رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت:ماسوله14

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت، گیلان را پیرترین استان کشور با ۱۱٫۵۵ درصد سالمند خواند و گفت: سیستان و بلوچستان با ۴٫۷۲ درصد سالمند جوان‌ترین استان کشور به شمار می‌آید…

 

شمال ما: رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت به آمارهای سازمان بهداشت جهانی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد افراد سالمند بالای ۸۰ سال از تعداد کودکان زیر چهار سال پیشی گرفته و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ تعداد سالمندان از افراد زیر ۱۴ سال نیز بیشتر شود.

به گزارش ایسنا، دکتر پریسا طاهری در نشست خبری روز جهانی سالمند با بیان اینکه بحث سالمندی جدید نیست و سال‌هاست که دنیا با آن مواجه است، گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سال ۲۰۱۵ حدود ۹۰۰ میلیون سالمند در جهان وجود خواهد داشت و پیش بینی می‌شود تعداد آنها در سال ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر یعنی دو برابر میزان فعلی برسد. در سال ۲۰۱۵، ۱۱ درصد جمعیت دنیا سالمند بودند و پیش بینی می‌شود که این تعداد در ۲۰۵۰ به ۲۲ درصد افزایش یابد و تعداد افراد ۸۰ سال به بالا به میزان چهار برابر افزایش یابد.

وی به آماری تکان دهنده از سوی سازمان بهداشت جهانی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد افراد سالمند بالای ۸۰ سال از تعداد کودکان زیر چهار سال پیشی گرفته و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ تعداد سالمندان از افراد زیر ۱۴ سال نیز بیشتر شود.

طاهری با بیان اینکه ۶۰ درصد جمعیت سالمند جهان در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه هستند، گفت: پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰، ۸۰ درصد جمعیت سالمندان در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه باشند.

وی همچنین به آماری در زمینه تعداد سالمندان در منطقه مدیترانه شرقی اشاره کرد و گفت:‌ در سال ۲۰۰۰ تعداد سالمندان در این منطقه ۵٫۸ درصد بوده و پیش بینی می‌شود این میزان در سال ۲۰۵۰ به ۱۵ درصد افزایش یابد. در ایران نیز پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۰ درصد جمعیت ما سالمند شوند.

نماد زنانه جمعیت سالمندی در ایران

وی با بیان اینکه در ایران از سال ۱۳۳۵ تا سال ۸۵ مرکز آمار به صورت دوره‌های ۱۰ ساله تغییرات جمعیتی را بررسی می‌کرد و از سال ۸۵ این دوره‌ها به صورت پنج سال یکبار شد، گفت: براساس این آمارها در سال ۱۳۳۵ کل سالمندان ۶٫۲ درصد، در سال ۴۵، ۶٫۵ درصد، در سال ۵۵، ۵٫۲ درصد، در سال ۶۵، ۵٫۴ درصد، در سال ۷۵، ۶٫۶ درصد، در سال ۸۵، ۷٫۳ درصد و در سال ۹۰ این میزان به ۸٫۲ درصد رسیده است. همچنین براساس آمار سال ۱۳۹۰، جمعیت سالمند در کشور ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار گزارش شده که ۴٫۱۷ درصد آنها را زنان و ۴٫۰۲ درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند و این نشان می‌دهد که جمعیت سالمندی ما نمادی زنانه پیدا کرده است.

طاهری با بیان اینکه افزایش سالمندی در کشور یک چالش نیست، گفت: اما اگر به زیرساخت‌های آن توجه نشود، می‌تواند چالشی بزرگ باشد.

پیرترین و جوان‌ترین استان‌های کشور

رییس اداره سالمندان وزارت بهداشت، گیلان را پیرترین استان کشور با ۱۱٫۵۵ درصد سالمند خواند و گفت: سیستان و بلوچستان با ۴٫۷۲ درصد سالمند جوان‌ترین استان کشور به شمار می‌آید. همچنین تهران ۹٫۰۵ درصد سالمند دارد و تعداد سالمندانش از میانگین کشوری بیشتر است. ۱۳ استان کشور نیز از میانگین کشوری تعداد سالمندان بیشتر هستند که شامل استان گیلان، مرکزی، مازندران، آذربایجان‌ شرقی، خراسان جنوبی، تهران، سمنان، اردبیل، کرمانشاه، یزد، اصفهان و زنجان می‌شوند. همچنین جوان‌ترین استان‌های کشور به ترتیب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان هستند.

طاهری با بیان اینکه تعداد سالمندان در تهران یک میلیون و ۱۰۲ هزار و ۱۲۳ نفر است، گفت: تهران نهمین استان سالمند کشور است. سن امید به زندگی نیز در کشور ۷۲ سال در مردان و ۷۴ سال در زنان است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *