رییس سازمان جنگل‌ها اعلام کرد؛خدا کرم جلالی ۰۱۱

شمال ما: رییس سازمان جنگل‌ها از انتخاب استان گیلان به عنوان محلی برای اجرای پایلوت طرح‌های تدوین شده در راستای توقف بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال خبر داد و گفت: طرح تنفس در بخشی از جنگل‌های این استان اجرا خواهد شد تا از نتایج آن در سایر استان‌های شمالی استفاده کنیم.

خدا کرم جلالی در نشستی خبری که به مناسب هفته دولت در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، در پاسخ به پرسش زیست بوم درباره برنامه اجرایی سازمان جنگل‌ها به منظور توقف بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال، تاکید کرد: سازمان جنگل‌ها برنامه لازم برای اجرای مصوبه دولت را تدوین کرده ولی اجرای این برنامه الزاماتی دارد. برای مدیریت یک میلیون و دویست هزار هکتار عرصه جنگلی دارای طرح، نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم و اگر بخواهیم برای دو میلیون هکتار جنگل‌های شمال طرح تهیه کنیم باید ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به سازمان تزریق شود. این در حالی است که با گذشت ۶ ماه از سال هنوز بودجه‌ای از دولت دریافت نکرده‌ایم و حتی برای مقابله با حریق پول کافی در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.
وی در رابطه با اشکالات وارد شده به ماده ۶ مصوبه دولت که بهره‌برداری از درختان شکسته و باد افتاده را مجاز می‌کند در حالی که این مسئله زمینه‌ساز طغیان آفات و امراض در جنگل‌ خواهد بود از تلاش این سازمان برای اصلاح این ماده قانونی خبر داد. رییس سازمان جنگل‌ها افزود: سازمان محیط زیست با پیشنهاد ما برای اصلاح ماده ۶ مصوبه دولت مخالفت کرده‌است.
البته وی تاکید کرد: بحث توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال یک مقوله تخصصی است که از سال‌ها پیش در سازمان جنگل‌ها مطرح بوده‌است. همانگونه که ما درباره مدیریت ببر و پلنگ نظر نمی‌دهند، سازمان حفاظت محیط زیست هم باید مدیریت عرصه‌های جنگلی را به متخصصان امر واگذار کند.
سمن‌ها برای جنگل برنامه نمی‌ریزند
جلالی در پاسخ به اینکه چرا سازمان جنگل‌ها از سمن‌ها درخواست تدوین برنامه‌ای برای یک موضوع کاملا تخصصی یعنی توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کرده، گفت: هیچ کس از سمن‎ها درخواست نکرده که برای توقف بهره‌برداری برنامه‌ای تدوین کنند.
وی ادامه داد: در طرح تنفسی که به تایید سازمان محیط زیست هم رسیده سازمان جنگل‌ها مجاز است بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل برداشت کند. البته ما متوجه نشدیم که صدور مجوز برداشت این میزان چوب چه مفهومی دارد اما در حال حاضر میزان برداشت از جنگل‌های شمال حدود نیم متر مکعب در هکتار است در حالی که پتانسیل برداشت و میزان رویش جنگل حدود دو تا چهار متر مکعب در هکتار ثبت شده‌است.
رییس سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اینکه مخالفتی با توقف بهره‌برداری صنعتی از شمال ندارد، افزود: شرکت‌های بهره‎‌بردار مبالغ ناچیزی از پول فروش چوب را به حساب دولت واریز می‌کنند اما آنها به جز بهره‌برداری از جنگل وظیفه حفاظت، نهالکاری، جاده‌سازی اطفای حریق و غیره را در جنگل به عهده داشته و رها کردن یکباره طرح‌های جنگلداری اشتغال دو هزار نفر که به عنوان محافظ در جنگل مشغول فعالیت هستند را به خطر انداخته و احتمال قاچاق چوب را افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: اشتغال هفت هزار نفر به طور مستقیم و دو هزار نفر به طور غیر مستقیم به بهره‌برداری از جنگل وابسته بوده و در صنعت نیز برای ۲۴ تا ۲۵ هزار نفر به واسطه برداشت از جنگل‌ها اشتغال ایجاد شده‌است. با توقف بهره‌برداری از جنگل باید برای معیشت این افراد تدبیری اندیشیده شود در غیر این صورت با معضلات جدی مواجه خواهیم بود.
.
http://zistboom.com/files/fa/news/1395/6/3/34054_678.jpg
.
جلالی تاکید کرد: نباید ساختارهای موجود طرح‌های جنگلداری به یکباره از بین برود و باید از مواهب الهی به صورت پایدار بهره‌برداری کرد.
وی درباره اظهارات متولیان آستان قدس رضوی درباره لغو فعالیت شرکت‌های وابسته به این مجموعه در طرح‌های جنگلداری، گفت: هنوز آستان رسما از اجرای طرح‌‎های جنگلداری انصراف خود را اعلام نکرده و به محض اعلام رسمی، برای این شرکت جایگزین تعیین خواهیم کرد.
مشکل آق مشهد حل می‌شود
رییس سازمان جنگل‌ها در پاسخ به پرسشی درباره حکم دادگاه و واگذاری پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی به یک واقف خصوصی، بیان کرد: طی قراردادی که با سازمان اوقاف داریم، اطمینان داریم که این مشکل حل خواهد شد.
وی افزود: پرونده این دعوا چهار بار در دادگاه مطرح شده که سه بار به نفع منابع طبیعی رای صادر شده بود اما در نهایت در چهارمین بررسی پرونده، رای به نفع واقف خصوصی صادر شد. در همین راستا سازمان جنگل‌ها درخواست اعمال ماده ۴۷۷ را کرده‌است. براساس این ماده، بالاترین مقام قضایی کشور در پرونده‌هایی که بر خلاف منافع ملی است ورود پیدا کرده و دستور تجدید بررسی آن را صادر می‌کند.
جلالی ادامه داد: البته از طریق تفاهم نامه‌ای که دو سازمان جنگل‌ها و اوقاف با یکدیگر امضا کرده‌اند، جنگل‌ها وقف پذیر نیستند و قطعا مشکل آق مشهد حل خواهد شد.
وی درباره صدور حکم جلب برای ستار بابایی مدیر کل منابع طبیعی منطقه ساری توسط دادگاه، عنوان کرد: صدور چنین حکمی به دلیل عدم اجرای رای دادگاه بوده و به دلیل اقدامات اخیر سازمان جنگل‌ها، قطعا این حکم لغو خواهد شد.
رییس سازمان جنگل‌ها همچنین تاکید کرد: حتی اگر جنگل‌های آق مشهد موقوفه اعلام شود، واقف آن حق هیچ گونه تغییر کاربری، ساخت و ساز و واگذاری در آن را طبق قانون حفاظت و بهره‌داری از جنگل‌های شمال نخواهد داشت.
وی همچنین درباره فروش ۱۲ هکتار از جنگل‌های محمود آباد به بنیاد مسکن تاکید کرد: هیچ فروشی در کار نبوده و سازمان جنگل‌ها طبق قانون باید زمین‎‌های مورد نیاز بنیاد مسکن را در قالب طرح‌های هادی به این مجموعه اختصاص دهد. آنچه در رسانه‌ها به عنوان سند فروش زمین ارایه شده فقط در راستای تعیین ارزش زمین برای پرداخت حق‌العمل بنگاهی که انتقال سند را انجام داده، بوده و سازمان جنگل‌ها بابت این واگذاری هیچ پولی دریافت نکرده‌است.
جلالی ادامه داد: بخش‎‌هایی از قطعه زمین واگذار شده جنگل دست کاشت بوده که قابلیت تغییر کاربری نداشته و در زمان واگذاری به بنیاد مسکن این مسئله را به آنها گوشزد کرده‌ایم. همچنین بخشی از تخلفات شرکت خانه دریا در این قطعه زمین ۱۲ هکتاری که برای ایجاد فضای سبز به مدت ۳۰ سال به آنها واگذار شده بود نیز به دادگاه گزارش شده و در حال پیگیری شکایت هستیم.
وی درباره نحوه مبارزه با آفت شب پره شمشاد با تاکید بر خطرناک بودن این حشره به دلیل تغذیه از برگ و پوست شاخه‌های جوان و خشکاندن شمشادها، عنوان کرد: برای مبارزه با این آفت از سموم شیمیایی استفاده نشده و دو محلول بیولوژیک بی تی تی و دیمیلین در عرصه‌های جنگلی به کار گرفته شده‌اند.
رییس سازمان جنگل‌ها گفت: به مناسب هفته دولت ۲۹۵ طرح با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش‌های مختلف آبخیزداری، بیابانزدایی، حفاظت، جنگلکاری اقتصادی و گیاهان دارویی به بهره‌برداری خواهد رسید.
زیست بوم/ لیلا مرگن

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *