نگاهی به هفدهمین پاسداشت شاعر گیله اوخان در فومنشیون فومنی ۰۱۳

شمال ما:  ۲۶ شهریور سالن اداره ارشاد فومن لبریز از مردمی بود که از جای جای گیلان به عشق شاعر دوزبانه و نام آشنای فومنی گرد هم آمده بودند . فکر می کنم این شاعر در گیلان نیاز به معرفی نداشته باشد ، چرا که کمتر کسی است که منظومه های گیلکی اش را نشنیده و با شاعرش خاطره نداشته باشد . شیون فومنی اما در عرصه شعر فارسی نه تنها همسان بلکه جلوتر از شعر گیکی گام برداشته است .

کیفیت آثار چاپ شده ی فارسی اش خود گویای این امر است . شیون فومنی یکی از کسانی ست که بخوبی نیما را درک کرد و یکی از موفق ترینها در شعر نیمایی ست . شعرهای سپیدش هیچ چیز کم ندارد و در دوبیتی و غزل های فارسی هم در سطح بسیار بالایی ظاهر شده است . شیون علاوه بر شعر در زمینه های دیگر ادبی نظیر نمایشنامه و سایر مقوله های فورکلور نیز فعالیت هایی داشته است که در نوبت چاپ اند و همه اینها از شاعری که غمهایش را زیر لبخند همیشگی اش پنهان میکرد ، شخصیتی بزرگ و ملی ساخته است .

حال انتظار میرفت که برای چنین شخصیت بزرگی یادمان درخور توجه تدارک شود . اما آنچه دیده شد تنها سایه ایی از یک پاسداشت و بسیار فقیرانه بود که ناله های ریاست اداره ارشاد فومن کاملا آشکارا فریادش میزد.

مراسم با حداقل ۴۰ دقیقه تاخیر نسبت به ساعت اعلام شده شروع شد . قبل از آغاز ویدیوهایی از شعر خوانی شیون در جاهای گوناگون و بجا مانده از قبل پخش شد که مجری به بالای سن رفت . مجری که یک شاعر بود اگرچه در خوانش شعرها موفق عمل میکرد اما تا انتهای برنامه نتوانست رابطه گرمی را با حضار برقرار کند . و بدیهی مینمود که انجمن شعر فومن از روی استیصال و نبود بودجه لازم از وی استفاده نموده است .

بخشهای مهم برنامه به چهار سخنرانی ، اجرای موسیقی زنده و شعرخوانی همراه بود .

ابتدا رییس اداره ارشاد فومن خطابه ایی خواند که سرشار از تهیدستی اداره متبوع اش بود . او گفت که اگر یک درصد بودجه های سایر ادارات و سازمانها به ارشاد تعلق گیرد ، وضعیت فرهنگ و ادب شهرستان –حتمن – دچار تحول شگرف خواهد شد !

نیک انجام اگرچه مساله مالی را مطرح کرد اما به این نکته اشاره نکرد که چرا وقتی خود از خزانه اش باخبر است ، قول ۵ میلون تومن به مجموعه برگزار کننده داده است و یک روز مانده به مراسم سه میلیون و دویست و پنجاه تومن اش را کم کرده است . طبیعی است که با یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومن هر گز نمی توان مراسمی بهتر از آن گرفت . این مبلغ حتی هزینه تبلیغات آن یادمان را تامین نمی کند .

نیک انجام اما بخشی از سخنرانی اش را به شیون اختصاص داد و گفت: ” شعر گیلکی با حضور شیون جان تازه‌ ای به خود گرفت و همچنین یادآور شد که شیون با ارائه اشعار گیلکی خود تحول عظیمی در ادبیات گیلک ایجاد نمود . ”

او زبان شعر شیون فومنی را بسیار ساده خوند و خاطر نشان کرد : ” شیون جز معدود شاعران معاصری است که شعرش دارای مخاطب عام است . ”

ناصر عاشوری نماینده شهرستانهای شفت و فومن هم در این مراسم سخنرای کرد . اگرچه ابتدا گفت که قصد سخنرانی ندارد و تنها به رسم وظیفه هرساله در این مراسم حضوریافته است اما در سخنرانی کوتاه اش به دو موضوع حفظ خرده فرهنگ ها و خدمات شیون فومنی به شعر گیلکی پرداخت.

جالب آنکه این نماینده مجلس نیز به وظیفه سنگین همه مسئولان نسبت به مباحث فرهنگی اشاره کرد و گفت :” امروزه که شاهد هجوم به فرهنگ های کوچک هستیم باید از روشهای مناسب برای مقابله با آن استفاده کرد . ”

اما این مسول ملی هم نه تنها به حرفهای ملتمسانه رییس ارشاد درخصوص بی پولی توجه نکرد بلکه خود هم نگفت که از چه راهها و با چه ابزاری باید خرده فرهنگ ها را درمقابل هجوم فرهنگ های بزرگ حفظ کرد .

عاشوری هم بنابر روند جاری مراسم از شیون فومنی تمجید کرد و وعده داد که خدمات وی به فرهنگ گیلکی درآینده نمودار خواهد شد .

اما بخش متفاوت یادمان ، سخنرانی دکتر مرتضی طالع به گیلکی بود . او که کاملا مسلط به گیلکی حرف میزد ، با ادبیاتی تحسین برانگیز به جایگاه بلند فرهنگ ایرانی در جهان اشاره کرد اما گفت فرهنگ کشور قصه پر غصه ای ست که متاسفانه تاکنون نگاه مناسبی به این حوزه در کشور انجام نشده است .

ولی این مدیر ملی هم شاید درجریان نباشد که لوح تقدیری که بدست بعصی از شاعران و …. میداد ، هزینه ناچیزش تامین خواهد شد یا خیر !!

رییس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور اما تحسین حضار را برانگیخت و شیون فومنی را به مثابه فردوسی زبان گیلکی برشمرد .

ناصر فیض اما به جایگاه شعری شیون فومنی پرداخت . او گفت شعرهای شیون چنان جذبه ای دارد که هر شخصی را به طرف خود میکشاند و این جذبه حتی در شعرهای گیلکی اش بیشتر است . او به خاطره ای از سفر به باکو و حضور بر مزار شیون اشاره کرد و افزود : در آن سفر و بر مزار شیون فومنی با این شاعر بزرگ آشنا شده ام . او در خاطره اش چنین گفت که اولین بار مرحوم ” عمران صلاحی ” شاعر طنزپرداز با آنکه ترک زبان بود اما به راحتی اشعار گیلکی شیون را برایمان میخواند و ترجمه میکرد !!

داور قند پهلو همچنین گفت که خاستگاه شعر مدرن و طنز سیاسی شمال کشور است . اولی از نیما شروع شد و دومی از شیون و کیومرث صابری و البته قبل تر نسیم شمال.

فیض در پایان به تاثیرگذاری آثار و نقش اشعار شیون فومنی اشاره و اظهار کرد: شیون فومنی در تمام کشور شناخته شده و  برای زبان فارسی، شعرا، ادیبان و فرهنگستان کشور فردی مهم است.

بقیه مراسم هم با موسیقی و شعرخوانی چند تن و اهدای لوح تقدیرها ادامه یافت . اما این مراسم درکنار سادگی اش حاشیه هایی هم داشت .

حاشیه ها:

اولین حاشیه که قبلا هم به آن اشاره شد سخنرانی مرتضی طالع به گیلکی بود .

اما حضور بهروزی فر رقیب دوره قبل و دوره پیش روی نمایندگی مجلس میتوانست جالب توجه باشد.

حضور و رفت آمد خبرنگاران و عکاسان خود حاشیه هایی را بهمراه داشت بطوریکه جلوی دید افراد گرفته می شد یا تمرکز را بهم می ریخت .

خوش و بش های مسولین در پایین سن نمونه ی دیگری ست بطوریکه چندین دقیقه از مراسم را تحت شعاع خود قرار داد.

استاندار گیلان علاوه بر ارسال پیام که قرایت شد ، سبد گلی هم به مراسم فرستاده بود.

پذبرایی فقط از ردیف جلو که عمدتا مسولین و مهمانان خاص بودند انجام شد.

از یکی از سیستم های سرماده سالن آب میچکید که بخشی از از کف خیس شده بود.

برای تقدیر لوح و تندیسی از طراحی چهره شیون درنظر گرفته شده بود اما به هنگام اهداء لوح هیچ تندیسی داده نشد !! مراسم که تمام شد ، ناگهان متوجه شدند که تندیسها جامانده و یکی یکی شان را به گیرندگان رساندند !!

اما پر رنگ ترین حاشیه ” عدم حضور حتی یک تن از خانواده مرحوم شیون فومنی دریادمان زادگاهش ” بود . اگرچه اعلام شد که بخاطر مشکلات کاری نتوانسته اند بیایند اما وقتی هیچ پیامی هم از آنها قرایت نشد کنجکاوی را بیشتر کرد که چه عاملی سبب عدم حضور شان در این مراسم شده است .

 

منبع: گیلان فردا؛ بهنام ربیع زاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *