ساده اما عمیق؛عباس کیارستمی ۰۱۱

شمال ما: برایش خانه دوست همین‌جا بود؛ سرزمینی که شاعرانگی‌هایش را از آن به ارث برده بود، طعم گیلاسش را چشیده و مثل یک عاشق زندگی کرده بود. رد قدم‌هایش در کوچه‌های تنگ محله‌های روشن از عشق باقیست و عطر اندیشه‌اش زیر درختان زیتون تا همیشه جاریست. حالا مرگ اسم او را که رنگ‌ها را می‌شناخت و از زندگی حرف می‌زد و دیگر هیچ، روی بادکنک سفیدی نوشته است که آویزان شده به ابرهای آسمان. باد در گوش بید قصه کوچ او را روایت می‌کند که دیگر در هیچ ایستگاه متروکی توقف نخواهد کرد.
به گزارش همشهری«عباس کیارستمی» فیلمساز برجسته بین المللی در چهاردهمین روز تابستان از دیار خاک کوچید و امروز ما هستیم و مرور شاعرانگی‌هایش و گپ و گفتی کوتاه با اهالی سینما که پیش روی شماست.

 
سینمای خاص کیارستمی
«زهره زمانی» مدیر دفتر انجمن سینمای جوان انزلی در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: نقش کیارستمی را در سینمای ایران و حتی جهان نمی‌توان انکار کرد. سینمای کیارستمی خاص خود او بود . شاید برخی از تماشاگران به دلیل شاعرانگی خاصش نتوانند با سینمای او ارتباط برقرار کنند، اما نمی‌توان نقش عباس کیارستمی را در سینمای ایران و جهان نادیده گرفت. بسیاری از فیلمسازهای بزرگ امروز دنیا با الهام از فیلم‌های او و تحت تأثیر سینمای او کار می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: فیلمسازان بزرگی مثل «کوراساوا» و «ژان لوک گدار» و بسیاری از بزرگان دیگر برای او احترام قائل هستند و قبولش دارند. کیارستمی پنجره‌ای از سینمای ایران را به دنیا نشان داد که هرگزقابل انکار نخواهد بود. بی‌ تردید مرگش ضایعه ای بزرگ برای سینمای ایران است و شاید ده‌ها سال طول بکشد تا کسی مثل او بیاید و سینمایی خاص را چون او ارائه کند.
وی در ادامه به کارگاه فیلمسازی چای در لاهیجان که با حضور افرادی چون «عباس کیارستمی»، «سیف‌الله‌صمدیان» و«‌احمد میراحسان» برگزار شد، اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: در این کارگاه فعالان عرصه سینما از سراسر گیلان شرکت داشتند تا درباره حمایت از تولید چای ایرانی و نقشی که هنرمندان در این مسیر می‌توانند داشته باشند، صحبت شود. زنده یاد کیارستمی در کارگاه چای به همه حاضران توجه یکسان داشت و بسیار فروتن و خونگرم و با دقت بود و درباره سینمای دیجیتال و نقشی که فیلمساز در حل بعضی از معضلات در جامعه می‌تواند داشته باشد، توضیحات ارزشمندی ارائه کرد.
این بانوی کارگردان و فیلمساز همچنین بیان می‌کند: کیارستمی افتخارات بسیاری برای سینمای ایران کسب کرد اما مثل بسیاری از افراد برجسته دیگر در زمان حیاتش مورد توجهی که درخورش بود، قرار نگرفت. متأسفانه ما بزرگداشت‌ها را پس از مرگ بزرگانمان برگزار می‌کنیم. هنگام بازگشت پیکر کیارستمی در فرودگاه فرش قرمزانداختند، اما کاش وقتی او با نخل کن به وطن باز گشت این فرش گسترده می‌شد.

 
بازگشت سکه‌ها
«علی ارکیان» مسئول امور سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت وقتی قرار می‌شود از عباس کیارستمی برایمان سخن بگوید، چنین اظهار می‌کند: به پیشنهاد «احمد میراحسان» سال ۸۵ مسئول سینمای جوان لاهیجان شدم از همان روزهای اول سعی کردم تا آقای میر احسان به واسطه دوستی خود با عباس کیارستمی از ایشان برای برگزاری یک گارگاه آموزش فیلمسازی در لاهیجان دعوت کند تا اینکه وی دی سال ۸۵ کارگاه فیلمسازی چای ایرانی را با کمک سندیکای چای و کار خانه چای ندا تشکیل داد.
ارکیان اضافه می‌کند: بازدید آقای کیارستمی از کار خانه چای و گفت‌وگوی ایشان با شرکت‌کنندگان در کارگاه و تأکیدشان بر خوب نگریستن، بیشتر شبیه یک اردو بود تا کارگاه. از همه فعالان حوزه سینما در گیلان دعوت شد و کارگاه تنها مختص لاهیجانی‌ها نبود. در ادامه قرار شد تا شرکت‌کنندگان فیلم بسازند و آقای کیارستمی دوباره برای دیدن آثار تشریف بیاورند. سال ۸۶ بیشتر شرکت‌کنندگان فیلم ساختند و ایشان با صبر زیاد همه آثار را دیدند و تعریف کردند و گفتند: «من همیشه چای کیسه ای می‌خوردم. یک شب چایم تمام شده بود و چایی را که آقای میراحسان از لاهیجان برایم سوغات آورده بود خوردم، بعد از آن هرگز نتوانستم از چای کیسه‌ای استفاده کنم.»وی در ادامه می‌گوید: پس از اتمام ۲ مرحله کارگاه، من تصمیم گرفتم ۲ سکه ای را که یک هفته پیش برای فیلم «تکیه بر جام» از جشنواره روستا جایزه گرفته بودم، به‌عنوان هدیه کارگاه چای به آقای کیارستمی تقدیم کنم. ایشان با خوشرویی سکه‌ها را از من پذیرفتند و تشکر کردند اما لحظه‌ای طول نکشید که گفتند: «حالا من اینها را به تو هدیه می‌دهم، لطفا از من قبول کن.» ارکیان تصریح می‌کند: برای فیلمساز بزرگ شدن باید روح بزرگ داشت و آقای کیارستمی جدا از فیلمساز بزرگ بودن، انسان بزرگی بودند. تا هنر سینما هست، کیا‌رستمی زنده است چون بخشی از تاریخ سینمای جهان است.

 
ساده اما عمیق
«نواب محمودی» مستند‌ساز گیلانی هم درباره کیارستمی به همشهری می‌گوید: فارغ از اینکه سینمایش را دوست داشته باشیم یا نه، کیارستمی از آن شمایل‌هایی بود (متأسفانه باید از فعل ماضی استفاده کنم) که نمی‌توان به او افتخار نکرد. فیلمسازی که به سینمای نحیف ما چهره ای بین المللی داد و فیلم به فیلم، توجه جهانی را به سینمای ایران جلب کرد. کیارستمی بخشی جدایی ناپذیر از هویت فرهنگی ماست که تا سال‌ها می‌توانیم به همعصر بودن با او فخر بفروشیم، مگر در هر‌دوره چند هنرمند با جهان بینی خاص و منحصر به فرد زندگی خواهند کرد؟!
وی می‌افزاید: برای من علاقه‌مند به سینما، دیدن نام کیارستمی میان دیگر بزرگان سینمای دنیا همیشه امیدوارکننده بوده است؛ همان‌طور که برای بسیاری دیگر بوده و سبب شده تا در این سال‌ها خیل علاقه‌مندان به فیلمسازی سودای فتح قلل فیلمسازی دنیا را در سر بپرورانند. آموزگاری که به ما، نسل تشنه یادگیری آموخت تا فارغ از هر‌گونه پیچیده‌گویی به دنبال سادگی باشیم و البته چقدر سخت است رسیدن به این سادگی که او همانند شاعر مورد علاقه‌اش سعدی، این‌گونه خلق می‌کرد. خوشحالم که این فرصت و افتخار را داشتم که چند نوبت از آموزه‌های ایشان بهره‌ببرم.

 
دل زنده به عشق
«شهریار پورسیدیان» فیلمساز گیلانی درباره شاعر سینمای ایران به همشهری می‌گوید: عباس کیارستمی را می‌توان پدر سینمای مستقل ایران لقب داد، کسی که تا آخر در این مسیر سخت ایستادگی کرد؛ در حالی‌که با شهرتی که داشت می‌توانست از سینمای مستقل گذر کند،‌کاری که خیلی‌های دیگر انجام دادند ولی او به مسیری که انتخاب کرده بود اعتقاد داشت. او به اصالت هنر اعتقاد داشت.

 

همشهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *