مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری رشت:درخت 018

شمال : مهدی حسین زاده، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری رشت مسئول مستقیم قطع درختان در نیمه شب بود. او به واسطه پست سازمانی اش آگاه ترین فرد درباره اتفاقات بامداد جمعه است. از این رو با وی تماس گرفتیم تا مستقیما انتقادات را مطرح کنیم و پاسخ بخواهیم.

چه شد که وعده شهردار مبنی بر جابجایی درختان به جای قطع درختان عملی نشد و تعداد زیادی از درختان خیابان چهارراه میکاییل به فرهنگ قطع شدند؟

به این دلیل که طرح قبلی تغییر پیدا کرد. ابتدا قرار بود درختان پالم وسط بلوار امام بالاتر از میدان فرهنگ قطع شوند. درختانی که در حد فاصل میدان مصلی و فرهنگ قرار دارند. آن موقع کارشناسان معتقد بودند که درختان پالم به خوبی جابجا می شوند و در این جابجایی آسیب نمی بینند. پالم درخت زینتی و زیبایی است و چون گران قیمت هم هست برنامه ریزی کرده بودیم که با صرف هزینه های بالا جابجایش کنیم. همان موقع هم شهردار گفت که درختان قطع نمی شوند و جابجا می شوند. منتهی بعد از چند هفته کش و قوس و اعتراضاتی که بعضی ها انجام دادند طرح تغییر پیدا کرد و تصمیم بر قطع گرفته شد که شب پنج شنبه هم انجام شد.

چه کسانی اعتراض کردند و طرح را تغییر دادند؟

به هرحال اعتراضاتی وجود داشت که موجب این تغییرات شد اما شهرداری سعی کرد که از حجم تخریب ها بکاهد. براساس برنامه تنظیم شده شهرداری قرار شد درختان چنار بالای ۲۵ سال در مسیر پروژه بی آر تی قطع شوند. درختانی که دچار دیرزیستی شده بودند. در عین حال به خاطر سن بالا امکان زنده شدنشان بعد از جابجایی ضعیف بود. علاوه بر این در فصل جابجایی چنار هم نبودیم. این ها توجیه نیست. زمانی توجیه می شود که نخواهیم جای درختان دیرزیست چنار درختی بکاریم. ما تصمیم گرفته ایم که ما به ازای هر بن درخت قطع شده ۲ برابر محیط بن ، درخت بکاریم. که براساس محاسبات ما می شود ۴۸۰ اصله نهال.

منتقدین معتقدند که قطع درختان چنار این خیابان موجب برهنه شدن و زشت شدن خیابان شده است. آیا این ۴۸۰ اصله قرار است در همین خیابان کاشته شوند یا به مکان های دیگر برده می شوند. چون اگر به جای دیگری منتقل شوند که خیابان مذکور همانطور زشت می ماند؟

پیاده راه فرهنگ تا چهارراه میکائیل به خاطر مسیر بی آر تی حدود ۲ متر عقب نشینی خواهد داشت و ما می خواهیم در این فضای عقب نشینی به ازای هر ۶ متر درختان پهن برگ چندساله بکاریم. حتی راضی به کاشت نهال های جوان هم نیستیم بلکه می خواهیم درختان بزرگ تر و چندساله بکاریم تا توازن دو سوی خیابان بهم نخورد و شکل ظاهری خیابان برگردد.

و چه نوع درختانی قرار است کاشت شوند؟

گونه های پهن برگ درختان. گونه دقیقش در روزهای آتی مشخص می شود. فصل کاشتنش هم در پاییز خواهد بود.

تمام ۴۸۰ اصله درخت پیش بینی شده که قرار نیست در این خیابان کاشته شوند؟

خیر. طرح بی آرتی از میدان مصلی تا میدان حشمت است. این خیابان به لحاظ درختکاری فقیر است. به همین دلیل قرار است این ۴۸۰ اصله درخت در همین خیابان و کلا در معابر و محلات منطقه ۲ رشت کاشته شوند. اگر فضا به اندازه کافی برای کاشت تمامی این درختان وجود نداشته باشد آن وقت درختان مازاد را به مناطق دیگر می بریم. ما سعی می کنیم تعادل اکولوژیکی منطقه را با کاشت دوباره درختان ایجاد کنیم.

چند اصله درخت در شب پنج شنبه قطع شد و چند اصله دیگر قطع می شوند؟

کل مسیر میدان مصلی تا میدان حشمت ۳۷ درخت از گونه های چنار و صنوبر و آزاد است که ۱۷ یا ۱۸ درختش در مسیر چهارراه میکائیل تا میدان فرهنگ قطع شدند. بازهم می گویم به جای این تعداد درختان ۴۸۰ اصله پهن برگ نهال کاشته می شود که بسیاری از آن ها درختان قطور هستند.

آیا این یک وعده است یا اینکه واقعا در پاییز کاشته می شوند؟

مردم عزیز مطمئن باشند که این یک وعده توخالی نیست و حتما این طرح اجرا می شود.

یعنی دارید به مردم قول می دهید؟

صد در صد.

اما پیاده روها عقب نشینی دارند در پیاده روهای کوچک شده امکان کاشت درخت وجود دارد؟

اتفاقا در شب قطع درختان بنده را این استرس گرفته بود که نکند درختان جایگزین در این محیط جا نشوند. به همین دلیل دوباره پیاده راه را بازدید کردم و اندازه گرفتم. عرض پیاده رو ۳ متر می شود و طبق قانون امکان کاشت درخت در پیاده راه بالای ۲ متر وجود دارد. مردم مطمئن باشند که درختانی زیبا با تاجی بلند در همین خیابان خواهیم کاشت.

یعنی قبل از قطع درختان طرح جایگزینی را آماده کرده بودید یا بعد از شنیدن انتقادات این طرح را ارائه دادید؟

تمام راه ها و امکان سنجی ها پیش از این پیش بینی شده بود. مردم خیالشان راحت باشد.

پس چرا قبل از اجرا به مردم درباره جزییات این طرح اطلاع رسانی نشد؟

این را نمی دانم اما صراحتا و صمیمانه دارم می گویم که بنده حقوق و معیشتم را اینک از راه حفاظت از درختان می گذرانم. بنده مدیرعامل سازمانی هستم که نامش فضای سبز و پارک هاست. یعنی باید این فضاها را گسترش دهم. اگر ندهم که پول به من نمی دهند. پولی که بگیرم حرام است. پس همه خیالشان راحت باشد که ما هم با دلسوزان طبیعت و درختان همسو هستیم و سعی می کنیم با مشارکت مردم سرانه فضای سبز این شهر را افزایش دهیم.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *