گفتگو با سعید نعمتی، هنرمند دوست داشتنی گیلان؛%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%86%d8%b9%d9%85%d8%aa%db%8c-012

بازیگر جوان تلویزیون و تئاتر با تاکید بر لزوم فرصت سازی جهت بروز استعدادهای تازه در تئاتر گیلان، گفت: شاد ترین اتفاق برای تئاتر استان سالن های پر از تماشاگر است.

شمال ما: «سید سعید نعمتی» هنرمند جوان گیلانی بازیگری است که از نوجوانی پا در عرصه بازیگری گذاشته است و هم اکنون پله ها ی رشد در کارش را طی می کند:

ابتدا  یک بیوگرافی از خودتان بیان کنید اینکه از چه سالی کار نمایش را شروع کردید و اولین کاری که انجام دادید ؟

من «سید سعید نعمتی» هستم، متولد مرداد ۱۳۷۰ دانشجوی رشته کارشناسی سینما از خانواده ای با شرایط زندگی کاملا معمولی، شروع کار هنری من اوایل سال ۸۰ بود که در کارگاه هنر سروش به کلاس های بازیگری بهنام قربانی رفتم و بدین ترتیب شروع دوره های بازیگری من از بهنام قربانی عزیز  آغاز و بعد آن در کنار فرهاد پاک سرشت و بعد آموزش ها را با حضور در کلاس های علی حلوی به پایان رساندم ، لازم به ذکر است در دوره های که پیش این اساتید آموزش می دیدم در کلاس همیشه شاگرد ممتاز بودم، اگر از این اساتید سوال کنید خودشان این امر را تائید می کنند. اولین کارهای من کارهای خیلی هنری نبودند، بنابراین چندان علاقه مند نیستم در مورد آنها صحبت کنم، چون روح هنری در این آثار نبود ولی شروع کار نسبتا حرفه ای من با نمایش معرکه در معرکه؛ به نویسندگی داود میرباقری و کارگردانی سهیل نورزاده کلید خورد که به اجرای کارگاهی درآمد من در این نمایش  نقش لوطی رو بازی کردم.

.

 

saeid nemati

.

 

درباره «عشق من حامد بهداد» از تمرین تا اجرا و میزان استقبال توضیح دهید

نمایش «عشق من حامد بهداد» را یکی از نویسندگان و بازیگران خوب کشور به نام  افشین هاشمی نوشته است و من زمانی که خواستم شروع کنم با ایشان تماس گرفتم و مجوز متن برای کار را به من دادند و برای این امر از ایشان تشکر می کنم و اما اینکه چطور به اجرا رسید این نمایش دو بازیگر داشت که یکی را  به دلیل نزدیکی به خود ؛ من در این شخصیت ایفای نقش کردم و نقش (پرویز) را معین زرتاج عزیز ایفا کرد ما تقریبا دو ماه هر روز تمرین می کردیم که بتوانیم کار را برای اجرا آماده کنیم که البته بخش زیادی از تمرینات در ماه مبارک رمضان بود با وجود اینکه بچه ها روزه می گرفتند ولی سرکار با قدرت حاضر می شدند که در نهایت  نمایش بازبینی و پذیرفته شد. تهیه کننده این کار امیرحسین هدایتی عزیز بود که بسیار به ما کمک کرد اسپانسر ما مدیر عزیز مبل گلچین بود که بی منت از ما حمایت کرد و خدا را هزار مرتبه شکر اجرای این نمایش از شب اول با سالن پر مواجه شد تو استان گیلان معمولا سالن های تئاتر  پر نمی شوند و خدا را شاکرم به خاطر اینکه ببینده ها ۸۰ دقیقه کار را  می دیدند و راضی سالن را ترک می کردند. نمایش «عشق من حامد بهداد» کمدی بود که البته من دو شخصیت دیگر را نیز  به نمایش اضافه کردم متصدی کافی شاپ که «رامین افتاده» بازی می کرد و داخل صحنه به دلیل اینکه فضای نمایش کافی شاپ بود یک نوازنده حرفه ای پیانو آوردم که «مرتضی شهبازفر» عزیز در صحنه می نواختند.

طناز پوررمضانی در این نمایش دستیار کارگردان و عاطفه ارضی طراح صحنه این کار بودند. ایشان در کار قبلی من نیز طراح صحنه بودند و  در جشنواره منطقه ای کاسپین جایزه بهترین طراحی صحنه را برای نمایش ما گرفتند.

مرتضی زحمتکش عزیز مدیر صحنه کار بودند و بسیاری دیگر از عزیزان که هم اکنون دقیقا حضور ذهن ندارم و در منابع خبری اسم این عزیزان قابل سرچ است، که اگر نبودند نمایش ما بی شک ضعیف تر می شد.

.

 

saeed nemati

.

 

در مورد سریال « خانه پدری» هم مختصری توضیح دهید؟

سریال «خانه پدری» به تهیه کنندگی و کارگردانی قدیر باقری و نویسندگی مجتبی کاظمی عزیز بود، سریال «خانه پدری» خیلی زود جا افتاد و در دل مردم نشست که البته برای این امر خدا را شاکرم. من قبل اینکه «خانه پدری» کلید بخورد خیلی ترس داشتم و همواره از خداوند می خواستم که یاری گر من برای ایفای این نقش باشد به طوری که مردم پذیرای من باشند و از سوی تماشاگر پس زده نشوم.

در این کار هنرمندانی حضور داشتند که در تلویزیون گیلان سالهای سال کار کردند و مردم به آنها علاقه دارند، شما در نظر بگیرید در میان هنرمندهایی که مردم دوستشان دارند سالهای سال با آنها  خاطره دارند یک نفر با نقش اول فیلم ورود کند این امر برای یک بازیگر جوان ترس ایجاد می کند که آیا  مردم من  را می پذیرند و یا پس می زنند؟ که به لطف خدا در پنج قسمت اول بینندگان من را پذیرفتند و از لطف مردم به خاطر همه دلگرمی ها یی که به من دادند سپاسگزارم .

من ۱۵ سال است که در این کار هستم و امروز  به صورت حرفه ای کار می کنم چند کار تصویری انجام دادم که در دوره خودشان خوب بود و در تلویزیون  هم کاملا اصولی پیشرفت کردم یعنی از سیاه لشگری در برنامه شبانه (ایستگاه آخر ) علی حلوی بعد یه سکانس در فیلم (فردا روشن است ) آغاز کردم و بعد سریال پرببیننده (بازارچه ) سال ۸۴ فرهاد پاک سرشت بعد سریال (منظومه عشق ) مرتضی اعوانی به عنوان نقش اصلی که البته سریال در شبهای محرم پخش می شد که دیده نشد و بعد سریال (خورم گبان ) پیمان حقانی که البته یک تجربه تصویری دیگر  هم دارم که  تجربه تلخی بود دوست ندارم نامش را ببرم و البته باید ذکر کنم  من تقریبا ۵ سال کار تصویر نکردم یعنی تقریبا از سال ۹۰ و اینکه  واقعا من چندین پیشنهاد بازی داشتم ولی به دلایلی که خودم داشتم نپذیرفتم دوست دارم یا کار تصویر نکنم یا اگر کاری را انجام می دهم  کار خوبی باشد که این فرصت را  قدیر باقری به من داد. به خاطر اعتمادی که به من کرد از ایشان  بسیار ممنونم، قبل از شروع کار آقای باقری به من گفت سعید به قدری به شما اعتماد دارم که با جرات  می گویم شما جلوی بازیگران  مطرح تهران نیز حرف برای گفتن دارید که منم به حرمت همین حرفشان تمام تلاشم را  کردم امیدوارم که موفق بیرون آمده باشم.

.

 

saeid.jpg

.

 

به چه ژانری علاقه دارید؟

من فضای کارهای اجتماعی را بسیار می پسندم و بیشتر کارهای که انجام می دهم حول محور این قضیه است؛ من کلا با کارهای رئالیستی که از دل جامعه و واقعیت سرچشمه می گیرد ارتباط بیشتری برقرار می کنم و بسیار کارهای که فضای ترادژیک و ملودرام را داشته باشد دوست دارم و به نظر خودم اصلا در این حوزه موفق تر از کمدی هستم.

دوست  دارید باکدام کارگردان ها کار کنید؟

اگر منظورتون کارگردان های کشوری هستند من خیلی علاقه مند هستم در  تئاتر برای محمد یعقوبی. بازی کنم و در تلویزیون ایفای نقش در کارهای آقایان حسن فتحی، سیروس مقدم، سروش صحت، سعیدآقاخانی را دوست دارم  و در سینما خیلی دلم می خواهد برای جناب آقای اصغر فرهادی و نیز آقای مازیار میری بازی کنم.

دوس دارید با کدام بازیگر همبازی بشوید؟

در تئاتر بازی با علی سرابی در  سینما هم با پرویز پرستویی و شهاب حسینی و رضا کیانیان، فاطمه معتمدآریا را دوست دارم.

.

 

photo_2016-09-17_12-00-35

.

 

ایده ال شما در بازیگری کجاست و تاکجا پیش خواهید رفت؟

در هنر و بازیگری ایده آلی وجود ندارد شما هرچه به سمت رشد حرکت کنید سقف ایده آل شما بالاتر می رود. اینکه تا کجا پیش خواهم رفت باید مشخص باشد وقتی من در سن ۲۵ سالگی، ۱۵ سال از عمرم را صرف این کار کردم  پس تا جایی که نفس داشته باشم پیش خواهم رفت؛ اگر خداوند بخواهد به نتیجه مطلوب می رسم چون معتقدم هیچ زحمتی بی نتیجه نمی ماند فقط امکان دارد طول بکشد ولی بی نتیجه نخواهد ماند.

الگوی شما در بازیگری کیست؟

اینکه بگویم مثلا خیلی درگیر الگو و این داستانها هستم اینطور نیست من سعی میکنم خودم خالق شخصیت ها و موقعیت ها و تیپ های کارکترها باشم، البته سینمای دنیا رو دنبال میکنم چون وظیفه من بازیگر این است که سینمای دنیا رو تا حد خودم بشناسم که خیلی وقتها لحظات خوب بازیگرانی چون تام هنکس، ژان رنو، آل پاچینو، رابرت دنیرو، مارلون براندو، مورگان فریمن، جرج کلونی، برادپیت، شان پن و…که در خلق بسیاری از شخصیتها بی نظیرند را مورد بررسی قرار می دهم، وظیفه ما یادگیری از اساتید و باتجربه ها است که من این کار را زیاد انجام می دهم نه اینکه بازی آنها کپی کنم به دنبال یادگیری هستم.

جز بازیگری به چه کارهای مشغولید؟

موسیقی کار می کنم. تصویر برداری فیلم کوتاه و تدوین انجام می دهم.

بعضی ها معتقدند که بازی شما متاثر از بازی های «مهران غفوریان »است نظرتان را در این مورد بیان کنید؟

بعد پخش سریال «خانه پدری» من این موضوع را زیاد شنیدم حتی بارها گفتند که من برادرش هستم و از این حرفها … آقای غفوریان یک هنرمند بزرگ کشوری در کمدی هستند و باور کنید ما فقط شباهت فیزیکی داریم من بسیار آقای غفوریان را دوست دارم ولی هیچ وقت از ایشان کپی نکردم یا دوست ندارم غفوریان و حتی کپی بازیگران دیگر شوم من دوست دارم سعید نعمتی باشم نه کسی که کپی کند و دارای خلاقیت نباشد. اگر آن دسته از عزیزان فکر می کنند من شبیه ایشان بازی می کنم با دقت بازی های من را  چه در تئاتر چه در تلویزیون ببینند حتما نظرشان عوض می شود.

 اگر قرار باشد اتفاقی برای نمایش گیلان رخ دهد دوست دارید چه اتفاقی باشد؟

خیلی اتفاق ها دوست دارم رخ دهند ولی نمی شود و من فقط دوست دارم…

تئاتر این استان خیلی بی کس است، این هنر نیاز به بودجه دارد و خواسته دیگر من که خیلی هم مهم است، پر شدن سالن های تئاتر است تا  گروه نمایش لذت ببرد از حضور تماشاگر و دیده شدن اثرش، هیچ سازمانی از تئاتر حمایت نمی کند تنها  سازمان فرهنگی ورزشی که تا حدودی می تواند در رفع مشکلات کارساز باشد و این نیز به خاطر درک مدیر عامل این سازمان و  وابستگی علیرضا قانع به هنر و هنرمند است چرا که ایشان  آگاه هستند که باید به هنر در استان توجه شود. ولی شاد ترین اتفاق برای کل تئاتر استان این است که سالن ها  پر از تماشاگر باشد هیچ چیز برای یک هنرمند تئاتر قشنگ تر از این نیست.

.

 

photo_2016-09-17_12-00-52

.

 

چه کارهایی هم اکنون در حال انجام دارید؟

در حال مذاکره برای یک سریال هستم که برای شبکه سراسری است. البته چون قطعی نشده نمیتوانم نام سریال را عنوان کنم، ولی کار یکی از کارگردان های سرشناس کشور هست و در حال حاضر دو کار تئاتر دارم که در یکی را بازی می کنم و در دیگری را هم کارگردانی و هم بازی و یک کار تئاتر دیگر را قرار است به امید خدا تا چند وقت دیگر شروع کنیم، دیگر نمیتوانم کار جدیدی را قبول کنم چون سرم به شدت شلوغ می شود و البته در ماهی که گذشت حدودا ۶ تا ۷ کار را به دلیل مشغله کاری رد کردم به نوعی سعادت حضور در آن کارها رانداشتم.

و در پایان ….

ای کاش تولیدات در بخش تئاتر و تلویزیون در گیلان به قدری بود که علاقمندان و هنرجوهان که بعضی ها واقعا مستعد هستند جایی برای روز استعدادهایشان وجود داشت و یادمان باشد که گیلان هنرمندهای بزرگی در  همه حوزه ها به ویژه سینما، تلویزیون و  تئاتر دارد.

قدر بدانیم که میدانم، نمیدانیم …ولی کاش بدانیم …

خیلی ممنون که وقت گذاشتید برای من و امیدوارم که شما و خواننده های این مصاحبه همیشه سلامت و موفق باشید.

.

 

nemati.jpg

.

منبع: فرهنگسرای مجازی شهر رشت


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *