بررسی دلایل افزایش طلاق در استان؛طلاق ۰۵۲

در سال گذشته ۶ هزار و ‌۹۶۱ مورد جدایی در گیلان رخ داد که ۳۴‌ درصد آن مربوط به زوجینی با کمتر از ۵ سال زندگی مشترک بوده است؛ یعنی به ازای هر سه ازدواج یک طلاق در این استان به ثبت رسیده است.

شمال ما: از گیلان همواره به‌عنوان استان با فرهنگ در کشور یاد می‌شود. بالا بودن سطح سواد در میان مردان و زنان گیلانی وعلاقه‌مندی آنها به فعالیت‌های فرهنگی و هنری و اجتماعی برهیچ کسی پوشیده نیست. اما نگاهی به آمار سازمان ثبت احوال در سال‌های اخیر نشان از افزایش طلاق در میان گیلانی‌ها دارد. به این علت نگرانی‌های زیادی درخصوص وضعیت ثبات و پایداری خانواده‌ها به وجود آمده است. بر اساس آمار ثبت احوال کشور در خردادماه (منتشر شده در سایت تابناک) ۳۵‌درصد ازدواج‌ها در استان تهران و ۳۲‌درصد ازدواج‌ها در استان‌های گیلان و البرز به طلاق منجر می‌شود.
به گفته «قاسم روحانی فر» مدیر کل ثبت احوال استان درسال گذشته حدود ۲۱ هزار ازدواج در گیلان به ثبت رسید که در مقایسه با میانگین کشوری، با ۹/۳۴درصد کاهش در رتبه بیست و یکم وقوع ازدواج در کشور قرار دارد.
اما به گفته روابط عمومی ثبت احوال گیلان مساله نگران کننده در این باره افزایش وقوع طلاق در استان است. تا جایی که در سال گذشته ۶هزار و‌۹۶۱ مورد جدایی در گیلان رخ داد که ۳۴‌درصد آن مربوط به زوجینی با کمتراز ۵ سال زندگی مشترک بوده است؛ یعنی به ازای هر ۳ ازدواج یک طلاق در این استان در سال گذشته به ثبت رسیده است.
ارائه چنین آماری از گیلان که قدمت فرهنگی بالایی دارد چندان مطلوب نیست و این سوال پیش می‌آید که متولیان امور خانواده چه برنامه‌هایی برای کاهش این ناهنجاری اجتماعی دارند.
الزام در مشاوره پیش از ازدواج
در این خصوص مدیر کل بهزیستی گیلان به نقش این سازمان در برگزاری برنامه‌های آموزشی و مشاوره پیش از ازدواج و طلاق اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر در این بخش در حال فعالیت هستیم.
«محمد رضا پارسی» افزود: برای مقاطع پایان دبیرستان و دوران دانشگاه یکسری برنامه‌های آموزشی با موضوع چگونگی درست همسر گزینی و انتخاب مناسب همسر برگزار کرده ایم که همچنان این فعالیت‌ها ادامه دارد. آموزش‌های فوق در مراکز دولتی و غیر دولتی تحت پوشش سازمان در کل استان ارائه شده است.
پارسی در ادامه به تصویب طرحی از‌سوی استانداری گیلان اشاره می‌کند و می‌افزاید: بر اساس این طرح همه زوجین قبل از ازدواج ملزم به مشاوره و شناخت همسر قبل از جاری شدن صیغه عقد هستند. دادگستری استان نیز با همکاری بهزیستی برای مراجعه‌کنندگانی که قصد طلاق دارند جلسات مداخله قبل از طلاق دارد که به دستور قاضی دادگاه خانواده، زوجین موظف هستند در ۴ جلسه مشاوره حضور داشته باشند تا مشکلشان برطرف شود و کار به جدایی نکشد. دراین مورد توفیقات خوبی نیز کسب کردیم.
نبود شناخت در دوران پیش از ازدواج
یک روانشناس و مدرس دانشگاه نیز معتقد است: تا چندی پیش مشاوره پیش از ازدواج چندان متداول نبوده و بعد از بالا رفتن آمار طلاق دادگستری در طرحی مشاوره‌های پیش از ازدواج را برای زوجین جوان الزامی کرده است. در حالی‌که این مشاوره‌ها در سال‌های گذشته در مرکز خصوصی مشاوره خانواده انجام می‌شد اما با اجرای این طرح و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این مشاوره‌ها می‌توانیم به استقبال بیشتر خانواده‌ها امیدوار و در‌پی آن شاهد کاهش طلاق باشیم.
دکتر«محمد صادق شیرین کام» می‌افزاید: بسیاری از زوجین قبل از ازدواج با ویژگی‌ها و اختلالات شخصیتی طرف مقابل خود آشنا نیستند که این مساله تنها با چند جلسه مشاوره و گفت‌و‌گو به خوبی قابل تشخیص است که آیا این زوج مناسب یکدیگر هستند و ازدواج موفق خواهند داشت یا خیر؟ در این گونه مشاوره‌ها با انجام تست‌ها و آزمایش‌هایی می‌توان به راحتی اختلالات شخصیتی افراد را تشخیص داد. وی می‌گوید: اعتیاد به مواد مخدر، بیکاری، خیانت، مشکلات جنسی، بدبینی، نبود تناسب خانوادگی زوجین، چشم و همچشمی و بالارفتن سطح توقعات، مقایسه زندگی دیگران با خود و همین‌طور نبود ازخودگذشتگی در زندگی زناشویی از علل اصلی طلاق است.
کاهش طلاق با دانستن مهارت‌های زندگی
اما آمار بالای طلاق در گیلان به مسائل فرهنگی و بالا بودن سطح سواد زوجین نیز مرتبط است. بالا بودن سطح فرهنگی و میزان سواد به خصوص در میان بانوان و آگاهی بیشتر و بهتر آنها موجب شده تا کمتر شاهد آسیب‌های اجتماعی در دختران باشیم و درمقایسه با استان‌های دیگر نیز زنان گیلانی درصورت به‌بن بست رسیدن در زندگی مشترک، به گزینه خودکشی فکر نمی‌کنند و جدایی را ترجیح می‌دهند.
این استاد دانشگاه آزادی بیان در زنان گیلانی را با وجود تفکر مردسالاری که در کشور و استان حاکم است،  دلیلی دیگر در افزایش میزان طلاق عنوان می‌کند و می‌گوید: زنان استان در برابر ظلمی که به آنها می‌شود ساکت نبوده و کوتاه نمی‌آیند.  همچنین مشکلات و مسائل اقتصادی و تاثیر پذیری از رسانه‌های ماهواره‌ای به تشدید طلاق منجر می‌شود. این مشاور خانواده ارائه مشاوره‌های خانواده در دادگستری‌ها را عامل مهمی در کاهش طلاق می‌داند و می‌گوید: بسیاری از مسائل پیش پا افتاده بین زوجین که منجر به طلاق می‌شود با دانستن مهارت‌های زندگی قابل رفع است. زوجین با حضور درمراکز مشاوره و کارگاه‌های مهارت حل مساله می‌توانند مشکلات خود را شناسایی کنند و در صدد رفع آن باشند.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *