قدرت صنایع، بیشتر از محیط‌ زیست؛شهرصنعتی رشت ۰۳۴

شمال ما: ایجاد یک تصفیه‌خانه برای شهر صنعتی رشت، سال‌هاست که به یکی از خواسته‌های شهروندان تبدیل شده است؛ این موضوع بار‌ها مورد انتقاد کار‌شناسان و دوستداران محیط‌‌‌زیست هم قرار گرفته است تا جایی‌که فعالیت این شهر صنعتی را عامل اصلی آلودگی رودخانه‌های رشت و امراض متعددی می‌دانند که سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.
۴۰ سال از تاسیس شهر صنعتی رشت می‌گذرد. در این منطقه صنعتی ۱۷۰ واحد فعال کوچک و بزرگ قرار دارد و پسآب‌های صنعتی به راحتی وارد رودخانه‌های زرجوب، گوهررود و تالاب انزلی می‌شوند. ابتدای سال ۹۴ خبری مبنی بر ایجاد تصفیه‌خانه شهر صنعتی رشت در رسانه‌ها منتشر شد. گفته می‌شد که این تصفیه‌خانه با سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی یک سرمایه گذار خارجی که گیلانی مقیم کشور، تجهیز می‌شود. حال با گذشت حدود یک سال از این خبر، درصدد برآمدیم روند ساخت این تصفیه‌خانه را بررسی کنیم.
آغاز به کار تصفیه‌خانه شهر صنعتی رشت
مدیرعامل شهر صنعتی رشت در گفت‌و‌گو با همشهری از شروع عملیات اجرای تصفیه‌خانه شهر صنعتی خبر داد. «شمس‌الدین مهدوی» بیان کرد: عملیات اجرایی طرح با ۱۰ درصد بودجه‌ای که از سوی استانداری به این کار اختصاص داده می‌شود، شروع خواهد شد. در روزهای اخیر آمادگی خود را برای شروع کار به استانداری اطلاع داده‌ایم.
مهدوی با بیان این‌که زمین احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهر صنعتی رشت به مساحت ۲۰ هزار مترمربع است، افزود: این تصفیه‌خانه جوابگوی کل صنایع شهر صنعتی خواهد بود.
وی با اشاره به کاستی‌ها و کمبودها در ایجاد زیرساخت‌های صنعتی افزود: وجود تصفیه‌خانه فاضلاب و حتی زیرساخت‌های آب، برق و گاز در شهر صنعتی باید بیش از این مورد توجه قرار می‌گرفت، اما توجه بیش از اندازه به کشاورزی، موجب کم توجهی به بخش صنعت شده است.
مدیرعامل شهر صنعتی رشت با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد تومانی برای ساخت تصفیه‌خانه تصریح کرد: ساخت این تصفیه‌خانه بزرگ با ۴ بخش (مودل) پیش‌بینی شده که برای فاز اول آن، در ۲ بخش اجرایی خواهد شد. در آینده نزدیک هم با ایجاد زیرساخت‌های بیشتر و ورود سرمایه گذار دو فاز بعدی اجرا خواهد شد.
وی با تاکید بر این‌که برخی از واحدهای صنعتی بزرگ در شهر صنعتی خود دارای تصفیه‌خانه هستند، افزود: بعد از احداث تصفیه‌خانه جدید، پساب‌های صنعتی واحدهای بزرگ نیز به این مکان منتقل می‌شوند. مقرر شده آب تصفیه‌شده خروجی به حوضچه‌ای منتقل شود تا دوباره در واحدهایی که به آب برای خنک کردن نیاز دارند مورد استفاده قرار بگیرد .
مدیرعامل شهر صنعتی رشت به رو به اتمام بودن پروژه تعریض جاده ورودی شهر صنعتی اشاره کرد و افزود: مشکلات آب، برق و روشنایی معابر برطرف شده و برای تامین آبرسانی از چاه فلمن و خط انتقال آبرسانی استفاده می‌شود. وی به واگذاری برخی واحدهای راکد صنعتی اشاره کرد و افزود: در حال راه‌اندازی و تشویق مجدد واحدهای راکد هستیم و قصد داریم آن دسته از واحدهایی را  که راه‌اندازی نمی‌شوند به متقاضیان واگذار کنیم.
قدرت صنایع تولیدی، بیشتر از محیط‌زیست
در ادامه مدیر عامل موسسه زیست‌محیطی «سرزمین ایده آل ما» در گفت‌و‌گو با همشهری بیان کرد: منشا ۶۰ درصد آلودگی‌ روخانه‌‌های گوهر رود و زرجوب، فاضلاب‌های صنعتی شهر صنعتی رشت است. متاسفانه سازمان محیط‌زیست نتوانسته در چند سال اخیر فشار مضاعفی بر واحدهای صنعتی آلاینده وارد کند.
«پیمان بازدیدی»گفت: تمام کارخانه‌های استان باید تصفیه‌خانه برای شیرابه‌های شیمیایی و صنعتی داشته باشند، اما بنا به دلایلی این کار تاکنون محقق نشده است. این فعال زیست‌محیطی می‌گوید: مردم استان به لحاظ گرایش و فرهنگ محل زندگیشان، مصرف‌کننده سبزیجات و ماهی هستند. این در حالیست که شیرابه‌های فاضلاب صنعتی وارد رودخانه‌ها و در ‌‌نهایت دریای خزر می‌شود و به طورمستقیم در این محصولات نفوذ می‌کند. سازمان محیط‌زیست در نمونه برداری از ماهیان دریای خزر، متوجه میزان بالای جیوه در ماهی و همچنین گیاهان شده است.  وی تنها راه جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی را احداث تصفیه‌خانه در شهر صنعتی دانست و افزود: در سا‌ل‌های گذشته درباره ایجاد تصفیه‌خانه مدام وعده شنیدیم. همواره استانداران وقت از ایجاد تصفیه‌خانه و مسائل زیست‌محیطی به عنوان اولویت برنامه‌های استان یاد می‌کنند، ولی متاسفانه تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.  وی گفت: مسئولان وقت استان باید پاسخگو باشند که چرا در تاسیس هر واحد جدید صنعتی، وجود تصفیه‌خانه را الزام نمی‌کنند. طبق استانداردهای جهانی قبل از شروع به ساخت واحد صنعتی، تصفیه‌خانه آن باید تا ۵۰ درصد آماده باشد.
بازدیدی گفت: فقط یک درصد واحدهای شهر صنعتی دارای تصفیه‌خانه فاضلاب هستند. همچنین کلیه واحد‌ها و کارگاه‌های کوچک کار‌آفرین در شهرک صنعتی سفید رود رشت بدون تصفیه‌خانه و نیز آلاینده هستند؛ شیرابه‌های آن‌ها وارد مزارع کشت برنج  منطقه می‌شود.
وی نقش سازمان محیط‌زیست در جلوگیری از فعالیت واحدهای آلاینده را کمرنگ عنوان کرد و گفت: تا کنون ارزیابی محیط‌زیستی از واحدهای صنعتی انجام و اعمال قانون نشده است که در صورت اجرای قانون محیط‌زیست همه واحدهای تولیدی فاقد تصفیه‌خانه باید بسته شوند.
بازدیدی گفت: بهتر است دولت به جای صرف هزینه‌ای گزاف برای درمان بیماری‌ها، میزان مخاطرات زیست‌محیطی را کاهش دهد و در قالب برنامه‌ریزی جامع، از ورود شیرابه‌ها و پساب‌های صنعتی به رودخانه‌ها و تالاب انزلی جلوگیری کند.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *