گزارشی از جشن انتظار رشتی ها؛محمد اصفهانی ۰۳۱

شمال ما: محمد اصفهانی، خواننده معروف ایران بالاخره پس از آن همه حاشیه به رشت آمد و عصر سه شنبه برای هزاران نفر خواند. هزاران رشتی ساعت ۸:۳۰ عصر به میدان شهرداری آمدند تا به صورت رایگان اجرای زنده محمد اصفهانی را به مناسبت ایام نیمه شعبان و میلاد حضرت امام زمان (عح) از نزدیک ببینند. دیدن این همه آدم ما را وادار کرد که برای نوشتن گزارشی به میان جمع برویم و نظرشان را درباره برگزاری چنین مراسمی بپرسیم.

محمد، ۳۲ ساله که به همراه همسرش برای تماشای این جشن آمده بود مهندسی برق خوانده است. می گوید: «معمولا به خاطر شکل سنتی این مراسم و بی برنامگی موجود در آن ، در این جشن های عمومی شرکت نمی کنم و فقط در جشن هایی که در محلات و توسط خود مردم برگزار می شود شرکت می کنم.» اما این بار محمد اصفهانی نامی بود که هر کسی را می توانست وسوسه کند. پس محمد و همسرش نیز به میدان شهرداری رفتند تا شاهد اجرای برنامه توسط محمد اصفهانی باشند. محمد می افزاید: « ما نیاز به اجرای چنین برنامه های جذابی در میادین اصلی شهر داریم تا در کنار هم بودن را تجربه کنیم. شادی های دست جمعی منجر به ایجاد حس اتحاد بین شهروندان هم می شود. اما نحوه اجرای این برنامه ها نیز مهم است. هرچه برنامه حرفه ای تر باشد بیشتر به دل مردم می نشیند. چون صرف آمدن مردم که فقط مهم نیست بلکه راضی بودن آن ها نیز اهمیت دارد. معمولا مراسمی که توسط نهادهای دولتی برگزار می شود سنتی و غیرحرفه ای و به دور از سلیقه طبقه متوسط شهری است اما حضور محمد اصفهانی با آن سازهای موسیقی بر روی صحنه ای که حرفه ای چیده شده بود طبقه متوسط شهری را هم راضی کرد.»

رضا اما نظری برخلاف محمد دارد. او ۲۸ سال دارد و به همراه دوستانش به این مراسم آمده بود. او می گوید: «اگرچه خودم برای تماشای اجرای زنده محمد اصفهانی به میدان شهرداری آمدم اما معتقدم که شهرداری باید این مراسم را در مناطقی که ایجاد ترافیک نکند برگزار نماید. مناطقی مانند پارک ها. مانند لندنی ها که کنسرت هایشان را در هاید پارک لندن برگزار می کنند نه اینکه در میدان اصلی شهر. به هرحال برگزاری مراسم موسیقی و هنری از جمله کارکردهای پارک هاست و نه میدانی که محل رفت و آمد اکثریت شهروندان است.»

او می افزاید: «شهرداری که می گوید تمرکز را باید از میدان مرکزی شهر کم کرد این برنامه را نیز نباید در میدان اصلی که قلب شهر است برگزار کند.»

آقا جواد راننده تاکسی هم به این قضیه معترض است و می گوید: «والله از ساعت ۸ شب به بعد دیگر بیکار شدیم. دیدن این همه آدم خیلی خوب است و روحیه انسان را شاد می کند اما کاش می شد این مراسم را در جایی غیر از میدان شهرداری برگزار کرد.» بعد از پایان مراسم هم دیگر آقا جواد را ندیدم که ببینم آیا هجوم این همه آدم برای گرفتن تاکسی و رسیدن به خانه به سود تاکسی ها هست یا نه؟

اما آقا محمد از کاسبان میدان شهرداری از برگزاری این مراسم خوشحال به نظر می رسد: « وقتی این همه آدم به یک باره وارد میدان شهرداری می شوند برای بازاریان خبر خوبی است. این یک اتفاق خوب است و امیدواریم در این بازار خرابی این مراسم بیشتر برگزار شوند چون رونقی به بازار و بازاریان می بخشد. اگر طرح پیاده راه شهرداری تکمیل شود و مراسم فرهنگی و هنری بیشتر برگزار شوند این منطقه از شهر تبدیل به یکی از جذاب ترین و گردشگرپذیرترین مناطق استان می شود. میدانی که هم مردم می توانند تفریح کنند هم غذا بخورند و هم خرید کنند.»

روزبه که خودش اهل موسیقی است و ساز تار می زند نیز در میان جمع حضور دارد. از او درباره این مراسم می پرسم و اینکه حضور محمد اصفهانی را خوب ارزیابی می کند یا خیر. می گوید: « من به عنوان شهروند کاری به حاشیه های این مراسم و اینکه چقدر بابتش هزینه شده ندارم اما وقتی می بینم که مردم بدون ارائه پول می توانند هنرنمایی یکی از معروف ترین هنرمندان کشور را ببینم خوشحال می شوم. چون مطمئنا ۹۰ درصد این آدم ها هیچ گاه پول این را نداشته اند که به کنسرت های موسیقی پی در پی که در رشت برگزار می شوند بروند. خب برای طبقه ای که پول صدهزار تومانی برای خرید بلیط ندارد چه فرصتی بهتر از این که در کنار هزاران شهروند دیگر به صورت رایگان هنرمندی چنین خواننده ای را ببیند.»

او درباره اینکه آیا بهتر نیست شهرداری از هنرمندان گیلانی هم حمایت کند می گوید: « محمد اصفهانی را دوست دارم اما خب خیلی تاثیرگذارتر هم خواهد بود که شهرداری اگر قرار است پولی خرج کند در راستای هنرمندان بومی باشد. هنرمندانی که در حد محمد اصفهانی معروف هستند. به هرحال محمد اصفهانی در همه جای ایران کنسرت می گذارد اما هنرمندان بومی به حقشان نرسیده اند و در وضعیت مالی پایین تری قرار دارند. ایده آل این است که اگر یک بار امثال محمد اصفهانی به رشت می آیند چندین بار هم از وجود هنرمندان معروف بومی استفاده شود.»

***

کنسرت رایگان محمد اصفهانی به مناسب روز میلاد امام زمان (عج) بالاخره در میدان شهرداری رشت و با حضور هزاران نفر برگزار شد. مراسمی که اگرچه ضعف های تکنیکی زیادی داشت و ترافیک سنگینی را هم تا ساعات پایانی شهر در خیابان های منتهی به شهرداری ایجاد کرد اما ثمراتی هم داشت. اینکه رشتی ها بتوانند در کنار هم بودن را تجربه کنند و باهمدیگر شادی هایشان را تقسیم کنند. اینکه اقتصاد مرکز شهر شکوفا شود. اینکه رشتی ها مراسم حرفه ای هنری را هم تجربه کنند. اینکه رشت بخواهد تا صبح بیدار بماند. به مانند بسیاری از شهرهای شاد دنیا. شاید مراسم و جشن های بعدی حتی بهتر از این هم برگزار شوند و نقاط ضعفشان پوشانده شود. شاید این مراسم و پیامدهای مثبتش، شهرداران مناطق را هم تشویق کند که در سال های بعد و درمناسبت های مشابه و در راستای طرح محله محوری مراسم اینچنینی را با حضور هنرمندان بزرگ ایران و گیلان برگزار کنند. شاید روزی فرا برسد که رشتی ها همواره شاد باشند… اهالی شهری که قرار است تا صبح بیدار بمانند…

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *