رودخانه های رشت، عامل اصلی سرطان؛زرجوب رشت ۰۱۱

شمال ما: دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت فقط نام زیبا دارند و بو و چهره ناپسندشان مردم رشت را ناراحت می‌کند.

زرجوب یکی از دو رود شهر رودگذر رشت است. از کوه‌های کم ارتفاع هزار مرز، نیزه سر، جوکلبندان و کچا از حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر رشت سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از منطقه «بهدان» و «چوماچا» و پیوستن به رودخانه گوهررود رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهد به بخش شرقی تالاب انزلی وارد می‌شود. این رودخانه با متوسط حجم سالانه ۱۷۳٫۴ میلیون مترمکعب یکی از منابع اصلی و مهم تأمین آب تالاب انزلی به شمار می‌رود.

در گذشته این رودخانه از مکان‌های دیدنی رشت به‌شمار می‌آمد و کنار زرجوب (سیاهرود) دو چشمه وجود داشت که آب آشامیدنی ساکنانش را تأمین می‌کرد و در آن ماهیگیری نیز می‌شد. اما امروزه این رود با ورود فاضلاب موجب آلودگی و انتقال این آلودگی‌ها به تالاب انزلی و ایجاد چهره ناخوشایند شهری می‌شود.

رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت به کانال انتقال فاضلاب تبدیل شده است که از این فاضلاب خالص در کشاورزی استفاده می‌شود و این استان از استان‌های پرخطر در آلودگی آب است.

 

رودخانه‌های رشت عامل اصلی افزایش ابتلا به سرطان در گیلان

آلودگی رودخانه‌های رشت یکی از عوامل اصلی کسب رتبه نخست ابتلا به سرطان استان گیلان در ایران است. این رودخانه‌ها که نام زیبا دارند و چهره‌ای زشت، امسال مورد توجه بیشتر قرار گرفته‌اند و اعتباری برای نجات آن‌ها نیز اختصاص یافته است و شرکت آب منطقه‌ای گیلان به عنوان متولی اصلی احیای این رودخانه‌ها از سوی مدیریت برنامه‌ریزی کشور انتخاب شد اما اینکه این کار باید توسط یک دستگاه به صورت متمرکز انجام شود و یا اینکه چند دستگاه باید باهم به این کار بپردازند و یا اینکه متولی اصلی درست انتخاب شده یا نه از جمله بحث‌هایی بود که امروز در جلسه بررسی مصوبات سفر که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شده بود مورد اعتراض قرار گرفت و حتی یکی از مسئولین گفت؛در صورتی که متولی این امر تغییر نکند در جلسات کارگروه احیای گوهررود و زرجوب رشت شرکت نخواهد کرد.

شرکت آب و فاضلاب گیلان در بخش پساب‌های ورودی، شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان در بخش تملک زمین‌های حریم رودخانه و شهرداری رشت در بخش زیباسازی از دستگاه‌های اجرایی اصلی در پاکسازی این رودخانه‌ها هستند.

دکتر محمدعلی نجفی استاندار گیلان امروز در جلسه بررسی مصوبات سفر ریاست جمهوری به گیلان گفت: زمان اجرایی شدن پروژه‌ها در همان زمان مصوب شدن بررسی و قطعی شد و در حال حاضر روند اجرای پروژه‌ها در استان مطلوب است.

وی با بیان اینکه به دلیل سفر ریاست جمهوری در فروردین ماه فرصت مناسبی برای اجرایی شدن مصوبات داریم، اضافه کرد: گیلان استانی پر باران است و باید از فرصت تابستان کنونی نهایت بهره را ببریم.

نجفی ادامه داد: بررسی انجام اجرایی شدن مصوبات به صورت روزانه در استانداری گیلان انجام می‌شود.

استاندار گیلان یکی از مهم‌ترین مصوبات سفر ریاست جمهوری احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت است.

 

گوهر و زری که در گیلان چهره زشت دارند

دکتر نجفی با بیان اینکه دو رودخانه رشت به نام‌های گوهررود و زرجوب فقط در حال حاضر نام زیبا و چهره واقعا ناپسندی را دارند، تاکید کرد:جهت سامان دهی این دو رودخانه جلسات تخصصی باید از سوی شهرداری، آب منطقه‌ای و شرکت آب و فاضلاب شهری استان گذاشته شود تا کارهای باارزش و خوبی صورت بگیرد.

در ادامه این جلسه حجت شعبانپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: همانند کارگروه احیای تالاب انزلی یک کارگروه برای احیای دو رودخانه گوهررود و زرجوب تشکیل می‌شود.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای گیلان به عنوان لیدر، کار احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت تعیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری رشت و شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان از جمله اعضای مهم کارگروه هستند تا احیای این رودخانه‌ها خوب پیش برود.

 

فاضلاب‌ها عامل اصلی آلودگی گوهررود هستند

کاظم لطفی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز در این جلسه گفت: جلوگیری از ورود آلودگی‌ها و فاضلاب‌ها به رودخانه‌های گوهررود و زرجوب از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای نجات این رودخانه‌ها انجام شود و به این ترتیب بهتر است انجام این کار به این شرکت اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: سپردن احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب به شرکت آب منطقه‌ای گیلان موجب می‌شود که کار مسیر درست را طی نکند.

لطفی خاطرنشان کرد: برای احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب مطالعات لازم در شرکت ما انجام شده است.

 

احیای رودخانه‌های رشت توسط یک دستگاه قابل انجام نیست

محمدحسین اصغریان سرپرست معاونت توسعه انسانی استانداری گیلان در ادامه این جلسه گفت: کاملاً واضح است که زرجوب و گوهررود را فاضلاب‌ها آلوده کرده‌اند اما احیای این رودخانه‌ها فقط توسط یک دستگاه قابل انجام نیست و هر دستگاهی فرا خور وظایفی که به آن محول خواهد شد، انجام وظیفه می‌کند.

 

یک دستگاه باید متولی احیای رودخانه‌ها باشد

محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت نیز در این جلسه اظهار کرد:با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد تومان کمتر از ۱۰ درصد احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: حضور چند دستگاه برای احیای رودخانه‌های رشت کار را به جلو پیش نمی‌برد و باید برای اجرای این کار به صورت متمرکز عمل شود.

ثابت‌قدم تصریح کرد:برای انتخاب مشاور و مطالعاتی که برای احیای رودخانه‌های رشت باید انجام می‌شد وقت زیادی صرف شده است و اگر قرار است متولی کار از اول از جای دیگر تعیین شود چرا ما بیهوده وقت صرف می‌کنیم.

سیف‌اله آقابیگی مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در این جلسه با بیان اینکه بر طبق قانون توزیع عادلانه آب شرکت آب منطقه‌ای به عنوان متولی اصلی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب انتخاب شده است،گفت:این کار از الگوهای درست کشوری انجام شده است.

وی افزود: عملیات رتبه‌گذاری رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت از سوی آب منطقه‌ای انجام شده و این شرکت مهندسی رودخانه‌ها را نیز در این رودخانه‌ها انجام داده است. آقابیگی خاطرنشان کرد:نجات بخشی این رودخانه‌ها هدف اصلی این شرکت است.

 

منبع: گیلان امروز

عکس: ایرنا، مجتبی محمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *