به بهانه نطق های پیش از دستور باقری و رسولی؛شورا063

آن روز که نماینده مردم رشت شدید، در پارلمان شهری، برشما حجت شد که رشت را به توسعه برسانید اما نه با ایده های کلیشه ای و طرح های آنی و بدون فکر و لحظه ای و احساسی بلکه با…

 

 

شمال ما، امیرحسین بوساری: در اولین جلسه شورای شهر رشت بعد از آغاز به کار محمدعلی ثابت قدم شاهد ایراد دو نطق پیش از دستور بودیم توسط دو عضو شورای شهر رشت. یکی باقری خطیبانی و دیگری رضا رسولی. اولی صراحتا گفت که به عدم رای به ثابت قدم افتخار می کند و انتقاداتش به خاطر منافع شخصی نیست و آن هایی را که دیگران را دعوت به همدلی می کنند اما خود در ساختمان های شیشه ای زندگی می کنند را متهم به سواستفاده کرد و دومی که رضا رسولی باشد همگان را دعوت به همدلی و همزبانی کرده است و چه از اعضای شورا و چه شهردار خواسته از منافع خود بگذرند و به فکر توسعه شهر باشند تا بلکه آغازی نو باشد بر سر فصل آبادانی شهر. حال شمال ما تکمله ای می نویسد بر حال و وضع فعلی این شهر:
آقایان و خانم های محترم شورای شهر رشت
تکرار مکررات است برشمردن مشکلات عدیده شهر عزیزمان رشت. چه کسی است که نداند رشت دوست داشتنی ما با چه معضلاتی دست به گریبان است و مردم بافرهنگ این شهر سال هاست که در سودای توسعه و پیشرفت می سوزند. اما آنچه که کمتر گفته و شنیده شد «چه باید کرد» است. اینکه چگونه به توسعه برسیم و شهر را به جایگاهی برسانیم که در شان ما و همشهری هایمان است.
سال 94 سال خوبی خواهد بود. سالی پر از امید و خبرهای خوش ان شالله. چه برای ایران و ایرانیان که پشتکار تیم مذاکره کننده هسته ای و حمایت های مقام معظم رهبری نوید روزهای پرتلالو را می دهد چه برای اهالی رشت که آغاز به کار شهردار در اولین ماه سال جاری ، آن هم بعد از گذشت 6 ماه بلاتکلیفی ، شاید شروع خوبی را برای همگان رقم بزند. اما چه کار باید انجام داد تا در انتهای روزهای سال 94 با افتخار به کارنامه یک ساله مان نگاه کنیم و سرمان را جلوی رای دهندگان مان با افتخار بالا بگیریم. بهترین ، اصولی ترین و علمی ترین کار همانی است که مقام معظم رهبری در بیانات خود هنگام تحویل سال فرمودند و رییس جمهور هم در سفرش به استان گیلان بیان کرد و دانشمندان علم توسعه آن را یکی از شاخصه های هرکشور توسعه یافته ای قلمداد کردند و آن چیزی نیست جز اتحاد برای رسیدن به توسعه. اگر هدف یکی باشد و منافع ملی و شهر ارجح بر منافع شخصی.
آقایان و خانم های گرامی!
نمی توان دم از ولایی بودن زد اما فرمایشات ایشان را سرلوحه عمل خود قرار نداد. در سالی که بنابه نظر ایشان سال «همدلی و همزبانی ملت و دولت» نامیده شد برهمگان واجب است که چشم بر حب و بغض های جناحی و منافع سیاسی ببندند و اسبشان را برای توسعه و آبادانی مملکت و شهرشان زین کنند. ولایی بودن شاید در حرف و شعار آسان باشد اما باور بفرمایید عمل به آن همچون آزمونی سخت است برای همه ما که ادعا می کنیم کمر خدمت به خلق الله را بسته ایم. راحت است ادعای پیروی از رهبری اما مگر می شود به همان راحتی ادعا کرد اما توصیه رهبر به همگان را به فراموشی سپرد آنجا که می فرمایند همدل و همزبان باشید. همدلی و همزبانی که تنها در سخنرانی ها مشخص نمی شود. باید از خود گذشت برای شهرمان رشت. پس تکلیف شما اعضای شورای شهر بنابه فرمایشات مقام معظم رهبری روشن است و می باید از خود و منافع خود و منافع سیاسی خود بگذرید و به شهردار منتخب کمک کنید. مهم نیست نام شهردار چه باشد و یا به کدام گروه سیاسی وابسته است ، مهم این است که به نام شهرمان رشت به او کمک کنید و پایانی باشید برای سه دهه دربدری شهری که به طور متوسط هر سال یک شهردار به خود دیده است و از این بی ثباتی مدیریتی آسیب ها دیده است.
مهم نیست که طرفدار حسن روحانی باشیم یا منتقد دلواپس او. مهم این است که با دیدی غیرمتعصبانه به سخنانی که در جمع نخبگان گیلانی ایراد کرد بیاندیشیم. مخصوصا آنجا که گفت باید به هم نزدیک شویم. این به هم نزدیک شدن جلوه دیگری از همان همدلی و همزبانی ملت و دولت است. منتهی این بار رییس جمهور بیشتر جناح های سیاسی و مدیران دولتی و نمایندگان را توصیه به نزدیک شدن کرد. نزدیک کردن دیدگاه ها و جمع شدن حول محور واحد توسعه. جالب آنکه رییس جمهور این سخنان را در شهری ایراد کرد که از دور بودن ها آسیب های زیادی دیده است. حال شاید بر شما واجب باشد که چون در دوره سخت و حساسی مسئولیتی را عهده دار شدید از خود و منافع خود بگذرید و در وهله اول برای خدمت به شهرمان دیده گاه های خود را به هم نزدیک کنید و سپس خود را با شهردار و شهردار را با خود نزدیک نمایید.
آن روز که نماینده مردم رشت شدید، در پارلمان شهری، برشما حجت شد که رشت را به توسعه برسانید اما نه با ایده های کلیشه ای و طرح های آنی و بدون فکر و لحظه ای و احساسی بلکه با نگرشی علمی و توسعه گرایانه. اگر نگاهتان به مقولات، علمی و نه سیاسی باشد آنگاه می دانید و می دانم که شما عزیزان هم به خوبی این مهم را می دانید که توسعه بدون وحدت نمی شود. دانشمندان علوم سیاسی از همان ابتدای تاسیس این رشته علمی تاکید کرده بودند که یکپارچگی اجتماعی و سیاسی شاخصه اصلی توسعه هر کشوری است. به عبارتی همانطور که مطمئنا همه شما می دانید و نیازی هم به تکرار آن نیست نمی توانید کشوری را در این کره خاکی بیابید که بدون وجود یکپارچگی و وحدت اجتماعی به توسعه رسیده باشد. این مهم را بارها در خطابه ها و توصیه ها و رهنمودهای بزرگان دینی مان نیز دیده ایم که مسلمانان را همواره دعوت به وحدت کرده اند. وحدت هم که با شعار و حرف نمی شود. بازهم تاکید می کنم که برای رسیدن به وحدت و یکپارچگی باید از خود گذشت. اگر احساس می کنیم که کشور و شهرمان رشت در شرایط حساسی قرار دارد و در التهاب توسعه و پیشرفت می سوزیم و آبادانی رشت را بالاتر از منافع گروهی خود می دانیم باید از خود بگذریم و به شهردار فارغ از نام و عنوانش کمک کنیم تا مقتدرانه سکان هدایت کشتی تقریبا به گل نشسته مان را برعهده بگیرد.
آقایان و خانم های محترم
می دانم که شاید بعضی از شما عزیزان موافق شهردار جدید نباشید اما چه موافق باشید چه مخالف از شما بزرگان خواهشی دارم به عنوان برادری کوچک تر که می بایست از شما بزرگان درس های زیادی یاد بگیرم. خواهشم این است که برای یک بار که شده ، تنها برای یک بار، اگرچه که سخت باشد و دشوار از خود و منافع خود بگذریم ، همانطور که شما عزیزان تاکنون این کار را انجام داده اید، و برای توسعه شهر رشت در راستای فرمایشات رهبری – که همه ما مسلما به آن قائل هستیم- با خود و شهردار خود و مردم شهرمان همدل و همزبان باشیم و در گسترش و اشاعه این همدلی و همزبانی کوشا باشیم و باتوجه به سخنان رییس جمهور سعی کنیم به همدیگر نزدیک تر شویم. باشد که آیندگان از شما اعضای شورای چهارم به نیکی یاد کنند و دیگر کسی نگوید که رشتی جماعت ، پشت یکدیگر نیست و مسئولانش هم چشم دیدن همدیگر را ندارند. باشد که آیندگان نگویند اعضای شورای شهر چهارم به فکر منافع شخصی و گروهی خود بوده اند و شهر را قربانی منافع خود کردند. نکته آخر هم اینکه مسلم است که همدلی و همزبانی و کمک به شهردار به معنای اطاعت چشم و گوش بسته نیست. بلکه می بایست با نقدهای دلسوزانه نیز به او و تیم مدیریتی اش کمک کرد. شهردار و شهر به ما نیاز دارد. بیایید دست یاری به سوی هم دراز کنیم.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *