وضعیت نامناسب گیلان؛بیمارستان رسول اکرم رشت ۰۱۲

 

شمال ما: همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم ، طرح تحول نظام سلامت پایه‌ریزی شد. به همین دلیل تغییرات گسترده‌ای در بخش بهداشت و درمان ایجاد شد. اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه همگانی و ارتقای تجهیزات بیمارستان‌های دولتی از مهم‌ترین تدابیر دولت در این حوزه بود.
در این میان وضعیت گیلان چندان مناسب نیست. بیشتر بیمارستان‌های دولتی عمر طولانی دارند و بعضی از تجهیزات بیمارستان‌ها دچار فرسودگی‌اند. به همین دلیل سرویسدهی به بیماران با مشکلاتی مواجه است. همین موضوع نارضایتی بسیاری از مردم را به همراه دارد؛ این موضوع در شهرستان‌ها و روستا‌ها شدیدتر‌ است. قائم‌مقام ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بخشی از این انتقادها پاسخ گفت.
اجرای طرح بیمارستان‌های جایگزین
دکتر «محمد تقی آشوبی» گفت: در راستای طرح تحول نظام سلامت تمهیداتی اندیشیده شده است. یکی از آنها طرح بیمارستان‌های جایگزین است که در حال حاضر اجرایی شده است. پس از احداث و بهره‌برداری از بیمارستان‌ تازه تاسیس ۱۲۰ تختخوابی ۱۷شهریور کودکان، مراحل اجرایی بیمارستان جایگزین آستارا به روزهای پایانی رسیده است و به احتمال زیاد تا پایان سال آماده می‌شود. این بیمارستان اورژانس و بخش‌های مجهز مناسبی دارد.
آشوبی در ادامه افزود: همچنین در شهرستان تالش ،با توجه به فرسودگی بیمارستان فعلی ، ایجاد بیمارستان جایگزین در نظر گرفته شده است. در لنگرود و لاهیجان هم که مشکل فرسودگی فضای فیزیکی وجود دارد  همین طرح در دستور کار قرار گرفته است. امیدواریم تا پایان سال ۹۵ این مراکز درمانی آماده بهره‌برداری شود.
وی درباره مشکل بیمارستان‌های مرکز استان که برخی از آنها قدمتی ۵۰ ساله دارند ،توضیح داد: بیمارستان جایگزین رشت ،بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان است که با توجه به اعتبارات تخصیص داده شده وعده تکمیل آن را تا پایان سال ۹۵ به شهروندان گیلان می‌دهیم.

نوسازی تخت‌های بیمارستانی
آشوبی درباره حل مشکل اورژانس بیمارستان‌ها هم افزود:در بحث اورژانس ،برای اورژانس بیمارستان رازی و پورسینا فضایی با مساحت ۲۱۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده که در دست احداث و مناقصه است. تعمیرات به خصوص هتلینگ بیمارستان‌ها در رشت هم از برنامه‌های سال ۹۴ و ۹۵ است. در سال ۹۳ و ۹۴ موفق به نوسازی ۵۰ درصد از تخت‌های بیمارستانی شدیم.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با تاکید ویژه بر اهمیت فعالیت و تجهیزات مراکز درمانی گفت: برای تهیه و نوسازی تجهیزات سرمایه ای مانند ام.‌آر.آی و سی‌تی‌اسکن چون هزینه‌های زیادی دارند، فعلا فعالیتی در دست اقدام نیست. با این وجود نوسازی این تجهیزات از برنامه‌های آینده دانشگاه علوم پزشکی است. یک دستگاه رادیولوژی دیجیتال هم برای بیمارستان‌های پورسینا و رازی خریداری شده که در مرحله نصب و راه اندازی است.
در بخش اورژانس بیمارستان‌های رازی ، الزهرا ،پورسینا ،حشمت و شفا که مهم‌ترین بیمارستان‌های دولتی گیلان هستند به دلیل تعداد زیاد مراجعه‌کنندگان و کافی نبودن تجهیزات و نیروی انسانی ،بسیاری از شهروندان از نحوه خدمترسانی‌ها ناراضی هستند. در این رابطه دکتر آشوبی از ساخت اورژانس بیمارستان رازی در رشت خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم تا وضعیت اورژانس‌ها ساماندهی شود. حتی برای اورژانس بیمارستان حشمت هم که از شلوغ ترین اورژانس‌های رشت است تدابیری اندیشیده شده تا سرویسدهی بهتری به مردم ارائه شود.
وی در ادامه بیان کرد:در بیمارستان شفا و امیرالمومنین(ع) اورژانس‌های جدیدی ساخته می‌شود که امیدواریم با جایگزینی بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها خدمات بهتری ارائه دهند. ضمن این‌که طرح توسعه اورژانس بیمارستان صومعه سرا، فومن وانزلی نیز در دستور کار علوم‌پزشکی قرار دارد.

تغییرات نظام سلامت
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از اقدامات دولت را اجرای طرح تحول نظام سلامت دانست و گفت:در قالب این طرح تغییرات خوبی برای بیماران محقق شده است. قبل از اجرای این طرح علاوه بر وسایل، دارو وتجهیزاتی که بیمار تهیه می‌کرد، تقریبا ۳۷درصد صورتحساب بیمارستان‌های دولتی را نیز پرداخت می‌کرد، اما با اجرایی شدن این طرح بیماران هیچ گونه دارو و وسایلی را خارج از بیمارستان تهیه نمی‌کنند. با دفترچه‌های بیمه روستایی ۳ درصد و با دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی و کارکنان دولت ۶ درصد هزینه‌های بیمارستان از سوی افراد پرداخت می‌شود که این موضوع باعث رضایت مردم شده است.آشوبی درباره بیمارستان‌های نیمه تمام نیز گفت: در رشت بیمارستان پروفسور سمیعی که ۴۰۰ تختخوابه است، هنوز به اتمام نرسیده است. در لاهیجان بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی پیروز و در شهرهای لنگرود ،آستارا،تالش و رضوانشهر ۶ بیمارستان نیمه تمام وجود داردکه امیدواریم تا اوایل سال ۹۶ این بیمارستان‌ها آماده بهره برداری شوند.
وی می‌افزاید: لازم به ذکر است که اعتباراتی برای بیمارستان‌ها از جمله برای بیمارستان آستارا در نظر گرفته شده است.دکتر آشوبی همچنین از کمک خیران برای تکمیل بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: خیران کمک‌های بسیاری به دانشگاه علوم پزشکی کرده‌اند. ساختمان مرکز دیالیز رودسر توسط دکتر صادقی پور احداث شد. بخش شیمی درمانی و بخش جراحی عروق بیمارستان رازی رشت هم به همت خیران ساماندهی شده است.
وی همچنین گفت: پزشکان خانواده که در روستاها مستقر بودند، ساماندهی شده‌اند و برنامه ای هم برای پوشش افرادی که در حاشیه شهرها زندگی می‌کردند در نظر گرفته شده است. استقرار پزشک خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در استان هم در حال اجراست و امیدواریم این فعالیت کمک زیادی در رفع مشکلات مردم در حوزه درمان به همراه داشته باشد.
آشوبی در پایان اظهار کرد: با گذشت ۶ ماه از سال جاری هنوز نتوانسته ایم مطالبات بیمه سال ۹۴ را دریافت کنیم. ممکن است تاخیر در دریافت مطالبات و عدم پرداخت تعهدات بیمه باعث ایجاد مشکلاتی در ادامه روند طرح تحول نظام سلامت بشود.

 

منبع: همشهری، زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *