با حضور مهمانان ویژه؛IMG_7122

شمال ما: مراسم رونمایی و اکران خصوصی فیلم “درباره آمنه، گزارش یک اسیدپاشی” به کارگردانی و تهیه کنندگی احمد عبداللهیان بلوچی ، نویسنده، روزنامه نگار، تهیه کننده و کارگردان گیلانی با حضور چهره های مطرح کشور همچون دکتر بیژن ذوالفقارنسب، حمیداستیلی، فرشاد پیوس، سپهر حیدری، امید روانخواه، علی نظرمحمدی، پویا امینی، پندار اکبری، فرهاد بشارتی و… برگزار گردید.

احمد عبداللهیان بلوچی کارگردان این مستند ضمن قدردانی از عوامل این فیلم عنوان کرد: سال ۸۳ که حادثه اسیدپاشی برای آمنه بهرامی رخ داد، ایده ساخت این مستند در ذهن من شکل گرفت. وی درباره انگیزه هایش از ساخت این مستند گفت: متاسفانه فرد خاطی از عملی که انجام داد نادم نبود در صورتیکه افراد خطا کار معمولا ابراز ندامت می کنند و دلیل دیگر اینکه خانم آمنه با تحمل این همه سختی باز بسیار امیدوار است شعر می گوید، کتاب می نویسد و به زندگی فکر می کند. آمنه عزمی راسخ برای گرفتن قصاص ۲ چشم داشت و توانست بگیرد و سپس بخشید. این بخشش بزرگی خاصی را می طلبد و هر کسی قادر به انجام آن نیست. بنابراین رسالت ما ایجاب می کرد که این مستند را در الویت کارهایم قرار دهم. این رسالت نه فیلمسازان بلکه تمامی فعالان رسانه ای است.

این کارگردان با اشاره به اینکه این اتفاق ممکن برای هر کدام از ما اتفاق بیفتد تصریح کرد: اگر با این مجرم قاطعانه برخورد می شد شاید امروز شاهد اسید پاشی های دیگر نبودیم. وی به آزادی این مجرم پس از ده سال اشاره کرد و افزود: این شخص بدون اینکه دیه خود را بپردازد آزادانه در حال زندگی است و امروز نه تنها از کرده خود پشیمان نیست بلکه دیگران از جمله عوامل فیلمسازی ما را تهدید به اسید پاشی کرده است.

وی مرگ را از واقعیت های زندگی دانست و اظهار داشت: حادثه ای که برای آمنه بهرامی رخ داد بسیار دردناکتر از مرگ است و یک خانواده را مدتها درگیر اتفاقات ناگوار می کند. بسیاری از نزدیکان آمنه بهرامی دچار فشارهای روحی شدند و برادر وی نیز به دلیل همین فشارهای روحی سال گذشته خودکشی کرد.

کارگردان جوان این فیلم قول های داده شده به آمنه را بی نتیجه دانست و افزود: متاسفانه به جز چند خیر، هیچگونه همکاری با این بانو برای طی مراحل درمانی انجام نشده است و شاید امروز آمنه با دیدن مشکلات پیش رویش و عملی نشدن وعده ها از بخشش پشیمان باشد. وی ادامه داد: چندی پیش از چشمان مصنوعی در اسپانیا رونمایی شد و با کمک مسئولین و مردم ممکن است بار دیگر آمنه بتواند بینایی خود را به دست آورد.

این کارگردان گیلانی با اشاره به سختی های ساخت این فیلم افزود: استارت ساخت این مستند سال ۸۶ زده شد و در سال ۸۷ تصویربرداری آغاز شد و تا چند ماه پیش این کار ادامه داشت. تقریبا در تمام دادگاه ها دوربین همراه خانم بهرامی بود و سعی کردیم تا بیشتر لحظه ها را ثبت کنیم.

احمد عبداللهیان گفت: در بسیاری از پلان های فیلم صدای گریه بینندگان فیلم شنیده می شد. امیدوارم این مستند باعث بازنگری در تصمیمات افرادی شود که ممکن است چنین تصمیم وحشتناکی را برای انتقام بگیرند. وی افزود: این  فیلم باید بتواند بیننده را در گیر کند و بیننده تا دقایقی پس از فیلم به آن فکر کند.

عبداللهیان در خاتمه با تشکر از مصطفی عاقل منش و مهدی عطایی گفت: من باید از کسانی که به ما در این پروسه کمک کردند بخصوص حسین مسافر آستانه، تشکری ویژه داشته باشم که پیگیر اتمام این مستند بودند. وی ادامه داد: ۶۰ درصد از فروش این فیلم به آمنه بهرامی تعلق خواهد گرفت تا کمکی برای هزینه های درمانش باشد.
عوامل این مستند داستانی عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان: احمد عبداللهیان بلوچی ، مدیران تولید: آرش عبداللهیان و مصطفی عاقل منش ، تدوین: شهاب بشیری ، صداگذاری و میکس: جواد غلامرضایی ، تصویربردار: محمود مهدی خانی ، مشاوران پروژه: محمدحسن عاقل منش و دکتر حسین نحوی نژاد ، مجریان طرح: افشین عبداللهیان و حسین مدحت ، مدیر تدارکات: مهدی عطایی ، دستیاران تولید: سجاد امینی و رضا عوض پور، مشاور رسانه ای: احمد رمضانی.

از هنرمندان و ورزشکاران بسیاری در این مستند دعوت کردیم تا درباره آمنه بهرامی و معضل اسیدپاشی صحبت کنند از جمله رضا کیانیان، بهنوش بختیاری، نیوشا ضغیمی، امیر حسین مدرس، نیما شاهرخ شاهی، تهمینه میلانی، پوران درخشنده، خشایار اعتمادی، امیر تاجیک، حمید بهمنی، حسن عباسی، آرش برهانی، هاشم بیک زاده، سپهر حیدری، افشین پیروانی، مجید نامجو مطلق، حشمت مهاجرانی، هانیه توسلی، سعید مظفری زاده، حمید استیلی. ضمن اینکه جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و محمدحسن عاقل منش عضو پیشین شورای شهر رشت نیز در این فیلم درباره معضل اسیدپاشی به گفتگو پرداختند.

 

عکاس: رضا شریفی

.

 

IMG_7122

.

IMG_7133

.

IMG_7204

.

IMG_7219

.

 

IMG_6970

.

IMG_7000

.

IMG_7024

.

IMG_7033

.

IMG_7047

.

IMG_7086

.

IMG_7090

.

IMG_7099


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *