لزوم مدیریت آب؛شالیزار 042

شمال ما: طرح تسطیح، تجهیز و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری سال‌هاست در گیلان اجرا می‌شود؛ نخستین گام‌ها برای اجرای این طرح از سال ۷۴ آغاز شد. از فواید این طرح می‌توان به مدیریت آب و توزیع عادلانه آن و امکان تردد ماشین‌های مدرن به داخل مزارع اشاره کرد. مجموعه این فعالیت‌ها به ارتقای کیفیت محصول برنج و در نهایت رونق اقتصادی کشاورزی منجر می‌شود.

به عبارت بهتر، با مدیریت آب که با اجرای یکپارچه‌سازی مزارع همراه است، بین شالیزارها مسیرهایی ایجاد می‌شود.با ایجاد این مسیرها، ماشین‌های کشاورزی قابلیت تردد در میان اراضی را دارند و شرایط کشت راحت تر خواهد شد. در عین حال می‌توان کشت دوم در اراضی گیلان را نیز عملی کرد و رونق اقتصادی برای کشاورز را رقم زد.
در واقع با اجرای یکپارچه‌سازی اراضی می‌توان امیدوار بود که کشاورزانی که رنج برنج را سالیان سال است به دوش می‌کشند، راحت تر این محصول را تولید کنند و از ثمره دسترنج خود منفعت بیشتری ببرند.
این طرح سال‌هاست که در کشورهای آسیای شرقی به اجرا در آمده است؛ ژاپن به عنوان یکی از موفق ترین این کشورها در این عرصه شناخته می‌شود. در ایران نیز با الگوبرداری از ژاپن، تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی در حال اجراست، اما اجرای کند آن سبب شده که منافع اجرای این طرح رنگ ببازد.

طرحی غیربومی برای اراضی گیلان
نخستین ایرادی که برخی کارشناسان به اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی در گیلان وارد کنند، الگوبرداری صرف از ژاپن است. اگرچه ژاپن موفق شده با اجرای این طرح در ۳ دهه گذشته منافع بسیاری در بخش کشت برنج به دست آورد، اما شاید بهتر است نسبت به اجرای یکسان و مشابه آنچه در اراضی ایران با الگوبرداری از ژاپن انجام می‌شود، تردید کرد.
استادیار دانشگاه گیلان درباره ویژگی‌های اراضی برنج در گیلان به همشهری می‌گوید: شیوه آبیاری در اراضی گیلان غرقابی است و با توجه به شیب دار بودن زمین، آب از یک سو وارد مزرعه و از سوی دیگر خارج می‌شود.
دکتر «مریم نواییان» می‌افزاید: اراضی برنج در گیلان از شکل هندسی منظمی برخوردار نیستند و اغلب خرده مالکی‌اند. ضمن این‌که باور کشاورزان این است که آب هنگام کشت محصول باید تا زمان ممکن در مزارع باقی بماند، در حالی‌که این باور اشتباه است؛ آبیاری مزارع باید نسبت به مشخصات خاک و شیب زمین انجام شود.
به باور عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه گیلان، اجرای طرح یکپارچه‌سازی، با توجه به ویژگی‌ زمین‌های کشت برنج در استانی چون گیلان باید دچار تغییر می‌شد. علاوه بر این اگرچه یکپارچه‌سازی می‌تواند بسیاری از مشکلات کشت برنج را حل کند، اما بی‌شک اجرای درست آن موجب دستیابی به اهداف در نظر گرفته خواهد شد.
نواییان بر این باور است که باید الگوی بومی با توجه به شرایط اراضی استان همچون مشخصات خاک، شکل اراضی و… برای شالیزارهای گیلان تهیه و سپس اجرای آن دنبال می‌شد.
وی اظهار می‌کند: آنچه مهم است مدیریت آب برای کشت برنج است. در واقع یکی از مهم‌ترین اهدافی که یکپارچه‌سازی اراضی دنبال می‌کند و سبب افزایش کیفی محصول برنج می‌شود، این است که بتوان مقدار آب موجود را مدیریت کرد. برای این هدف باید کانال‌های آب برای ورود و خروج آب در مزارع احداث شود. از این طریق علاوه بر مدیریت آب، محصول باکیفیتی به دست می‌آید.
وی می‌افزاید: بی‌شک مدیریت آب علاوه بر این‌که می‌تواند کیفیت محصول را تضمین کند، سبب توزیع عادلانه آن نیز می‌شود. بنابراین سرعت در اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی و اتمام آن علاوه بر منافعی که برای کشاورز و کشت برنج به همراه می‌آورد ، ثمرات اجتماعی قابل توجهی نیز خواهد داشت.

کمک دولت و بیم و امیدها
با وجود انتقادهایی که به این طرح و اجرای آن گرفته می‌شود، مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان به همشهری می‌گوید: طرح یکپارچه‌سازی کاملا اصولی در حال اجراست و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست.
«احمد زارع» می‌افزاید: از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی گیلان حدود ۱۸۰ هزار هکتار این قابلیت را دارند که طرح یکپارچه‌سازی در آن‌ها اجرا شود و در مابقی اراضی امکان اجرای طرح وجود ندارد.
به عقیده وی آنچه موفقیت اجرای طرح را برای کشاورزان دور از دسترس کرده است، ایرادات در اجرای اصولی طرح نیست، بلکه طولانی شدن زمان آن است. این مسئول بر این باور است که کمبود اعتبارات دامان اجرای طرح را در سالیان گذشته گرفته است. همین موضوع باعث شده که رغبت کشاورزان برای همکاری کاهش یابد.
زارع ابراز امیدواری می‌کند با کمک دولت و وعده ای که در ابتدای سال در جریان سفر رئیس جمهوری به کشاورزان گیلانی داده شد در ۵ سال آینده ۵۰ هزار هکتار از اراضی گیلان مشمول اجرای طرح یکپارچه‌سازی شوند.
بنا بر گفته مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان، با تحقق وعده دولت ۷۰ تا ۸۰ درصد اراضی گیلان تحت پوشش اجرای طرح تجهیز و یکپارچه‌سازی قرار خواهند گرفت که این آمار می‌تواند تحول قابل توجهی در کشاورزی برنج گیلان ایجاد کند.

مکث
اجرای کامل طرح
به نظر می‌رسد با وجود سایه سنگین کم آبی‌هایی که در چند سال اخیر بر سر کشاورزی به ویژه کشت برنج وجود دارد، اهمیت اجرای درست و اصولی طرح یکپارچه‌سازی بیش از گذشته خود را نشان می‌دهد. حال با گذشت نزدیک ۲۰‌سال از آغاز اجرای آن ،کمترین انتظار کشاورزان گیلان این است که دولت، امید آنان را ناامید نکند تا دانه‌های برنج، این محصول استراتژیک، بهتر و بیشتر از قبل در سفره‌ها خودنمایی کنند.

همشهری؛ مائده اسفندمز

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *