معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان:بی سواد ۰۱۱

شمال ما: معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از وجود کمتر از ۱۰۰ نفر بی‌سواد مطلق در استان خبر داد و گفت: گیلان ۱۴ هزار و ۳۵۳ نفر بی‌سواد دارد.

نورالله اکبری در گفت‌وگو با فارس با اشاره به وجود ۸۰ هزار نفر جمعیت بی‌سواد  طبق آمار خوداظهاری در سال ۹۰ در گیلان اظهار کرد: سال ۹۴ تعداد بی‌سوادان استان به ۱۴ هزار و ۳۵۳ نفر رسیده است.

وی وجود حتی یک نفر بی‌سواد در گیلان را مناسب ندانست و افزود: در جامعه شاهد وجود افراد بی‌سواد مطلق هستیم و سازمان‌های جهاد کشاورزی، بهزیستی، کمیته امداد و … برای شناسایی و باسواد کردن افراد بی‌سواد به ما کمک می‌کنند.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه ۷ هزار و ۷۱۵ نفر از بی‌سوادان را توانستیم زیر پوشش ببریم، تصریح کرد: شهرستان‌های رشت، تالش، فومن و صومعه‌سرا بیشترین نرخ بی‌سوادی را در استان دارند.

اکبری از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ خبر داد و بیان کرد: امسال در سرشماری مکانیسمی ارائه شود تا بتوانیم پالایش دقیقی از میزان بی‌سوادی در گیلان داشته باشیم.

وی خواستار استفاده از یک‌هزار و ۸۰۰ نفر آموزش‌دهنده آموزش و پرورش برای شناسایی افراد بی‌سواد در گیلان شد و گفت: اکنون برای کشف جامعه بی‌سواد به خوداظهاری اکتفا می‌شود و بخشی از آموزش‌دهندگان مذکور می‌توانند نیروهای آمارگیر باشند.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به وجود افراد بی‌سواد مطلق در محدوده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در استان، خاطرنشان کرد: افرادی بی‌سواد مطلق محسوب می‌شوند که توانایی خواندن، نوشتن و محاسبه کردن را نداشته باشند و در این زمینه نتوانستیم مبادی ورودی بی‌سوادی در استان را ببندیم.

اکبری به وجود جمعیت بازمانده از تحصیل در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: سال ۹۳ تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر بازمانده از تحصیل در استان داشتیم و این تعداد در سال گذشته نیز کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

وی با بیان اینکه ریشه‌کنی بی‌سوادی در برنامه پنجم توسعه کشور از تکالیف ما در گیلان بود، اظهار کرد: تکلیف مذکور را نتوانستیم انجام دهیم و امیدواریم با مشارکت دستگاه‌های مربوطه آمار بی‌سوادی را به کمترین حد ممکن در استان کاهش دهیم.

*برگزاری کنفرانس دانش‌آموزان کشورهای حاشیه خزر در گیلان

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در ادامه به برگزاری نخستین کنفرانس دانش‌آموزان متوسطه کشورهای حاشیه خزر در راستای بین‌المللی کردن آموزش و پرورش در سال ۹۵ در استان اشاره کرد و افزود: کارگروهی برای انجام موضوع مذکور در آموزش و پرورش گیلان تشکیل شده است.

اکبری برگزاری مسابقه‌های ورزشی، علمی و فرهنگی را از جمله برنامه‌های نخستین کنفرانس دانش‌آموزان متوسطه کشورهای حاشیه خزر برشمرد و بیان کرد: افزایش تعأمل‌های منطقه‌ای در بین‌المللی کردن آموزش و پرورش حائز اهمیت است.

وی با اشاره به وجود اشتراک‌های فرهنگی، دینی و زبانی در حوزه کشورهای حاشیه دریای خزر، تصریح کرد: کنفرانس مذکور با مدیریت استانداری گیلان و همراهی منطقه آزاد انزلی برگزار می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *