسند.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز پنجشنبه در پایان پانزدهمین سفر استانی دولت و کاروان تدبیر و امید، در جمع خبرنگاران استان گیلان در رشت اظهار کرد: پروژه یادشده، حائز اهمیت هستند و درصددیم این پروژه، از رشت به انزلی و در نهایت به آستارا متصل شود.

وی ادامه داد: در طرح اول که از رشت به انزلی است، بدلیل کوتاه بودن مسیر، زودتر انجام می شود اما ادامه آن تا آستارا که بسیار حائز اهمیت است، کار اجرایی آن آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری 11 کیلومتر باقیمانده از تکمیل آزادراه قزوین – رشت را به گلوگاهی برای رفت و آمد توصیف و اظهار کرد: گرچه تکمیل این پروژه، هزینه بسیاری می طلبد اما اجرایی و عملی خواهد شد.

حجت الاسلام روحانی درباره بندر کاسپین بیان کرد: این بندر می تواند بندر بزرگی برای دریای خزر باشد و امیدواریم در آن چهار پست اسکله تا اوایل سال آینده، به بهره برداری برسد.

وی این موضوع را تحرک خوبی برای منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی و استان گیلان دانست.

رییس جمهوری همچنین با قدردانی از حضور پرشور مردم استان گیلان در مراسم استقبال از کاروان تدبیر و امید و خادمان ملت گفت: مردم می دانند که با ارتباط نزدیک تر بین دولت و ملت، همدلی و همزبانی بیشتر و ان شاءالله هماهنگی و همکاری بیشتر می توانیم به اهداف مورد نظر این ملت دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: اگرچه خود من نتوانستم به همه شهرستان های گیلان سفر کنم، اما وزرا و معاونان رییس جمهوری ، به تمامی شهرستان های استان سفر کرده و مسائل و مشکلات را مورد بررسی قرار دادند.

* رییس جمهوری: در زمینه کشاورزی، کارهای زیادی آغاز و پیگیری خواهد شد

رییس جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه در زمینه کشاورزی، کارهای زیادی آغاز و پیگیری خواهد شد، گفت: برای بخش ابریشم و احیای آن، تلاش های خوبی انجام شده است .

وی با ارزشمند خواندن حوزه ابریشم ادامه داد: متاسفانه این کار در سال های گذشته مدام کاهش یافته بطوریکه اکنون از 200 هزار جعبه نوغان، به 20 هزار جعبه رسید و این رقم در سال گذشته به 30 هزار جعبه افزایش یافت.

وی ادامه داد: فعالیت در حوزه ابریشم، هم برای اقتصاد و هم اشتغال حائز اهمیت است و تلاش در این زمینه ادامه می یابد.

حجت الاسلام روحانی همچنین بیان کرد: در بخش چای نیز اقدامات خوبی انجام شده و این اقدامات ادامه خواهد یافت.

وی انجام کارهای کوچک کشاورزی در گیلان را همراه با بهره دهی لازم ندانست و گفت: باید با کمک مردم، اقدامات لازم انجام شود تا مردم تشویق به ایجاد تعاونی ها برای تبدیل به مجموعه بزرگ کشاورزی شوند.

حجت الاسلام روحانی در زمینه استفاده از آب نیز بیان کرد : اقدامات زیادی در این زمینه به دلیل اهمیت آن، انجام شده و باید ادامه یابد.

وی گیلان را در زمینه گردشگری و جذب گردشگر داخلی و خارجی دارای استعداد و ظرفیت بسیاری دانست و افزود: علیرغم وجود این ظرفیت ها، امکانات لازم در زمینه مکان های زیستی و اقامتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: دولت در برطرف کردن این مشکل، تنها تسهیلات ارایه می کند و صندوق توسعه ملی نیز می تواند در این زمینه کمک کند اما آنچه در این بخش مورد توجه است؛ برآوردن این کار توسط خود مردم است.

رییس جمهوری در زمینه میراث فرهنگی نیز بیان کرد: بناهای تاریخی می بایست با کاربری مناسب حفظ شوند.

وی محیط زیست را از مباحث مهم برای کشور و بویژه گیلان دانست.

* رییس جمهوری: 5+1 بیشتر از ما به توافق نیاز دارند / سازمان تحریم به هم خورده است

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما نمی خواهیم در مورد اینکه توافق نخواهد شد بحث کنیم، توافق چیزی است که همه به آن نیاز دارند؛ البته 1 + 5 بیش از ما به این توافق نیازمند است.

وی ادامه داد: مهمترین هدف ما در این توافق، آن است که به دنیا اعلام کنیم تهمت هایی که آنها به ما زدند؛ بی پایه و واهی بوده و این امر، بزرگترین ثمره این توافق در عرصه جهانی است.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: مردم ایران و کشورهای دنیا حق دارند از فواید انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار شوند، ضمن اینکه فضا برای تعامل بهتر با همه دنیا از جمله کشورهای 1 + 5 بهتر خواهد شد.

وی افزود: اراده ما این است که راه را تا رسیدن به توافق نهایی ادامه دهیم، به شرط آنکه این اراده در طرف مقابل هم باشد؛ البته کار بسیار پیچیده ای پیش رو داریم.

رییس جمهوری تصریح کرد: کاری که تا امروز پیش رفته و در بیانیه مشترک هم آمده، پارامترهای مورد نیاز مورد تفاهم قرار گرفته، ولی تا توافق نهایی راه دشواری پیش رو داریم و تقریبا دو و نیم ماه زمان داریم ، ریزه کاری های بسیار دقیقی وجود دارد شامل بخش فنی ، حقوقی، سیاسی و اقتصادی؛ و این کشورها اگر اراده کنند، همچنانکه تا امروز نشان داده اند، شدنی است.

وی ادامه داد: اما اگر به توافق نرسیم، سازمان تحریم ها به صورت قبلی نیست بلکه به هم خورده؛ آنها هم می دانند این سازمان باقی نمی ماند و در هر صورت، نرسیدن به توافق به نفع هیچکس نیست و توافق کردن به نفع همه است.

.

.
* اختصاص 795 میلیارد تومان برای 18 طرح گیلان

رییس جمهوری در ادامه سخنانش گفت: در بخش صنعت، طرح های نیمه تمام وجود دارد و ما نیاز سرمایه در گردش بنگاه ها را بررسی کرده ایم و بانک ها قول دادند که تامین می کنند؛ استاندار و مسوولان استان نیز باید رفع این مشکلات را دنبال کنند.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: برای 18 طرح یا پروژه، 795 میلیارد تومان اختصاص دادیم که در سال 94 یا 95 اجرایی خواهند شد و سعی کردیم موارد وعده داده شده در دولت یازدهم، محقق شود و اگر هم نشد، به مردم توضیح بدهیم.

* نگاه دولت یازدهم به بخش گردشگری

رییس جمهوری گفت: اگر ما اشتغال می خواهیم، یکی از راه ها، توسعه گردشگری است و ایجاد اشتغال نیز جز با رونق اقتصادی میسر نمی شود.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته، اقتصاد کشور را از رکود خارج کردیم که این موضوع، برای رونق اقتصادی کشور گام مهمی است.

حجت الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: در حالیکه ما در سال 91 رشد منفی منهای شش و هشت دهم و در سال 92 منهای یک و 9 دهم بود و در دو سال متوالی، هشت فصل رشد منفی داشتیم؛ سال 93 از این وضعیت خارج شدیم و رشد ما مثبت شد.

وی تصریح کرد: باید برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، جذب سرمایه گذاری و فناوری نوین داشته باشیم و بانک ها باید به صحنه بیایند تا شرایط ارائه تسهیلات فراهم شود و مردم نیز به صحنه بیایند.

* حجت الاسلام روحانی: فضای اکنون کشور، فضای رونق اقتصادی است

رییس جمهوری با اشاره به جلسه روز گذشته توسعه و سرمایه گذاران استان گیلان گفت: دیدیم که در نشست دیروز، 64 نفر از سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور حضور داشتند؛ اکنون فضای ایران متفاوت است، فضا عوض شده و در سفرهای خارجی هم که می رویم، دائم سرمایه گذاران از ما تقاضای نشست و جلسه می کنند و این امر، مشخص می کند که اکنون فضای ایران، فضای رونق اقتصادی است.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: قدم های هسته ای هم، این فضا را مثبت تر کرده و اکنون رابطه ما با همه کشورهای دنیا (به جز چند کشور) مطلوب تر از رابطه دو سال قبل است.

وی گفت: دولت در بحث رونق گردشگری، به دنبال هتل سازی نیست و مردم باید سرمایه گذاری کنند و دولت نیز امکانات و تسهیلات بدهد.

رییس جمهوری به ظرفیت های گیلان اشاره و اضافه کرد: ما بهترین ساحل خزر را در بخش جنوبی داریم و باید از این سواحل استفاده شود، البته همه باید تلاش کنیم که این سواحل زیبا در اختیار مردم باشد.

وی ادامه داد: وضع گیلان در این بخش، از مازندران بهتر است اما متاسفانه بسیاری از سواحل ما تصرف عدوانی شده که امیدواریم رونق اقتصادی کشور، باعث رونق گردشگری شده و شرایط اشتغال برای جوانان تحصیل کرده مخصوصاً بانوان فراهم شود.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در ارتباط با مسائل فرهنگی استان گیلان اظهار کرد: در این سفر، تصمیمات خوبی اتخاذ شد بویژه آنکه اعتبارات مربوط به تکمیل کتابخانه مرکزی شهر رشت، تامین می شود و ساخت آن امسال به پایان خواهد رسید.

وی درباره تکمیل طرح های نیمه تمام نیز گفت: طرح های نیمه تمام در کشور بسیار زیاد است و باید برای تکمیل، آنها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و گرنه سالیان دراز باقی می مانند.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اختصاص 32 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی در سال گذشته بیان داشت: امسال اعتبار بیشتری برای تکمیل این طرح ها اختصاص می دهیم اما رقم بسیار بالایی می خواهد که این طرح های نیمه تمام تکمیل شود.

* رییس جمهوی: اولویت دولت، بهره برداری از منابع مشترک است

وی درباره بهره برداری از سایت نفتی خزر در رودسر گفت: فناوری بهره برداری از نفت و گاز در بخش های عمیق دریای خزر وجود دارد اما امروز، بهره برداری از منابع غیر مشترک در اولویت ما نیست و در منابع نفت و گاز، تصمیم گرفته ایم برای منابع مشترک یعنی جایی که با همسایه دیگر مشترک هستیم مثل پارس جنوبی، اولویت قائل شویم.

وی تصریح کرد: یک فاز بزرگ معادل سه فاز در سال 93 راه اندازی شد و در سال 94 ، دو فاز افتتاح می شود و تصمیم ما این است که تا پایان دولت یازدهم، تمام فازهای پارس جنوبی را به بهره برداری برسانیم.

* اجرای دو برنامه مهم در منطقه آزاد انزلی

حجت الاسلام روحانی در ارتباط با منطقه آزاد انزلی نیز گفت: دو برنامه برای منطقه آزاد انزلی اجرا می شود؛ یکی بندر کاسپین که اجرای این پروژه، یک هزار میلیارد تومان هزینه دارد و برنامه دیگر، راه آهن است؛ چنانچه این دو برنامه یعنی بندر و اسکله و اتصال راه آهن را بتوانیم به اتمام برسانیم، منطقه آزاد انزلی متحول می شود.

* حجت الاسلام روحانی: استان مهمی مثل گیلان نباید از صنعت محروم باشد

رییس جمهوری در ادامه سخنانش؛ گیلان را قطب کشاورزی و گردشگری خواند و گفت: با این وجود، استان مهمی مثل گیلان نباید از صنعت محروم باشد و برای بسیاری از طرح های نیمه تمام آن، باید کاری کنیم که این طرح ها به بهره برداری برسند.

وی تصریح کرد: برای تکمیل طرح های نیمه تمام دو راهکار اساسی پیش رو داریم؛ یکی اینکه پروژه های نیمه تمام را به مردم واگذار کنیم و دیگر آنکه تسهیلاتی در اختیار مردم قرار دهیم.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: در زمینه کشاورزی؛ تسطیح اراضی و مدرن کردن آبیاری مورد توجه است و در بخش چای نیز باید بهزراعی انجام شود و دیگر آنکه دولت در زمینه ابریشم نیز کمک می کند.

وی افزود: دولت همچنین تصمیم گرفته با چوب وارداتی، کاغذسازی ها را توسعه دهد؛ یعنی از جنگل استفاده نشود زیرا در شرایطی که ما امروز قرار داریم، باید برای توسعه این صنایع، از چوب وارداتی استفاده شود.

رییس جمهوری در خاتمه سخنانش گفت: طرح ها و پروژه هایی که در این سفر به تصویب رسید و برای آنها تصمیم گیری شد که ان شاء الله همه این طرح ها و آنچه که ما اجرای آنها را در سال های 94 و 95 اعلام کردیم، شاهد یک تحول خوب در این استان باشیم.

رییس جمهوری و هیأت دولت، در پانزدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه جاری، میهمان گیلانیان بودند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *