دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان:اعتیاد ۰۱۹

شمال ما: دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با هشدار نسبت به گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی، اعلام کرد: ۲۵ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در گیلان در گروه سنی جوان قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین شاهکویی در جلسه شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر شهرستان فومن که ظهر یکشنبه برگزار شد، اظهار کرد: یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد ثبت شده در ایران وجود دارد.

وی آمار ابتلابه اعتیاد در گیلانی را ۵۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ۳۷۰ مرکز درمانی سرپایی اعتیاد برای معتادین خود معرف و ۴۵ کمپ ترک اعتیاد میان مدت در گیلان مشغول به فعالیت هستند.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه ۵۵ درصد کل معتادان کشور متاهل هستند، تصریح کرد: ۸۰ درصد از این معتادان بعد از اعتیاد از کار برکنار شده و بعد از مدتی برای تأمین هزینه مواد مخدر به خرده فروشی روی می آورند.

شاهکویی مثلث شوم مصرف مواد محرک و روانگردان، مصرف الکل و رفتارهای جنسی پر خطر را جزء تهدیدات اصلی استان گیلان برشمرد و گفت: متاسفانه ۲۵ درصد مصرف کنندگان استان در گروه سنی جوانان و نوجوانان قرار دارند که به مصرف مواد مخدر صنعتی گرایش دارند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل گرایش به سمت مواد مخدر، عدم آگاهی و نداشتن مهارت «نه گفتن» به آن است، اظهار کرد: با توجه به تنوع در تولید، توزیع و پخش مواد مخدر باید آموزش ها در این حوزه را در سطح مهدکودک ها، مدارس، دانشگاه ها و به ویژه خانواده ها جدی بگیریم.

این مسئول، کمرنگ شدن آموزهای دینی و مذهبی در بین خانواده معتادان را یکی دیگر از عوامل گرایش به سمت مواد مخدر دانست و ادامه داد: باید آموزهای دینی در جامعه ایرانی به ویژه قشر جوان و نوجوان جامعه گسترش یابد.

شاهکویی با اعلام اینکه افغانستان با تولید ۸۴ درصد به عنوان بزرگترین تولیدکننده تریاک و دومین تولیدکننده حشیش در جهان شناخته می شود، افزود: برای کاهش آسیب های ناشی از این معضل باید در کشور رصدها را بیشتر کرد و مطالعات را بنا بر دانش روز انجام داد.

اعتیاد پس از بحران های فقر، رشد جمعیت و نابودی محیط زیست و تهدیدات هسته ای، چهارمین بحران جهانی شناخته می شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *