آیا حیات به رودخانه های رشت بر می گردد؟رودخانه011

طرح لوله گذاری حاشیه رودخانه ها و با سیستم تصفیه خانه محلی یک پروژه مدرن و حساب شده است که اگر با زمان بندی مناسب اجرا شود قطعا آلودگی ها از رودخانه های ما پاک می کند…

 

 

شمال ما، بهروز مهدیزاده: برای گیلانیان به خصوص مردم رشت خیلی شایسته نیست که شهرشان را با کثیف ترین رودخانه جهان بشناسند. دو رودخانه ای که زمانی در آن ماهیگیری می شد و مکانی برای آسایش شهروندان بود، امروز به آلوده ترین رودخانه های جهان معروفند. چند دهه است که از انعکاس نور در این دو رودخانه خبری نیست، رنگ آبی رودخانه های زرجوب و گوهررود به سیاه تبدیل شد. گویی این رودخانه معدن قیر و نفت است. نه تنها ظاهر کثیف این رودخانه ها که محل هزارن لیتر فاضلاب خانگی و صنعتی است که باعث آثار شهروندان می شود، بلکه بوی بد آن سال­هاست که زندگی را بر مردمانی که در همسایگی آن­ها زندگی می کنند طاقت فرسا کرده است.

در این میان تنها کاری که مسئولین عزیز در این سال­ها برای مقابله با این چالش انجام می دادند، هر از گاهی لایروبی یا در واقع لجن برداری از بستر این رودخانه­ ها بود. اگرچه پروژه بزرگ احداث شبکه جمع آوری فاضلاب رشت با کمک بانک جهانی راه حل بنیادی نجات رودخانه های فوق است اما همین پروژه پس از گذشت 13 سال همچنان نا تمام مانده است. پروژه ای که می تواند مشکل آب های سطحی شهر باران را حل کند و از آن به عنوان ذخیره آبندان بهره گیرد. پروژه ای که حیات را به نهرها و رودخانه های گیلان بر می گرداند. اما امان از سوءمدیریت­های این چند سال اخیر. به هر حال آنقدر این موضوع برای شهروندان جدی شد و آنقدر فشار افکار عمومی در این خصوص سنگین بود که شورای شهر رشت تصمیم گرفت که پروژه دیگری برای حل مشکل فاضلاب و عدم تخلیه فاضلاب ها به رودخانه ها تعریف کند. طرح لوله گذاری حاشیه رودخانه ها و با سیستم تصفیه خانه محلی یک پروژه مدرن و حساب شده است که اگر با زمان بندی مناسب اجرا شود قطعا آلودگی ها از رودخانه های ما پاک می کند.

 

طرح جامع رودخانه ها

در ماه های پایانی سال 93 جمشیدی و عباس صابر دو عضو شورای شهر رشت، هر دو خبر از اجرای این طرح به شرط تأمین اعتبارات لازم دادند. از این رو شوراي اسلامي شهر رشت مبلغ ده ميليارد تومان را براي ساماندهي رودخانه ها در بودجه ي سال 94 مصوب کرد. در این طرح شورای شهر بنا دارد که خط انتقال فاضلاب از حاشیه رودخانه ها را احداث کند و شرکت آب و فاضلاب هم متعهد شد که تصفیه خانه محلی درست کند یعنی چند نقطه در مسیر انتقال یا کلکتور را برای احداث تصفیه خانه مشخص کند.

به گفته فرانک پیشگر رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر، فاز اول مطالعات این طرح قبل سال انجام شد و الان وارد فاز دوم آن شدیم. طرح جامعه رودخانه طرحی است که در حاشیه رودخانه ها جایی که فاضلاب صنعتی و بیمارستان­ها در آن می ریزند لوله گذاری می شود. سخنگوی شورای شهر در ادامه می افزاید: این طرح با مشارکت شرکت آب و فاضلاب انجام خواهد شد. در واقع شهرداری لوله گذاری را انجام می دهد و شرکت آب و فاضلاب اقدام به احداث تصفیه خانه محلی در چند نقطه می کند. شرکتی که تا همین امروز باعث عقب ماندگی پروژه جمع آوری فاضلاب شهر رشت شده است. حال خدا به داد این مشارکت برسد. اعتبار این طرح را این عضو شورای شهر 10 میلیارد تومان اعلام می کند و اعتقاد دارد که این پروژه قطعا اجرایی خواهد شد.

.

گهررود11

.

 

انعکاس این خبر در محافل زیست محیطی

بعد از مدت­ها به نظر می رسد این مشکل غیر قابل حل سال­ها و دهه­های گذشته، امروز قرار است برطرف شود. هرچند که حل کامل این چالش به زمان زیادی نیاز دارد و در یکی و دو سال آینده به سرانجام نمی رسد. در این میان اما این فعالان محیط زیست هستند که این خبر را به فال نیک می گیرند و آن را برای نجات رودخانه های استان حیاتی می دانند. پیمان بازدیدی به همشهری می گوید: این طرح با طرح جمع آوری فاضلاب فرق دارد و با مشارکت بخش خصوصی و اداره آب و فاضلاب قرار است اجرا شود. این طرح از لحاظ فنی خیلی با پروژه جمع اوری فاضلاب تفاوت دارد و وظیفه تشکل های مردم نهاد زیست محیطی و مردم منطقه این است که برای درست اجرا شدنش باید نظارت قوی داشته باشند. طرح جامع رودخانه ها طی جلسات زیادی که با حضور کارشناسان متعدد از حوزه سازمان های مردم نهاد و اداره آب و فاضلاب و کمیسیون بهداشت شورای شهر برگزار شد، به یک طرح خوب با ارزیابی های دقیق فنی تبدیل شده است. از این رو تفاهم نامه آن چند روز قبل از سال جدید به امضا رسید.

بازدیدی این طرح را این چنین ارزیابی می کند: به نظر من این طرح یکی از بهترین طرح های موجود در کشور است که در بازه زمانی هفت تا ده سال رودخانه های زرجوب و گوهر رود از آلودگی نجات پیدا می کنند. هرچند که سازمان محیط زیست هم به نوبه خود سخت به دنبال حل مشکل تصفیه خانه کارخانجات شهر صنعتی است و تا کنون پیشرفت های زیادی داشته است. نیما محمدی که زمانی مشاور گردشگری شهردار بود معتقد است که تصفیه محلی فاضلاب یکی از بروزترین روش­های دنیاست که یکی از بزرگترین مزیت­هایش برگرداندن آب تصفیه شده به رودخانه هست که کمک شایانی به خشک نشدن رودخانه در فصول کم آبی می کند.

این طرح در شهرهای دیگر نظیر مشهد و مازندران قرار است انجام شود. اگرچه برخی معتقدند که این طرح معایب و مزیت های خود را دارد ولی به هر حال در نجات رودخانه ها یکی از بهترین راه حل­هاست. تا زمانی که ساز و کار اتمام شبکه جمع آوری فاضلاب فراهم شود، تصفیه محلی مرهمی بر زخم رودخانه ها است. اما نکته مهم شاید همدلی و همزبانی شهرداری و سازمان آب و منطقه ای و همه مردم است که باعث شده پس از سال­ها ناکارآمدی در مدیریت فاضلاب و پسماندها این بار رودخانه ها طعم امید را بچشند. امیدی که هر روز رنگ واقعیت به خود می گیرد تا شاید روزی برسد که مردم در کنار این رودخانه­ ها دمی بیاسایند و به سیاهی روی رودخانه های سال­های گذشته بخندند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *