+ جوابیه آقای مدیر کلمیلاد ابراهیمی 052

شمال ما: میلاد ابراهیمی، مدیرمسئول پایگاه خبری آوای رشت در وبسایت خویش از دغدغه این روزهای پایگاه های خبری استان نوشت:

دکتر فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در واپسین روزهای سال ۹۳ طی گفتگویی با سایت ارشاد گیلان گفت: در زمان مدیریت بنده ۲۲ سایت خبری مجوز گرفتند.

“مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به رشد ۷۳۳ درصدی صدور مجوز برای سایت های خبری استان، اظهار کرد: تا کنون برای ۲۵ پایگاه خبری و تحلیلی استان پروانه فعالیت صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان طی گفت و گویی اظهار کرد: تا قبل از آغاز مدیریت بنده در این اداره کل، فقط برای سه پایگاه خبری و تحلیلی استان گیلان مجوز صادر شده بود.

وی با اشاره به رشد ۷۳۳ درصدی صدور مجوز برای سایت های خبری استان، افزود: از خرداد ۹۳ تا کنون نیز برای ۲۲ پایگاه خبری و تحلیلی دیگر در استان پروانه فعالیت صادر شده که تعداد پایگاه های مجاز خبری گیلان به ۲۵ پایگاه رسیده است.”

مدیر کل ارشاد در حالی این ادعا را مطرح کردند که درخواست مجوز و صدور مجوز پایگاه های اطلاع رسانی هیچ گونه ارتباطی با عملکرد ایشان نداشته و اقدام پایگاه های خبری برای دریافت مجوز صرفا به دلیل تهدیدهای معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبنی بر فیلتر کردن سایت های بدون مجوز است.

گویا ایشان که از چهره های دانشگاهی استان هستند با فضای رسانه های مجازی آشنایی زیادی ندارند. اگر ایشان نگاهی به تاریخ صدور مجوز سایت های خبری در استانهای دیگر نیز داشته باشند، متوجه خواهند شد که پایگاه های اطلاع رسانی عمدتا در ۶ ماهه دوم سال ۹۳ مجوز خود را دریافت کرده اند. بنابراین مدیرکل محترم ارشاد گیلان بهتر است با تعامل و همراهی بیشتر با سایت های خبری عملکردشان را بهبود ببخشند نه با ارائه آمارهای اینچنینی سعی در بهبود کارنامه خود داشته باشند.

مدیران کل قبلی با برگزاری جلسات مداوم و منظم، ضمن شنیدن دغدغه های مسئولین پایگاه های خبری استان، پیگیر حل مشکلات رسانه های مجازی بودند اما متاسفانه با آغاز مدیریت ایشان علی رغم همه صحبت ها و ادعاها، نه تنها هیچ همت جدی برای رفع مشکلات دیده نمی شود، بلکه رویه مدیران قبلی نیز متوقف شده است.

متاسفانه در چنین شرایطی، اخباری نیز مبنی بر حمایت ارشاد گیلان از پایگاههای خبری همسو با سلیقه سیاسی آقای مدیرکل به گوش می رسد که امیدواریم این اخبار اشتباه باشد.

و اینگونه جواب شنید:

جناب آقای میلاد ابراهیمی

مدیرمحترم پایگاه اطلاع رسانی آوای رشت

با سلام و احترام

با تبریک فرا رسیدن بهار طبیعت به شما و آرزوی موفقیت روزافزون با توجه به یادداشت منتشر شده مورخ ۱۶/۱/۹۴ با عنوان “گویا مدیرکل ارشاد گیلان با فضای پایگاه های خبری آشنا نیست !” موارد زیر با توجه به ماده ۲۳ قانون مطبوعات، جهت آگاهی و چاپ در آن پایگاه اطلاع رسانی تقدیم میگردد.

با عنایت به اینکه پایگاه های خبری به عنوان یک رسانه تاثیرگذار، رسالت اطلاع رسانی مناسب وتوجیه افکار عمومی را برعهده دارند انتظار میرود با اطلاعات دقیق و اعمال نظارت بیشتر، حرکت در مسیر اطلاع رسانی صحیح، سرلوحه رسانه وزین شما قرار گیرد.

۱- استان گیلان تا پایان سال ۹۳ دارای ۱۷۳ نشریه، ۸۱ دفتر سرپرستی نشریات سراسری، ۱۱ دفتر نمایندگی خبرگزاری های سراسری و ۲۵ پایگاه اطلاع رسانی می باشد. که از لحاظ کمیت در حوزه مطبوعات مکتوب در رتبه چهارم و در بخش پایگاه های خبری در رتبه سوم کشور قرار داریم. این آمار در طول سالیان گذشته با توجه به تعداد رسانه ها از سوی مدیران کل و در اخبار روابط عمومی اعلام می شود. البته نه به دلیل ارایه گزارش شخصی یا گزارش کار اداری  بلکه این اعداد نشان از گستره فعالیت رسانه ها در استان و سطح آگاهی مردم استان می باشد.

۲- شکل گیری پایگاه های خبری از چند سال قبل بوده و در سال گذشته معاونت مطبوعاتی به دلیل درخواست های مکرر پایگاه های خبری و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به ساماندهی این پایگاه ها اقدام نمود که این کار بیشتر با هدف تشویق آنها به فعالیت در چهارچوب قانونی بوده تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند از این پایگاه های اطلاع رسانی حمایت مالی و معنوی نماید.

۳- ارتباط با رسانه ها پیگیری دغدغه ها و مشکلات رسانه ها از وظایف این اداره کل است که در طول سال گذشته چند جلسه با این موضوع با پایگاه های خبری برگزار شد که در آخرین جلسه که قبل از دهه فجر برگزار شد متأسفانه فقط سه پایگاه خبری حضور پیدا کردند.همچنین در جلسات برگزار شده بیشترین و مهمترین دغدغه مطرح شده از سوی مدیران پایگاه های خبری در ابتدای سال گذشته دریافت مجوز فعالیت و روند کند صدور مجوز از سوی معاونت مطبوعاتی بود که با پیگیری این اداره کل و سایر ادارات کل استانها در نیمه دوم سال ۹۳ روند صدور مجوز سرعت بیشتری گرفت.

در همین نشست ها و به جهت تشویق پایگاه های خبری از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داده شد که پایگاه های خبری که تا پایان سال مجوز فعالیت دریافت نمایند این اداره کل هدیه روز خبرنگار را به آنها اهدا می کند،که این امر اتفاق افتاد و تعدادی هم در روزهای آینده هدیه خود را دریافت می نمایند.

شایان ذکر است که از نظر قانونی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از دریافت مجوز فعالیت موظف  به نظارت و همکاری بر رسانه هاست اما به جهت حمایت از فعالان این عرصه این اداره کل تمام تلاش خود را جهت تسهیل صدور مجوز انجام داده است.

۴- از جمله فعالیت هایی که این اداره کل جهت تسهیل کار پایگاه های خبری انجام داده نامه نگاری با استانداری و دستگاه های اجرایی جهت به رسمیت شناختن این پایگاه ها و تسهیل حضور خبرنگاران این پایگاه ها در جلسات خبری و مطبوعاتی ادارات است که آخرین مورد آن هماهنگی جهت پوشش خبری سفر آتی هیأت دولت به استان بوده است.

۵-  این اداره کل با توجه خط مشی  دکتر فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به هیچ وجه سلیقه و جهت های سیاسی را با فعالیت های فرهنگی و هنری آمیخته نکرده و نخواهد کرد و در سخنرانی های خود تاکید دارند که ورود حاشیه های سیاسی به عرصه فرهنگ و هنر ممنوع می باشد.

امیدواریم تمام پایگاه های خبری با رعایت استانداردهای خبری و تکمیل کادر خبری حرفه ای به جای کپی کردن اخبار دیگر رسانه ها به سمت تولید اخبار حرکت نمایند تا بتوانند از مزایایی یارانه مطبوعاتی نیز بهرمند شوند.

در پایان اعلام می داریم که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با روی گشاده و آغوش باز منتظر نقد های سازنده و راه گشای تمام رسانه های مکتوب و مجازی استان می باشد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *