انتظار حل ریشه‌ای مشكلات، صرفا با یك نامه؛بهروز مهدیزاده
رئیس جمهور ۰۵۸

شمال ما: بسیاری از شهروندان گیلان همچنان در انتظار جواب مسئولان به درخواست‌هایشان هستند. بعد از گذشت تقریبا ۳ ماه از سفر ریاست جمهوری، مردم گیلان از روند پاسخ‌گویی به درخواستشان احساس رضایت نمی‌کنند. تماس‌هایی که اخیرا تعدا زیادی از شهروندان با دفتر روزنامه داشته‌اند، موید این نکته است که به‌رغم وعده‌های مسئولان مبنی بر روشن شدن تکلیف نامه‌ها تا تیرماه، هنوز هم وضعیت مشخص نیست و شهروندان در انتظار پاسخ نامه یا تماس خود به سامانه ۱۱۱ هستند.
نامه‌نگاری به رئیس‌جمهوری، چندین دوره است که به شیوه‌ای مرسوم بدل شده است. اغلب نامه‌ها حالت شخصی دارد و و نگارنده نامه به دلیل مشکلاتی اقدام به این کار می‌کند. در این حالت نگارنده از حل شدن وضعیت خود به شیوه‌های مرسوم اداری و جاری دیگر امیدی ندارد و در نهایت به نامه نوشتن برای رئیس‌جمهور متوسل می‌شود.
حل ریشه‌ای مشکلات، صرفا با یک نامه
حال اینکه چقدر به این نامه‌ترتیب اثر داده می‌شود خود موضوعی است که سال‌هاست منتقدان آن را نقد می‌کنند در این حال باید توجه داشت که هیچ دولتی معتقد نیست که با این نامه‌ها مشکل مردم حل خواهد شد؛ زیراحل مشکلات مردم باید از طریق اتخاذ تصمیمات بزرگ و برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد. قطعا مشکل فردی که تقاضای وام خرد یا کلان دارد و آن را در نامه خود می‌نویسد، چیزی نیست که آن را از طریق شخص اول اجرایی کشور پیگیری کند. حتی اصلا نباید انتظار داشت که بررسی تمام نامه‌ها از سوی اعضای کابینه صورت گیرد،زیرا خواندن وبررسی تمام نامه‌های مردم هم وقت‌گیر است و هم کارآمدی دستگاه‌ها را کاهش می‌دهد.
به هر حال کسی که نامه می‌نویسد انتظار پاسخ نامه هم دارد. تعداد زیادی از شهروندان گیلان در تماس‌های خود  به روزنامه همشهری اشاره داشته‌اند که به‌رغم دریافت کد رهگیری از سامانه ۱۱۱ هنوز هم پاسخی از این مرکز یا سایر نهادها نگرفته‌اند.
این شهروندان نسبت به عدم پاسخگویی دولت معترض هستند؛ چرا که با وجود گذشت تقریبا ۳ ماه از سفر هیأت دولت به گیلان تاکنون هیچ جوابی از سوی دولت به نامه‌هایشان داده نشده است. طبق آمار استانداری، بیش از ۱۲۴هزار‌نامه در گیلان توسط مردم به هیات دولت داده شد که به گفته مدیرکل بازرسی استانداری گیلان باید تا پایان خرداد ماه وضعیت نامه‌ها تعیین تکلیف می‌شد، اما ظاهرا با اتمام این مدت هنوز هم پاسخی به نامه‌‌های مردم داده نشده است.
حتی سامانه تلفنی ۱۱۱ و اینترنتی سامد که برای تسریع روند پاسخگویی راه‌اندازی شده بود نتوانست جوابگوی مردمی باشد که هر ثانیه برای حل مشکلاتشان حکم طلا را دارد.

نباید انتظار رسیدگی به همه نامه‌ها را داشت
در این خصوص مدیرکل روابط‌عمومی استانداری گیلان در پاسخ صریحی به همشهری می‌گوید: شهروندان نباید انتظار داشته باشند که در زمان کوتاهی جواب نامه‌هایشان را دریافت کنند. این کار زمان بر است. به دلیل تعداد بسیار زیاد نامه‌ها نمی‌توان در چنین زمان اندکی انتظار رسیدگی به همه نامه‌ها را داشت.
«یوسف گلشن» در ادامه می‌گوید: البته نامه‌ها در حال رسیدگی هستند و مردم مطمئن باشند که درخواست‌هایشان بررسی می‌شود. به گفته گلشن ابتدا نامه‌ها را بر اساس نوع درخواست دسته‌بندی می‌کنند و سپس رسیدگی به آنها را اولویت‌بندی‌ می‌کنند.
وی می‌افزاید: اکثر درخواست‌ها مربوط به وام و کمک مالی و اشتغال است. برخی از این درخواست‌ها را برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌ربط معرفی کردیم و خوشبختانه کارها در حال انجام است.
یوسف گلشن معتقد است: به همه نامه‌‌ها نمی‌شود پاسخ داد؛ موضوع یکسری از نامه ها درخواست کمک مالی بوده و یکسری دیگر هم اشتغال که مثلا در مورد اشتغال نمی‌شود به شکل دستوری موضوع را حل کرد. مدیرکل روابط‌عمومی استانداری گیلان در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد برخی از نامه‌ها اشاره می‌کند: متاسفانه تعداد نامه‌هایی که قابلیت اجرایی ندارند بسیار زیاد است.
هرچند که بیشتر درخواست‌ها مربوط به اشتغال و کمک مالی است ولی این مسئول از جزئیات رسیدگی به نامه‌‌ها اطلاع چندانی در دست ندارد.
به گفته این مقام مسئول در استانداری، حدود ۳۰ هزار نامه مردمی فاقد مشخصات کامل از قبیل کدملی و شماره تلفن بود که توسط کارشناسان سامد گیلان این نامه‌ها در ۲ هفته تکمیل شد. بخشی از این نامه‌ها اصلا در حیطه دولت نیست. مثلا ممکن است شکایت از کسی باشد یا زندانی داشته باشند که مربوط به قوه قضائیه است که به فرد تماس گیرنده مشاوره و راهنمایی لازم داده خواهد شد.
با این حال «نادر خدادادی»، مدیرکل بازرسی استانداری گیلان می‌گوید: این نامه‌ها درنهایت تا پایان تیرماه پاسخ داده می‌شوند. وی با بیان اینکه یک‌هزار کارشناس آموزش دیده به نامه‌های مردمی رسیدگی کردند، اعلام می‌کند: بازرسان اداره‌ کل بازرسی استانداری گیلان نیز بر نحوه رسیدگی به نامه‌ها نظارت کردند. در این راستا به برخی از متقاضیان، وام‌های کم‌بهره‌توسط صندوق کارآفرینی امید و مهر ایران ارائه می‌شود.

ارجاع نامه‌ها به صندوق کارآفرینی امید
تاکنون فقط یکی از مقامات مسئول در این‌باره اظهار نظر کرده است. مشاور مدیرعامل در صندوق کار‌آفرینی امید گیلان در اظهار نظر چندی قبل خود با رسانه‌ها بیان کرده است: در ارتباط با نامه‌های مردمی به ریاست جمهوری، تعداد ۷۶۳۹ فقره پرونده از استانداری به این صندوق ارجاع شد تا با پرداخت وام‌های ضروری و خود اشتغالی؛ مشکلات مردم تا حدودی برطرف شود.
«محمدمهدی پتکی» می‌افزاید: صندوق کارآفرینی امید ۱۰ میلیارد تومان به همین منظور اختصاص داده است که ۲میلیارد تومان برای وام‌های ضروری و ۸‌میلیارد تومان برای وام‌های خود‌اشتغالی است.
مشاور مدیرعامل صندوق کار‌آفرینی امید بیان می‌کند: حداکثر وام ضروری ۵ میلیون تومان و سقف وام‌های خود‌اشتغالی ۳۰ میلیون تومان است. برای طرح‌های جدید هم ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

کمیته امداد یا مشاغل کوچک؟
حل معضل اشتغال موضوع بسیار حیاتی برای جوانان گیلانی است و مطمئنا درخواست بسیاری از خانواده ها در این نامه‌ها مربوط به اشتغال جوانان بود. اما خود دولت بهتر از هر کسی می‌داند که مساله اشتغال چیزی نیست که با یک نامه حل شود. با این حال باید منتظر ماند و دید آیا دولت روحانی هم به مانند دولت قبل اقدام معرفی افراد نیازمند و جویای کار به کمیته امداد می‌کند؟ یا بسیاری از این افراد را با ساماندهی و برنامه‌ریزی به سمت ایجاد مشاغل کوچک و با هدف هدایت می‌کند؟  نامه‌نگاری به دولت‌ها هر چند که مورد انتقاد برخی صاحب‌نظران قرار دارد، اما چه خوب که ضمن پاسخگویی سریع‌تر، به بهترین شکل سامان داده شود تا دولت تدبیر و امید متهم به عدم پاسخگویی نشود.

 

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *