چله خشکی؛صیادی 011

شمال ما: تور‌ها از دل امواج که جمع می‌شوند، می‌توانند امید و رونق را به دستان خسته از کار صیادان هدیه کنند، اما این روز‌ها، امید از دل صیادان رخت بر بسته است. در شهرهای ساحلی گیلان صیادان از کاهش صید و مردم از قیمت بالای ماهی گله‌مند هستند. وضعیت آب و هوا و بارندگی‌های پی در پی اخیر یکی از عوامل موثر در کاهش صید امسال است.
وضعیت صید
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان اواخر ماه گذشته از کاهش ۳۶ درصدی صید ماهیان استخوانی خزر در استان گیلان خبر داد و افزود: از ابتدای شروع فصل صید در گیلان، ۲۴۸ تن انواع ماهیان استخوانی توسط حدود ۴ هزار صیاد عضو ۵۱ شرکت تعاونی صید شد.
«اکبر ایلدرم» همچنین اظهار کرد: ۸۰ تن از این میزان ماهی سفید، ۱۵۸ تن کفال و ۱۰ تن سایر گونه‌ها بود که ۵۵ میلیارد ریال ارزش اقتصادی فروش آن بود.
اکنون ۴۰۵۰ نفر صیاد در قالب ۵۲ تعاونی پره صیادی در سواحل گیلان مشغول به فعالیت هستند. روش کار در پره‌های صیادی به این ترتیب است که ابتدا تور به وسیله قایق در عمق دریا گسترده می‌شود و در ادامه ۲ سر تور با تراکتور و موتورهای قوی از آب بیرون کشیده می‌شود. مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره گیلان در گفت‌و‌گو با خبرنگار همشهری اظهار می‌کند: بارندگی‌ها ی اخیر، در مجموع تاثیر منفی بر وضعیت صید استان داشته است.
«یونس رمضانی» می‌افزاید: اصطلاح رایج بین صیادان در مورد چنین آب و هوایی «کولاک پشتِ کولاک» است. این بدان معناست که فواصل کوتاه مدت بین بارندگی‌ها سبب می‌شود تا صیادان نتوانند صید مناسبی داشته باشند. در حالی که اگر در حد فاصل بین دو بارندگی، حدود ۱۰ روز وضعیت آب و هوا مناسب باشد، میزان صید بهبود می‌یابد.
وی در ادامه می‌گوید: آلودگی آب دریا، حتی با وجود بارندگی‌های اخیر بالاست. آلودگی‌ها شامل مجموعه‌ای از عوامل است که پساب‌های خانگی شهری، روستایی و سموم کشاورزی بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. بارش‌های پاییزی سبب شده تا این آلودگی‌ها با سرعت بیشتری از تالاب‌ها و رودخانه‌ها روانه دریا شوند. وقتی آب‌های ساحلی آلوده باشند، ماهی‌ها ترجیح می‌دهند در اعماق آب باقی بمانند و به سواحل نزدیک نشوند.
رمضانی یادآور می‌شود: سموم کشاورزی ماندگاری بالایی دارند. اثر بعضی از آن‌ها ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند.
وی درباره وضعیت پره‌های صیادی گیلان می‌گوید: در حال حاضر شرایط پره‌ها شبیه وضعیت خشکسالی است و مشاهده اوضاع صید دردناک است. رمضانی با اشاره به این‌که پایان فصل آذر «چله خشکی» آغاز می‌شود و تا ۴۰ روز نیز ادامه دارد، بیان می‌کند: امسال این شرایط زود‌تر از راه رسیده است.
چله خشکی اصطلاحی رایج در بین صیادان است که دلالت بر صید بسیار بسیار کم در طول مدت ۴۰ روز دارد، چراکه در طول این مدت ماهی‌ها به علت سرمای زیاد به اعماق می‌روند.
 مشکلات صیادان پره‌ها
گرانی ادوات صیادی، هزینه بالای اداره پره‌های صید، مشکلات موجود بر سرراه تکثیر ماهی‌ها و  وضعیت بیمه صیادان از جمله مشکلاتی است که رمضانی از آن یاد می‌کند و در ادامه تصریح می‌کند: آنچه بیش از همه حائز اهمیت است، اختصاص ۳۰ میلیارد تومان از مصوبات دولت برای ادامه اجرای طرح تعدیل و ساماندهی پره‌های صیادی، برای حفظ سرمایه‌های ملی و سامان بخشی به وضعیت صید است.
وی در ادامه می‌افزاید: با پیگیری‌های نمایندگان مجلس، این قول داده شده که تا پایانِ ماه آذر این مبلغ اختصاص خواهد یافت. رسیدگی به مشکلات موجود در بیمه صیادان اکنون در حال پیگیری است و موضوعی است که برای صیادان اهمیت زیادی دارد.
وضعیت بازارهای ماهی
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره گیلان درباره وضعیت فروش ماهی در بازارهای استان می‌گوید: آنچه وضعیت بازار را تعیین می‌کند میزان عرضه و تقاضاست. اکنون در بازار ماهی میزان تقاضا بالاست، اما حجم عرضه پایین است. بنابراین قیمت ماهی‌ها بالاست. رمضانی می‌افزاید: ماهی‌ها در ۳ اندازه بزرگ، متوسط و کوچک برای فروش عرضه می‌شوند. قیمت ماهی‌های بزرگ بیش از ۱۰۰ هزار تومان است، ماهی‌های متوسط تقریبا بین ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان و ماهی‌های کوچک در حدود ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان در معرض فروش قرار می‌گیرند.
وی یادآور می‌شود: تعداد ماهی‌های بالای ۱۰۰ هزار تومان بسیار کم است، اما آنچه مردم به عنوان نرخ ماهی در گفت‌وگو‌هایشان بیان می‌کنند، بیشتر قیمت این بخش از ماهی‌هاست. در حالی‌که حجم عمده ماهی‌های موجود در بازار شامل ماهی‌های متوسط و کوچک است.
رمضانی در پایان یک بار دیگر اظهار امیدواری می‌کند: با تخصیص اعتبار مصوب ۳۰ میلیارد تومانی به منظور ادامه اجرای طرح تعدیل و ساماندهی پره‌ها، بخشی مهم از مشکلات جامعه صیادی گیلان برطرف شود.

منبع: همشهری؛ مریم ساحلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *