با شعار «تولید دانش‌بنیان محصولات زراعی و بهره‌وری آب»؛تولید دانش ‌بنیان ۹۱

شمال ما: دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با شعار «تولید دانش‌بنیان محصولات زراعی و بهره‌وری آب» در دانشگاه گیلان آغاز به‌ کار کرد.

 

به گزارش فارس، دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران صبح امروز با شعار «تولید دانش‌بنیان محصولات زراعی و بهره‌وری آب» در تالار حکمت دانشگاه گیلان آغاز به‌کار کرد.

رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران در حاشیه برگزاری کنگره مذکور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تعداد ۲۰ شاخص بین‌المللی رشته علوم زراعت و اصلاح نباتات از کشورهای مختلف جهان در کنگره مذکور شرکت کردند و جدیدترین دستاوردها در این زمینه را ارائه می‌کنند.

بهزاد قره‌یاضی، کنگره مذکور را بزرگ‌ترین گردهمایی متخصصان علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور عنوان کرد و افزود: محققان داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور مقاله‌های کلیدی در این زمینه را ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسه‌های هم‌اندیشی در مورد شعار کنگره از برنامه‌های اصلی دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران است، تصریح کرد: دستاوردهای حاصل از جلسه‌های هم‌اندیشی که محورهای اصلی آنها چالش‌های تولید محصولات زراعی است، به صورت راهکارهای اجرایی به مسؤولان اجرایی کشور عرضه می‌شود.

رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران به محورهای دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران اشاره کرد و گفت: زراعت، اکولوژی و فیزیولوژی گیاهان زراعی، به‌نژادی گیاهان زراعی، زیست فناوری گیاهان زراعی و بهره‌وری و کارآیی مصرف آب از محورهای کنگره مذکور است.

قره‌یاضی تنش‌های محیطی در گیاهان زراعی، تغییر اقلیم و مدل‌سازی، نظام‌های زراعی، روش‌های جدید در تولید محصولات زراعی، علف‌های هرز و مدیریت آنها، حفاظت از ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی را از جمله محورهای دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران عنوان کرد.

وی زراعت و اصلاح گیاهان دارویی، گیاهان زراعی جدید و فراموش شده، فناوری و مدیریت تولید بذر در گیاهان زراعی را از دیگر محورهای دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران خواند و بیان کرد: دی‌ماه سال گذشته فراخوان کنگره مذکور به تمام دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور ارسال شده است.

رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با اشاره به ارسال یک‌هزار و ۱۴۰ مقاله به دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خاطرنشان کرد: ۹۷۳ مقاله به صورت پوستر در بخش علمی کنگره مذکور پذیرش شده است.

قره‌یاضی، تعداد ۲۷ مقاله را در قالب سخنرانی ذکر کرد و یادآور شد: تعداد ۲۴۱ داور از نقاط مختلف کشور با دبیرخانه علمی کنگره مذکور همکاری کردند.

دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با شعار «تولید دانش‌بنیان محصولات زراعی و بهره‌وری آب» در تالار حکمت دانشگاه گیلان از امروز تا ۱۱ شهریور ماه جاری در حال برگزاری است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *