رئیس سازمان چای کشور:چای ۰۵۲

شمال ما: رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون یک هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال معادل حدود ۷۰درصد بهای برگ سبز و مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

 

محمدولی روزبهان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون ۱۲۵ هزار تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی دو هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال توسط چایکاران در گیلان و مازندران تولید شده است.
وی ادامه داد: آمارها نشان می دهد که پرداخت امسال به چایکاران، رکورد پرداخت های پنج سال اخیر در بخش چای را شکسته به گونه ای که در هر هفته، ۵۰ میلیارد ریال به حساب چایکاران واریز می شود.
روزبهان یادآور شد: این درحالیست که مجموع بهای برگ سبز چای در سال گذشته یک هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۳ حدود ۸۹۰ میلیارد ریال و در سال ۱۳۹۲ ، ۵۹۰ میلیارد ریال بوده است.
وی وضعیت برداشت چای امسال را خوب ارزیابی کرد و گفت: به سبب اقدامات حمایتی دولت، وضعیت مناسب جوی و اقبال خوب مصرف کنندگان از چای داخلی، این شرایط فراهم آمده است.
رئیس سازمان چای کشور افزود: برداشت برگ سبز چای در فصل زراعی امسال نسبت به سال گذشته، ۶۰درصد افزایش داشته و پیش بینی می شود که تولید چای خشک در سال جاری نیز، از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن سال گذشته، به ۲۹هزارتن افزایش یابد.
وی یادآور شد: چای تولید ایران تنها چای تولیدی ارگانیک در جهان است که در هیچ یک از مراحل تولید آن، به سبب شرایط اقلیمی مناسب، از سم استفاده نمی شود و آفات نیز در این شرایط بطور طبیعی از بین می روند.
وی اظهار داشت: وقتی مصرف کننده، چای ایرانی می نوشد؛ می داند که با یک محصول عاری از سم روبه رو است.
روزبهان بهبود وضعیت چای داخلی را منوط به عدم انباشت چای در انبارها دانست و گفت: برای اولین بار در سال گذشته، مجموع چای تولید داخل توسط مردم خریداری شد و به همین دلیل، چای در انبارها نماند و کارخانه ها نیز مشارکت خوبی در پرداخت قدرالسهم خود به چایکاران داشتند.
وی همچنین از حمایت های دولت تدبیر و امید، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان از محصول راهبردی چای و کشاورزان چایکار قدردانی کرد.
فصل برداشت چای از اردیبهشت ماه هر سال آغاز می شود و تا پایان مهرماه، با برداشت آخرین چین برگ سبز، به پایان می رسد. امسال نیز تا پایان مهرماه کارخانه های چایسازی برای دریافت برگ سبز چایکاران فعال هستند.
طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک با رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته، به ۲۴ هزار و ۴۰۰ ریال و درجه دو با رشد ۱۳ درصدی به ۱۳ هزار و ۶۷۰ ریال افزایش یافته است.
۵۰هزار خانوار چایکار در ۲۸ هزار هکتار از باغ های چای استان های گیلان و مازندران به چایکاری اشتغال دارند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *